REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie wypełnić PIT-2

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
pit-2
pit-2
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja przepisów podatkowych, wprowadziła zmiany w zakresie kwoty zmniejszającej podatek. Do tej pory możliwe było korzystanie z niej w zaliczkach na podatek dochodowy, w ramach jednej umowy. Od 2023 roku kwestia ta ulegnie, jednak zmianie. Podatnik będzie mógł wybrać, u ilu podmiotów będzie chciał stosować kwotę zmniejszającą podatek oraz w jakiej wysokości. 

PIT-2 – warianty do wyboru w kwestii kwoty zmniejszającej podatek

 • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł),
 • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł),
 • 1/36 kwoty zmniejszającej podatkowej (100 zł).

Głównym założeniem takiej zmiany jest zwiększenie wynagrodzenia osób pracujących w kilku miejscach. W przypadku zatrudnienia w dwóch podmiotach, podatnik będzie mógł wybrać stosowanie całej kwoty zmniejszającej podatek u jednego z nich (300 zł miesięcznie) albo po połowie u obydwu (po 150 zł miesięcznie).

Autopromocja

Najważniejszą zmianą będzie poszerzenie podmiotów, którzy będą mogli już w zaliczkach skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. Od 2023 roku, będzie to już nie tylko umowa o pracę, ale także umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Powyższa nowelizacja spowodowała, jednak niezbędne zmiany w formularzu PIT-2, który od teraz będzie źródłem większości oświadczeń dla pracowników i pracodawców. Po złożeniu oświadczenia płatnik będzie zmuszony, najpóźniej od następnego miesiąca, do pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy o wskazaną przez podatnika kwotę. Najistotniejsze, jest jednak wypełnienie dokumentu w prawidłowy sposób.

Jak wypełnić formularz PIT-2

Część A i B dotyczy danych identyfikacyjnych, należy wpisać właściwy podmiot, który jest odbiorcą oświadczenia

Części od C do J formularza PIT-2. Jak wypełnić? 

Część C to oświadczenie podatnika, w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek

Dotyczy wypłat dokonywanych przez te podmioty, które nie zostały wskazane w części D. Podatnik może wybrać czy chce, aby dany płatnik stosował 1/12, 1/24 albo 1/36 miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część D oświadczenie podatnika w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek

Dotyczy wypłat dokonywanych przez rolniczą spółdzielnie produkcyjną i inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, organy egzekucyjne wypłacające za zakład pracy, należności z umowy o pracę i stosunków pokrewnych lub podmioty niebędące następcą prawnym zakładu, przejmujące zobowiązania zakładu pracy, wynikające ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Podmioty te bez otrzymania PIT-2 są zobowiązane do pomniejszania wynagrodzenia o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 1/12 miesięcznie. Tym samym możliwa jest zmiana tej kwoty na 1/24 lub 1/36.

Część E uwzględnia preferencyjne opodatkowanie, w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo rozliczenia z dzieckiem

Po złożeniu oświadczenia w przypadku, gdy ww. osoby zakładają osiągnięcie:

– dochodów poniżej 120 000 złotych, a ich małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, które nie łączą się z ich dochodami – zaliczki za wszystkie miesiące, opodatkowane będą 12% podatkiem dochodowym oraz stosowana będzie kwota zmniejszająca podatek w wysokości 1/12 za każdy miesiąc;

– dochodów powyżej 120 000 złotych, a przewidziane roczne dochody małżonka

lub dziecka, które łączy się z ich dochodami, nie przekroczą 120 000 złotych – zaliczki za wszystkie miesiące, opodatkowane będą 12% podatkiem dochodowym.

Część F – stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu

W przypadku umowy o pracę, możliwe jest stosowanie miesięcznych kosztów uzyskania przychodów w wysokości:

– 250 zł – gdy podatnik nie może stosować wyższych kosztów uzyskania przychodu;

Autopromocja

– 300 zł – gdy miejsce stałego lub czasowego miejsca zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik nie uzyskuje dochodu za rozłąkę.

Aby móc stosować wyższe koszty uzyskania przychodu (300 zł miesięcznie), niezbędne jest złożenie w części F oświadczenia.

Część G – ulga 4+, ulga na powrót, ulga dla pracujących seniorów, które powodują zwolnienie od podatku do wysokości 85 528 złotych

Aby płatnik mógł stosować jedną ze wskazanych powyżej ulg, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oświadczenia od podatnika. Od 2023 roku oświadczenie to będzie składane na druku PIT-2.

Część H dotyczy niekorzystania z ulgi dla młodych bądź kosztów uzyskania przychodu

Aby móc skorzystać z ulgi dla młodych, w przeciwieństwie do ulg wskazanych w części G, nie trzeba składać żadnych dodatkowych oświadczeń. Przysługuje ona z mocy prawa, tak samo, jak koszty uzyskania przychodów dla pracowników (250 zł albo 300 zł). Z obu tych rozwiązań można, jednak zrezygnować składając odpowiednie oświadczenie w tej części druku.

Część I – rezygnacja ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu

50% koszty uzyskania przychodu są stosowane w konkretnych przypadkach, związanych m.in. z przeniesieniem praw autorskich czy licencją. Wypełniając poniższą część formularza, podatnik zrzeka się korzystania z nich na etapie zaliczek. Złożenie oświadczenia nie powoduje, jednak braku możliwości skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu, po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Część J – brak pobierania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy

W przypadku, gdy przewidywany dochód podlegający opodatkowaniu na skali podatkowej, nie przekracza 30 000 złotych, podatnik może złożyć oświadczenie w celu zaniechania poboru zaliczek na podatek dochodowy. Dotyczy to wynagrodzenia z tytułu m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy wynagrodzenia członka zarządu.

Wiktor Nadolski, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA