REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na PIT a kwota zmniejszająca podatek

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
Zaliczki na PIT a kwota zmniejszająca podatek
Zaliczki na PIT a kwota zmniejszająca podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowi zastanawiają się, czy nadal przy obliczaniu zaliczek na PIT muszą potrącać kwotę zmniejszającą podatek, jeżeli wiedzą, że podatnik już w październiku przekroczył roczny limit tej kwoty wynoszący 3600 zł.

Roczny limit kwoty zmniejszającej podatek

Zasadniczo roczny limit kwoty zmniejszającej podatek (3600 zł) jest sumą 12 kwot zmniejszających miesięczną zaliczkę na podatek (12 x 300 zł). Jak więc możliwe, że niektórzy pracownicy przekroczyli go już w trakcie roku?

To skutek zmian wprowadzonych w ustawie o PIT z początkiem lipca 2022 r. Nowelizacja Polskiego Ładu z 9 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1265 ze zm.) nie tylko uchyliła przepisy o uldze dla klasy średniej, lecz także obniżyła dolną stawkę skali podatkowej – z 17 do 12 proc. (naliczaną od podstawy opodatkowania wynoszącej od 30 do 120 tys. zł). Nie zmieniła się natomiast roczna kwota dochodu wolnego od podatku – nadal wynosi ona 30 tys. zł.

Autopromocja

Nowa kwota zmniejszająca podatek PIT

Konsekwencją obniżki dolnej stawki PIT było zmniejszenie się kwoty pomniejszającej podatek. Wcześniej wynosiła ona 425 zł miesięcznie (425 zł x 12 miesięcy : 17 proc. = 30 tys. zł). Obecnie wynosi ona 300 zł miesięcznie (300 zł x 12 miesięcy : 12 proc. = 30 tys. zł). Wskutek tych zmian roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi obecnie 3600 zł (300 zł x 12 miesięcy) i to za cały 2022 r., a nie – jak przed korektą Polskiego Ładu – 5100 zł (425 zł x 12 miesięcy).

Problem polega na tym, że przez pierwsze pół roku księgowi odliczali co miesiąc 425 zł przy obliczaniu i pobieraniu zaliczek na PIT od wynagrodzeń. Wskutek tego przez 10 miesięcy br. odjęli już ponad 3600 zł, bo jako kwotę zmniejszającą zaliczkę na podatek odliczyli:

  • za miesiące od stycznia do czerwca br. kwotę 2550 zł (425 zł x 6 miesięcy),
  • za miesiące od lipca do października br. kwotę 1200 zł (300 zł x 4 miesiące).

W sumie odjęli już 3750 zł, czyli nawet więcej, niż wynosi roczna kwota zmniejszająca podatek (3600 zł).

Odliczenie bez zmian

Czy to oznacza, że przy obliczaniu kolejnej zaliczki na PIT od wynagrodzeń nie powinni już potrącać miesięcznej kwoty zmniejszającej? Wielu z nich właśnie się nad tym zastanawia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Płatnicy powinni nadal pomniejszać zaliczkę o 300 zł wszystkim pracownikom, którzy złożyli PIT-2. Nie ma znaczenia to, że w sumie danemu pracownikowi pomniejszono już zaliczki o 3600 zł – odpowiada Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton.

Wyjaśnia, że nowelizacja z 9 czerwca 2022 r. zmieniła tylko wysokość dolnej stawki skali podatkowej – z 17 na 12 proc.

– Pozostałe zasady wyliczania zaliczek na PIT nie zmieniły się, a to oznacza, że jeżeli pracownik złożył zakładowi pracy oświadczenie PIT-2, to pracodawca pomniejsza zaliczkę na PIT o kwotę stanowiącą jedną dwunastą kwoty zmniejszającej podatek – podkreśla Małgorzata Samborska.

Zwrot lub dopłata podatku

Zdaniem ekspertki odliczenie w sumie przez cały rok wyższej kwoty pomniejszającej podatek niż 3600 zł nie musi automatycznie oznaczać, że pracownicy będą mieli w zeznaniu rocznym niedopłatę podatku i będą musieli go dopłacić.

– Należy bowiem uwzględnić także inne czynniki wpływające na kwotę rocznego podatku należnego, a jak wiemy, dochody między styczniem a czerwcem były opodatkowane według wyższej stawki 17 proc. Po zakończeniu roku nastąpi korekta do poziomu 12 proc. – zwraca uwagę Małgorzata Samborska.

Warto też pamiętać, że wpływ na ostateczną wysokość rocznego podatku należnego ma nie tylko kwota zmniejszająca podatek, lecz także ulgi i preferencje uwzględniane przy rozliczeniu rocznym. Niewykluczone więc, że zamiast dopłat będą zwroty podatku.

Jeżeli jednak ktoś obawia się dopłaty i woli teraz zapłacić więcej podatku, może wycofać oświadczenie PIT-2. Wówczas pracodawca nie będzie już potrącał dalej kwoty zmniejszającej.

Z udostępnionych w połowie roku przez Ministerstwo Finansów obliczeń wynikało, że po zmianach wprowadzonych nowelizacją z 9 czerwca 2022 r. podatek będzie musiało dopłacić po zakończeniu roku 1,2 mln podatników. Pisaliśmy o tym w artykule „Mniej podatników dopłaci PIT po zakończeniu 2022 r.” (DGP nr 154/2022).

Gdyby nie została zniesiona metoda tzw. rolowania zaliczek, a dolna stawka skali podatkowej nie zmalałaby z 17 do 12 proc., to – jak wynikało z wyliczeń MF – podatek dochodowy musiałoby dopłacić po zakończeniu roku aż 2,6 mln osób. ©℗

Potrącanie kwoty zmniejszającej podatek w 2022 r.

Podatnik złożył pracodawcy PIT-2

Zaliczka na PIT od wynagrodzenia za: Odliczenie kwoty wolnej
styczeń 425 zł
luty 425 zł
marzec 425 zł
kwiecień 425 zł
maj 425 zł
czerwiec 425 zł
lipiec 300 zł
sierpień 300 zł
wrzesień 300 zł
październik 300 zł
Pracownik nie wycofał PIT-2 Pracownik wycofał PIT-2
listopad 300 zł 0 zł
grudzień 300 zł 0 zł
Suma 4350 zł 3750 zł
Kwota zmniejszająca podatek za cały 2022 r. 3600 zł
Różnica między kwotą zmniejszającą podatek za 2022 r. a faktycznie odliczoną przez płatnika - 750 zł - 150 zł

Agnieszka Pokojska

©℗Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA