19% PIT od przychodów z pracowniczych programów motywacyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki wdrożeniu programów motywacyjnych, opartych na pochodnych instrumentach finansowych, otwierają się przed podatnikiem realne możliwości znacznych oszczędności podatkowych.
REKLAMA
O wyjaśnienie zasad opodatkowania pracowników uczestniczących w takich programach zapytaliśmy Joannę Narkiewicz-Tarłowską, starszego menedżera w Zespole ds. Podatków Pracowniczych Działu Prawno-Podatkowego PwC.
Kolejna korzystna interpretacja
Przyznanie uprawnionym [uczestnikom programu motywacyjnego] jednostek uczestnictwa skutkuje powstaniem po ich stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu dopiero w momencie realizacji praw z nich wynikających, który w konsekwencji stanowić będzie przychód z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy PIT.
Kwalifikacja dochodu z tytułu realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, oznacza, że na spółce nie będą ciążyły jakiekolwiek obowiązki w zakresie deklarowania oraz rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wynikających z realizacji praw wynikających z jednostek uczestnictwa.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2013 r., sygn. IPPB2/415-564/13-2/AK.
Co grozi za brak kasy fiskalnej?
Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników
REKLAMA
- Jest to kolejna pozytywna dla podatników interpretacja potwierdzająca możliwość opodatkowania przychodu, jaki uzyskuje uczestnik programu motywacyjnego opartego na pochodnych instrumentach finansowych. Czy możemy już mówić o ugruntowanej linii orzeczniczej?
Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Z takimi ocenami byłabym jeszcze ostrożna. Faktem jest natomiast, że pozytywnych interpretacji otrzymujemy coraz więcej. Niemniej zawsze zalecamy naszym Klientom wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną, ponieważ struktura programu opracowana przez naszych specjalistów jest wówczas bezpieczniejsza.
Podatnik zyskuje potwierdzenie, że wdrożony przez niego program daje korzyści nie tylko na gruncie relacji pracownik – pracodawca, czyli w aspekcie motywacyjnym, ale również jest korzystny podatkowo. Zespół ds. Podatków Pracowniczych w PwC ma duże doświadczenie w tym zakresie, dlatego Klienci często zwracają się do nas z prośbą o wsparcie w kompleksowym opracowaniu programów motywacyjnych opartych właśnie na instrumentach pochodnych.
Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa
Warto również zaznaczyć, że sam pomysł takiego kształtowania sposobu wynagradzania i motywowania najlepszych pracowników jest właśnie naszego autorstwa.
Proszę jeszcze raz przypomnieć, na czym polegają programy motywacyjne tego typu i czym się różnią od tradycyjnych premii?
Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Po pierwsze, mają większy walor motywacyjny, dzięki powiązaniu ze wskaźnikami finansowymi spółki. Po drugie, dają możliwość osiągnięcia realnych oszczędności podatkowych.
Programy oparte na instrumentach pochodnych mogą przyjąć różne formy, np. wypłata nagrody w akcjach lub w gotówce, gdzie w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych pracownik otrzymuje wypłatę w postaci rozliczenia pieniężnego.
Ważne jest powiązanie wypłaty dokonywanej na rzecz beneficjentów programu z wynikami / wskaźnikami finansowymi spółki (np. zysk netto, EBITDA, wartość aktywów itp.)
Taka wypłata na gruncie podatkowym będzie opodatkowana również jak przychody z kapitałów pieniężnych, o ile zostanie spełniony warunek uznania przedmiotu nagrody za pochodny instrument finansowy. Występując z wnioskiem o interpretację indywidualną, uzyskujemy jednoznaczne potwierdzenie charakteru prawnego wypłaty. Struktura jest zatem korzystna i bezpieczna.
Na jaką pomoc ze strony PwC mogą liczyć Klienci?
Joanna Narkiewicz-Tarłowska: Oferujemy kompleksową pomoc w przygotowaniu projektu programu motywacyjnego z wykorzystaniem pochodnych instrumentów finansowych lub też modyfikację programu, który już w danej organizacji funkcjonuje. Pomożemy opracować projekt wniosku o interpretację indywidualną, a także – na dalszym etapie wdrażania programu - oferujemy wsparcie w przygotowaniu komunikacji do pracowników/członków zarządu przedstawiającej założenia oraz korzyści płynące z tego rodzaju programu motywacyjnego. Jeśli rozważają Państwo wdrożenie programu opartego na instrumentach pochodnych, lub modyfikację dotychczas istniejącej struktury, zapraszamy do kontaktu.
Dziękuję za rozmowę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat