Dofinansowanie wypoczynku dzieci nie zawsze jest zwolnione z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie podatnika:
REKLAMA
Zakład pracy wypłaca pracownikom ze środków ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku dzieci w okresie ferii zimowych. Dofinansowanie takie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Świadczenie przyznawane jest na podstawie złożonego przez pracownika rachunku lub faktury, tj. dokumentu potwierdzającego pobyt dziecka z rodzicami m.in. w gospodarstwie agroturystycznym. Nie ma znaczenia długość trwania wypoczynku (pobyt weekendowy, tygodniowy) ani wiek dziecka.
Czy wypoczynek dziecka, wraz z rodzicami, w gospodarstwie agroturystycznym można uznać za wypoczynek zorganizowany, podlegający zwolnieniu z opodatkowania, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.
Zatem, aby dopłaty do wypoczynku korzystały z przedmiotowego zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
- wypoczynek ma mieć formę zorganizowaną;
- organizatorem wypoczynku ma być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie;
- forma wypoczynku nie może odbiegać swoim charakterem od wymienionych form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych;
- dopłata dotyczyć ma dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 roku życia.
Przekazanie firmy dziecku bez podatku
Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą
Wskazanie przez ustawodawcę w ww. przepisie czterech form wypoczynku oznacza, że nie każda dopłata do wypoczynku może korzystać ze zwolnienia, a tylko ta, która związana jest z wypoczynkiem zorganizowanym przybierającym postać wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska.
Ustawodawca jednoznacznie określił katalog zwolnień, a także wymóg dla organizatorów tego wypoczynku, co powoduje, że tylko dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie korzystają ze zwolnienia.
Do podmiotów prowadzących działalność w zakresie organizacji wypoczynku zaliczyć można zarówno te podmioty, które świadczą usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej np: biura turystyczne, biura podróży, jak również te podmioty, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością.
Zatem, działalność agroturystyczna polegającą na wyjazdach na wieś, do specjalnie przygotowanych na przyjęcie wczasowiczów gospodarstw, nie spełnia przesłanek podmiotu świadczącego usługi organizacji wypoczynku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat