REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych
19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Organy podatkowe w kolejnych interpretacjach, potwierdzają, że przychód otrzymany przez uczestnika pracowniczego programu motywacyjnego, powinien być opodatkowany w momencie realizacji jednostek uczestnictwa jako przychód z kapitałów pieniężnych. Oznacza to, że podatek trzeba obliczyć wg 19% stawki PIT, a nie wg skali podatkowej – właściwej dla przychodów ze stosunku pracy.

Dzięki wdrożeniu programów motywacyjnych, opartych na pochodnych instrumentach finansowych, otwierają się przed podatnikiem realne możliwości znacznych oszczędności podatkowych.

REKLAMA

Autopromocja

O wyjaśnienie zasad opodatkowania pracowników uczestniczących w takich programach zapytaliśmy Joannę Narkiewicz-Tarłowską, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych Działu Prawno-Podatkowego PwC.

Kolejna korzystna interpretacja

Przyznanie uprawnionym [uczestnikom programu motywacyjnego] jednostek uczestnictwa skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie realizacji praw z nich wynikających, który w konsekwencji stanowić będzie przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy PIT.

Kwalifikacja dochodu z tytułu realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, oznacza, że na spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki w zakresie deklarowania oraz rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wynikających z realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2013 r., sygn. IPPB2/415-564/13-2/AK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

REKLAMA

- Jest to kolejna pozytywna dla podatników interpretacja potwierdzająca możliwość opodatkowania przychodu, jaki uzyskuje uczestnik programu motywacyjnego opartego na pochodnych instrumentach finansowych. Czy możemy już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej?

Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Z takimi ocenami byłabym jeszcze ostrożna. Faktem jest natomiast, że pozytywnych interpretacji otrzymujemy coraz więcej. Niemniej zawsze zalecamy naszym Klientom wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną, ponieważ struktura programu opracowana przez naszych specjalistów jest wówczas bezpieczniejsza.

Podatnik zyskuje potwierdzenie, że wdrożony przez niego program daje korzyści nie tylko na gruncie relacji pracownikpracodawca, czyli w aspekcie motywacyjnym, ale również jest korzystny podatkowo. Zespół ds. Podatków Pracowniczych w PwC ma duże doświadczenie w tym zakresie, dlatego Klienci często zwracają się do nas z prośbą o wsparcie w kompleksowym opracowaniu programów motywacyjnych opartych właśnie na instrumentach pochodnych.

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Warto również zaznaczyć, że sam pomysł takiego kształtowania sposobu wynagradzania i motywowania najlepszych pracowników jest właśnie naszego autorstwa.

Proszę jeszcze raz przypomnieć, na czym polegają programy motywacyjne tego typu i czym się różnią od tradycyjnych premii?

Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Po pierwsze, mają większy walor motywacyjny, dzięki powiązaniu ze wskaźnikami finansowymi spółki. Po drugie, dają możliwość osiągnięcia realnych oszczędności podatkowych.

Programy oparte na instrumentach pochodnych mogą przyjąć różne formy, np. wypłata nagrody w akcjach lub w gotówce, gdzie w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych pracownik otrzymuje wypłatę w postaci rozliczenia pieniężnego.

Ważne jest powiązanie wypłaty dokonywanej na rzecz beneficjentów programu z wynikami / wskaźnikami finansowymi spółki (np. zysk netto, EBITDA, wartość aktywów itp.)

Taka wypłata na gruncie podatkowym będzie opodatkowana również jak przychody z kapitałów pieniężnych, o ile zostanie spełniony warunek uznania przedmiotu nagrody za pochodny instrument finansowy. Występując z wnioskiem o interpretację indywidualną, uzyskujemy jednoznaczne potwierdzenie charakteru prawnego wypłaty. Struktura jest zatem korzystna i bezpieczna.


Na jaką pomoc ze strony PwC mogą liczyć Klienci?

Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Oferujemy kompleksową pomoc w przygotowaniu projektu programu motywacyjnego z wykorzystaniem pochodnych instrumentów finansowych lub też modyfikację programu, który już w danej organizacji funkcjonuje. Pomożemy opracować projekt wniosku o interpretację indywidualną, a także – na dalszym etapie wdrażania programu - oferujemy wsparcie w przygotowaniu komunikacji do pracowników/członków zarządu przedstawiającej założenia oraz korzyści płynące z tego rodzaju programu motywacyjnego. Jeśli rozważają Państwo wdrożenie programu opartego na instrumentach pochodnych, lub modyfikację dotychczas istniejącej struktury, zapraszamy do kontaktu.

Dziękuję za rozmowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pułapka podatkowa. Jest problem z terminem zgłoszenia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 r.: Zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

Amortyzacja inwestycji w obce środki trwałe

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w polskim systemie prawnym znalazły się niekorzystne regulacje podatkowe dla branży nieruchomości, wśród których wymienić można przede wszystkim zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych. 

REKLAMA

NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

Posiłki udostępniane dla współpracowników (np. zleceniobiorców, samozatrudnionych) można ująć w kosztach podatkowych

Koszt podatkowy mogą stanowić wydatki na posiłki ponoszone nie tylko dla pracowników, lecz również dla współpracowników, z którymi zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia, umowa o dzieło, kontrakt B2B). Dopiero 11 października 2024 r. opublikowane zostało pismo Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 21 lipca 2021 r. zmieniające z urzędu niekorzystną dla podatnika indywidualną interpretację podatkową Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 czerwca 2020 r. w tej sprawie - w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych na zakup artykułów spożywczych. To był początek utrwalonej już dziś linii interpretacyjnej dotyczącej zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Logistyka boi się geopolityki i cyberataków, ale tylko 32 proc. firm ma plan kryzysowy

Co trzeci manager zarządzający logistyką i dostawami za największe zagrożenie dla prowadzonych operacji uważa napięcia geopolityczne, a co czwarty wskazuje na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy wzrost start finansowych wynikających z naruszeń biznesowych systemów teleinformatycznych, ale większość firm przyznaje, że nie jest przygotowana na potencjalne kryzysy. Pomóc ma digitalizacja, ale ona także generuje zagrożenia.

Dyrektywa o jawności wynagrodzeń: Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami

Od 2026 roku firmy zatrudniające ponad 150 pracowników będą musiały raportować dane o wynagrodzeniach, ujawniając lukę płacową między płciami. Nowe przepisy wymuszają dokładne audyty struktury stanowisk i wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy nie zaczną działać już teraz, mogą zmierzyć się z kosztownymi konsekwencjami. Czy Twoja firma jest gotowa na taką rewolucję?

REKLAMA