reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > 19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy.

Dzięki wdrożeniu programów motywacyjnych, opartych na pochodnych instrumentach finansowych, otwierają się przed podatnikiem realne możliwości znacznych oszczędności podatkowych.

O wyjaśnienie zasad opodatkowania pracowników uczestniczących w takich programach zapytaliśmy Joannę Narkiewicz-Tarłowską, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych Działu Prawno-Podatkowego PwC.

Kolejna korzystna interpretacja

Przyznanie uprawnionym [uczestnikom programu motywacyjnego] jednostek uczestnictwa skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie realizacji praw z nich wynikających, który w konsekwencji stanowić będzie przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy PIT.

Kwalifikacja dochodu z tytułu realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, oznacza, że na spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki w zakresie deklarowania oraz rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wynikających z realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2013 r., sygn. IPPB2/415-564/13-2/AK.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

- Jest to kolejna pozytywna dla podatników interpretacja potwierdzająca możliwość opodatkowania przychodu, jaki uzyskuje uczestnik programu motywacyjnego opartego na pochodnych instrumentach finansowych. Czy możemy już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej?

Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Z takimi ocenami byłabym jeszcze ostrożna. Faktem jest natomiast, że pozytywnych interpretacji otrzymujemy coraz więcej. Niemniej zawsze zalecamy naszym Klientom wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną, ponieważ struktura programu opracowana przez naszych specjalistów jest wówczas bezpieczniejsza.

Podatnik zyskuje potwierdzenie, że wdrożony przez niego program daje korzyści nie tylko na gruncie relacji pracownik – pracodawca, czyli w aspekcie motywacyjnym, ale również jest korzystny podatkowo. Zespół ds. Podatków Pracowniczych w PwC ma duże doświadczenie w tym zakresie, dlatego Klienci często zwracają się do nas z prośbą o wsparcie w kompleksowym opracowaniu programów motywacyjnych opartych właśnie na instrumentach pochodnych.

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Warto również zaznaczyć, że sam pomysł takiego kształtowania sposobu wynagradzania i motywowania najlepszych pracowników jest właśnie naszego autorstwa.

Proszę jeszcze raz przypomnieć, na czym polegają programy motywacyjne tego typu i czym się różnią od tradycyjnych premii?

Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Po pierwsze, mają większy walor motywacyjny, dzięki powiązaniu ze wskaźnikami finansowymi spółki. Po drugie, dają możliwość osiągnięcia realnych oszczędności podatkowych.

Programy oparte na instrumentach pochodnych mogą przyjąć różne formy, np. wypłata nagrody w akcjach lub w gotówce, gdzie w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych pracownik otrzymuje wypłatę w postaci rozliczenia pieniężnego.

Ważne jest powiązanie wypłaty dokonywanej na rzecz beneficjentów programu z wynikami / wskaźnikami finansowymi spółki (np. zysk netto, EBITDA, wartość aktywów itp.)

Taka wypłata na gruncie podatkowym będzie opodatkowana również jak przychody z kapitałów pieniężnych, o ile zostanie spełniony warunek uznania przedmiotu nagrody za pochodny instrument finansowy. Występując z wnioskiem o interpretację indywidualną, uzyskujemy jednoznaczne potwierdzenie charakteru prawnego wypłaty. Struktura jest zatem korzystna i bezpieczna.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama