reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy zaprzestać naliczania kwoty zmniejszającej podatek w PIT

Kiedy zaprzestać naliczania kwoty zmniejszającej podatek w PIT

Pracownicy, których dochody przekroczą w 2017 r. I próg podatkowy, tj. 85 528 zł, stracą prawo do miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek. Pracodawcy powinni zaprzestać jej naliczania od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochody pracownika przekroczyły I próg podatkowy. Taką wykładnię przepisów potwierdziło Ministerstwo Finansów.

Nowe przepisy nie przewidują uwzględniania w trakcie roku kwot zmniejszających podatek, które od 1 stycznia 2017 r. są uzależnione od rocznych dochodów podatników. Dla większości podatników kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł. Odpowiada ona kwocie wolnej od podatku w wysokości 3091 zł, zatem 1/12 tej wartości (46,33 zł) jest nadal uwzględniana przy obliczaniu zaliczek na podatek.

Dotyczy to jednak tylko tych podatników, których dochody nie przekroczą kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 85 528 zł (art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o pdof). W przypadku podatników, których dochody przekroczą tę kwotę, zaliczek na podatek dochodowy nie należy pomniejszać o kwotę zmniejszającą podatek.

Istniały wątpliwości, czy wskazane wyżej przepisy należy stosować przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów ze stosunku pracy. Inaczej bowiem niż w przypadku innych przepisów ustawy o pdof, np. o pobieraniu zaliczek miesięcznych przez organy rentowe (art. 33–35 ustawy o pdof), do regulacji dotyczących pobierania zaliczek na podatek przez zakłady pracy (art. 32 ustawy o pdof) nie został dodany przepis o zaprzestaniu naliczania kwoty zmniejszającej podatek po przekroczeniu I progu podatkowego (art. 27 ust. 1b pkt 2 ustawy o pdof).

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Niektórzy eksperci twierdzą, że przekroczenie w roku podatkowym dochodów z pracy w wysokości 85 528 zł nie skutkuje obowiązkiem zaprzestania przez płatników (pracodawców) uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek przy obliczaniu zaliczek od dochodów ze stosunku pracy. Takie stanowisko jest jednak nieprawidłowe.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Kiedy zaprzestać naliczania kwoty zmniejszającej podatek – odpowiedź MF na pytanie redakcji MPPiU" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama