REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność podatkowa w małżeństwie

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
małżeństwo podatki
małżeństwo podatki
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy można odpowiadać za zobowiązania podatkowe małżonka?

Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich

Przepisy Ordynacji Podatkowej przewidują odpowiedzialność osób trzecich za zobowiązania podatkowe podatnika. W przypadkach i w zakresie przewidywanym w przepisach – osoby trzecie odpowiadają całym swoim majątkiem solidarnie za zaległości podatkowe podatnika. Co więcej, osoby trzecie mogą odpowiadać także za podatki niepobrane przez płatników oraz podatki pobrane przez płatników lub inkasentów, lecz niewpłacone. Ponadto mogą to być odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz oprocentowanie, a także koszty postępowania egzekucyjnego.

Autopromocja

Osoby trzecie ponoszą odpowiedzialność za cudzy dług, jednakże odpowiedzialność ta wynikać może wyłącznie z mocy konkretnego przepisu ustawy. Do kręgu tych osób należą wyłącznie podmioty wymienione w Ordynacji – są to m.in. rozwiedziony małżonek, członek rodziny czy też wspólnik spółki cywilnej.

O odpowiedzialności orzeka organ podatkowy w drodze decyzji. Musi on poprzeć swoje stanowisko wyraźną, odrębną podstawą prawną. Należy jednak podkreślić, iż orzeczenie takie nie zwalnia z odpowiedzialności podatnika, katalog ten po prostu poszerza krąg podmiotów, od których organ podatkowy może dochodzić zaspokojenia zobowiązań.

Małżonek jako osoba trzecia?

Jednym z głównych podmiotów, który może odpowiadać za cudze zobowiązania, jest małżonek. Odpowiada on jednak trochę inaczej niż standardowa osoba trzecia – jest to odpowiedzialność pośrednia. Wynika to również z Ordynacji – w przypadku osób, które pozostają w związku małżeńskim, odpowiedzialność za podatki obejmuje majątek odrębny jak i wspólny jego i małżonka. Zgodnie z tym – odpowiedzialność małżonka podatnika powstaje ex lege z chwilą powstania zobowiązania podatkowego. Odpowiedzialność ta ogranicza się jednak tylko do majątku wspólnego – nie wkracza ona na majątek osobisty małżonka. Co istotne, odpowiedzialność ta ma zastosowanie tylko wtedy, gdy obowiązek czy zobowiązanie powstało po zawarciu związku małżeńskiego.

Według poglądów wyrażonych w doktrynie, powstanie zobowiązania podatkowego nie jest zależne od zachowania się małżonka. Nie ma znaczenia, czy drugi małżonek wiedział o długach oraz, czy wyraził on zgodę na jego działalność. Pogląd ten często jednak nie jest popierany. Brak zgody potrzebny jest do danych czynności, a czynność jednostronna, która dokonana jest bez zgody współmałżonka nie jest ważna – bo przecież wpływa na skład wspólnego majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólność majątkowa w małżeństwie

Małżonkowie mogą znieść małżeńską wspólność majątkową poprzez zawarcie umowy tzw. intercyzy. Intercyzę zawiera się przed notariuszem, na co wskazuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Po zawarciu takiej umowy i ustaniu wspólności majątkowej – majątek wspólny przestaje istnieć. Pozostają więc dwie, odrębne od siebie majątki.

Moment zawarcia umowy intercyzy ma jednak kluczowe znaczenie w sprawie ponoszenia odpowiedzialności. Oczywiście – zawarcie intercyzy ogranicza odpowiedzialność małżonka z majątku wspólnego, natomiast dotyczy to odpowiedzialności za przyszłe zobowiązania. Jeżeli więc zobowiązanie podatkowe powstało przed zniesieniem wspólności – możliwe będzie zaspokojenie długu z przeszłego majątku wspólnego.

Ciekawym jest jednak fakt, iż istnieje możliwość zniesienia wspólności majątkowe z datą wsteczną. Jest to jednak wyjątkowa instytucja, a sąd może orzec o tym tylko z ważnych powodów. Orzeczenie takie ma także wpływ na odpowiedzialność podatkową i jest ono wiążący dla organu podatkowego.

Wady rozdzielności majątkowej

Wadą zawarcia umowy intercyzy jest niewątpliwie brak możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Często wspólne rozliczanie się powoduje możliwość płacenia niższych podatków – w tym przypadku jest to niemożliwe (jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych). Ma to szczególne znaczenie dla osób, które utrzymują się z umów o pracę, zlecenie czy dzieło. W przypadku przedsiębiorców – zwykle dużo mniejsze. Wspólne rozliczenie nie będzie miało bowiem zastosowania w przypadku ryczałtowców, liniowców czy osób utrzymujących się z dywidendy. W takiej perspektywie, zwłaszcza przy ryzykownej działalności, zalety wydają przeważać nad wadami.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Oczywiście należy zadać sobie też pytanie – czy rozdzielność majątkowa z naszą drugą połówką nie jest czasem nawet bardziej ryzykowna niż sama działalność gospodarcza.

Daria Pawłowska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA