REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność podatkowa w małżeństwie

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
małżeństwo podatki
małżeństwo podatki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odpowiadać za zobowiązania podatkowe małżonka?

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

Przepisy Ordynacji Podatkowej przewidują odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika. W przypadkach i w zakresie przewidywanym w przepisach – osoby trzecie odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie za zaległości podatkowe podatnika. Co więcej, osoby trzecie mogą odpowiadać także za podatki niepobrane przez płatników oraz podatki pobrane przez płatników lub inkasentów, lecz niewpłacone. Ponadto mogą to być odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz oprocentowanie, a także koszty postępowania egzekucyjnego.

Autopromocja

Osoby trzecie ponoszą odpowiedzialność za cudzy dług, jednakże odpowiedzialność ta wynikać może wyłącznie z mocy konkretnego przepisu ustawy. Do kręgu tych osób należą wyłącznie podmioty wymienione w Ordynacji – są to m.in. rozwiedziony małżonek, członek rodziny czy też wspólnik spółki cywilnej.

O odpowiedzialności orzeka organ podatkowy w drodze decyzji. Musi on poprzeć swoje stanowisko wyraźną, odrębną podstawą prawną. Należy jednak podkreślić, iż orzeczenie takie nie zwalnia z odpowiedzialności podatnika, katalog ten po prostu poszerza krąg podmiotów, od których organ podatkowy może dochodzić zaspokojenia zobowiązań.

Małżonek jako osoba trzecia?

Jednym z głównych podmiotów, który może odpowiadać za cudze zobowiązania, jest małżonek. Odpowiada on jednak trochę inaczej niż standardowa osoba trzecia – jest to odpowiedzialność pośrednia. Wynika to również z Ordynacji – w przypadku osób, które pozostają w związku małżeńskim, odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny jak i wspólny jego i małżonka. Zgodnie z tym – odpowiedzialność małżonka podatnika powstaje ex lege z chwilą powstania zobowiązania podatkowego. Odpowiedzialność ta ogranicza się jednak tylko do majątku wspólnego – nie wkracza ona na majątek osobisty małżonka. Co istotne, odpowiedzialność ta ma zastosowanie tylko wtedy, gdy obowiązek czy zobowiązanie powstało po zawarciu związku małżeńskiego.

Według poglądów wyrażonych w doktrynie, powstanie zobowiązania podatkowego nie jest zależne od zachowania się małżonka. Nie ma znaczenia, czy drugi małżonek wiedział o długach oraz, czy wyraził on zgodę na jego działalność. Pogląd ten często jednak nie jest popierany. Brak zgody potrzebny jest do danych czynności, a czynność jednostronna, która dokonana jest bez zgody współmałżonka nie jest ważna – bo przecież wpływa na skład wspólnego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólność majątkowa w małżeństwie

Małżonkowie mogą znieść małżeńską wspólność majątkową poprzez zawarcie umowy tzw. intercyzy. Intercyzę zawiera się przed notariuszem, na co wskazuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Po zawarciu takiej umowy i ustaniu wspólności majątkowej – majątek wspólny przestaje istnieć. Pozostają więc dwie, odrębne od siebie majątki.

Moment zawarcia umowy intercyzy ma jednak kluczowe znaczenie w sprawie ponoszenia odpowiedzialności. Oczywiście – zawarcie intercyzy ogranicza odpowiedzialność małżonka z majątku wspólnego, natomiast dotyczy to odpowiedzialności za przyszłe zobowiązania. Jeżeli więc zobowiązanie podatkowe powstało przed zniesieniem wspólności – możliwe będzie zaspokojenie długu z przeszłego majątku wspólnego.

Ciekawym jest jednak fakt, iż istnieje możliwość zniesienia wspólności majątkowe z datą wsteczną. Jest to jednak wyjątkowa instytucja, a sąd może orzec o tym tylko z ważnych powodów. Orzeczenie takie ma także wpływ na odpowiedzialność podatkową i jest ono wiążący dla organu podatkowego.

Wady rozdzielności majątkowej

Wadą zawarcia umowy intercyzy jest niewątpliwie brak możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Często wspólne rozliczanie się powoduje możliwość płacenia niższych podatków – w tym przypadku jest to niemożliwe (jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych). Ma to szczególne znaczenie dla osób, które utrzymują się z umów o pracę, zlecenie czy dzieło. W przypadku przedsiębiorców – zwykle dużo mniejsze. Wspólne rozliczenie nie będzie miało bowiem zastosowania w przypadku ryczałtowców, liniowców czy osób utrzymujących się z dywidendy. W takiej perspektywie, zwłaszcza przy ryzykownej działalności, zalety wydają przeważać nad wadami.

Oczywiście należy zadać sobie też pytanie – czy rozdzielność majątkowa z naszą drugą połówką nie jest czasem nawet bardziej ryzykowna niż sama działalność gospodarcza.

Daria Pawłowska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA