reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Dofinansowanie wypoczynku dzieci nie zawsze jest zwolnione z PIT

Dofinansowanie wypoczynku dzieci nie zawsze jest zwolnione z PIT

Zdaniem organów podatkowych gospodarstw agroturystycznych nie można uznać za podmioty świadczące usługi organizacji wypoczynku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Zatem dofinansowanie wypoczynku dzieci w takim gospodarstwie nie jest zwolnione z PIT.

Pytanie podatnika:

Zakład pracy wypłaca pracownikom ze środków ZFŚS dofinansowanie do wypoczynku dzieci w okresie ferii zimowych. Dofinansowanie takie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Świadczenie przyznawane jest na podstawie złożonego przez pracownika rachunku lub faktury, tj. dokumentu potwierdzającego pobyt dziecka z rodzicami m.in. w gospodarstwie agroturystycznym. Nie ma znaczenia długość trwania wypoczynku (pobyt weekendowy, tygodniowy) ani wiek dziecka.

Czy wypoczynek dziecka, wraz z rodzicami, w gospodarstwie agroturystycznym można uznać za wypoczynek zorganizowany, podlegający zwolnieniu z opodatkowania, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,

b) z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Zatem, aby dopłaty do wypoczynku korzystały z przedmiotowego zwolnienia muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

- wypoczynek ma mieć formę zorganizowaną;

- organizatorem wypoczynku ma być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie;

- forma wypoczynku nie może odbiegać swoim charakterem od wymienionych form wypoczynku, takich jak wczasy, kolonie, obozy lub zimowiska, przy czym może to być również wypoczynek połączony z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych;

- dopłata dotyczyć ma dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18 roku życia.

Przekazanie firmy dziecku bez podatku

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama