Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawnie wypełnić PIT-2

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
pit-2
pit-2
Shutterstock

Nowelizacja przepisów podatkowych, wprowadziła zmiany w zakresie kwoty zmniejszającej podatek. Do tej pory możliwe było korzystanie z niej w zaliczkach na podatek dochodowy, w ramach jednej umowy. Od 2023 roku kwestia ta ulegnie, jednak zmianie. Podatnik będzie mógł wybrać, u ilu podmiotów będzie chciał stosować kwotę zmniejszającą podatek oraz w jakiej wysokości. 

PIT-2 – warianty do wyboru w kwestii kwoty zmniejszającej podatek

 • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (300 zł),
 • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (150 zł),
 • 1/36 kwoty zmniejszającej podatkowej (100 zł).

Głównym założeniem takiej zmiany jest zwiększenie wynagrodzenia osób pracujących w kilku miejscach. W przypadku zatrudnienia w dwóch podmiotach, podatnik będzie mógł wybrać stosowanie całej kwoty zmniejszającej podatek u jednego z nich (300 zł miesięcznie) albo po połowie u obydwu (po 150 zł miesięcznie).

Najważniejszą zmianą będzie poszerzenie podmiotów, którzy będą mogli już w zaliczkach skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek. Od 2023 roku, będzie to już nie tylko umowa o pracę, ale także umowa zlecenia czy umowa o dzieło. Powyższa nowelizacja spowodowała, jednak niezbędne zmiany w formularzu PIT-2, który od teraz będzie źródłem większości oświadczeń dla pracowników i pracodawców. Po złożeniu oświadczenia płatnik będzie zmuszony, najpóźniej od następnego miesiąca, do pomniejszania zaliczki na podatek dochodowy o wskazaną przez podatnika kwotę. Najistotniejsze, jest jednak wypełnienie dokumentu w prawidłowy sposób.

Jak wypełnić formularz PIT-2

Część A i B dotyczy danych identyfikacyjnych, należy wpisać właściwy podmiot, który jest odbiorcą oświadczenia

Części od C do J formularza PIT-2. Jak wypełnić? 

Część C to oświadczenie podatnika, w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek

Dotyczy wypłat dokonywanych przez te podmioty, które nie zostały wskazane w części D. Podatnik może wybrać czy chce, aby dany płatnik stosował 1/12, 1/24 albo 1/36 miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Część D oświadczenie podatnika w sprawie stosowania kwoty zmniejszającej podatek

Dotyczy wypłat dokonywanych przez rolniczą spółdzielnie produkcyjną i inne spółdzielnie zajmujące się produkcją rolną, organy egzekucyjne wypłacające za zakład pracy, należności z umowy o pracę i stosunków pokrewnych lub podmioty niebędące następcą prawnym zakładu, przejmujące zobowiązania zakładu pracy, wynikające ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych. Podmioty te bez otrzymania PIT-2 są zobowiązane do pomniejszania wynagrodzenia o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 1/12 miesięcznie. Tym samym możliwa jest zmiana tej kwoty na 1/24 lub 1/36.

Część E uwzględnia preferencyjne opodatkowanie, w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo rozliczenia z dzieckiem

Po złożeniu oświadczenia w przypadku, gdy ww. osoby zakładają osiągnięcie:

– dochodów poniżej 120 000 złotych, a ich małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, które nie łączą się z ich dochodami – zaliczki za wszystkie miesiące, opodatkowane będą 12% podatkiem dochodowym oraz stosowana będzie kwota zmniejszająca podatek w wysokości 1/12 za każdy miesiąc;

– dochodów powyżej 120 000 złotych, a przewidziane roczne dochody małżonka

lub dziecka, które łączy się z ich dochodami, nie przekroczą 120 000 złotych – zaliczki za wszystkie miesiące, opodatkowane będą 12% podatkiem dochodowym.

Część F – stosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodu

W przypadku umowy o pracę, możliwe jest stosowanie miesięcznych kosztów uzyskania przychodów w wysokości:

– 250 zł – gdy podatnik nie może stosować wyższych kosztów uzyskania przychodu;

– 300 zł – gdy miejsce stałego lub czasowego miejsca zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik nie uzyskuje dochodu za rozłąkę.

Aby móc stosować wyższe koszty uzyskania przychodu (300 zł miesięcznie), niezbędne jest złożenie w części F oświadczenia.

Część G – ulga 4+, ulga na powrót, ulga dla pracujących seniorów, które powodują zwolnienie od podatku do wysokości 85 528 złotych

Aby płatnik mógł stosować jedną ze wskazanych powyżej ulg, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego oświadczenia od podatnika. Od 2023 roku oświadczenie to będzie składane na druku PIT-2.

Część H dotyczy niekorzystania z ulgi dla młodych bądź kosztów uzyskania przychodu

Aby móc skorzystać z ulgi dla młodych, w przeciwieństwie do ulg wskazanych w części G, nie trzeba składać żadnych dodatkowych oświadczeń. Przysługuje ona z mocy prawa, tak samo, jak koszty uzyskania przychodów dla pracowników (250 zł albo 300 zł). Z obu tych rozwiązań można, jednak zrezygnować składając odpowiednie oświadczenie w tej części druku.

Część I – rezygnacja ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu

50% koszty uzyskania przychodu są stosowane w konkretnych przypadkach, związanych m.in. z przeniesieniem praw autorskich czy licencją. Wypełniając poniższą część formularza, podatnik zrzeka się korzystania z nich na etapie zaliczek. Złożenie oświadczenia nie powoduje, jednak braku możliwości skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu, po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Część J – brak pobierania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy

W przypadku, gdy przewidywany dochód podlegający opodatkowaniu na skali podatkowej, nie przekracza 30 000 złotych, podatnik może złożyć oświadczenie w celu zaniechania poboru zaliczek na podatek dochodowy. Dotyczy to wynagrodzenia z tytułu m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy wynagrodzenia członka zarządu.

Wiktor Nadolski, Kancelaria Mentzen 

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Które narody Polacy lubią bardziej, a które mniej w 2023 roku? Co wynika z badań?

  Z sondażu CBOS-u z lutego 2023 r. wynika, że Polacy najbardziej lubią Amerykanów, Włochów, Anglików, Słowaków, Czechów i Ukraińców. Do Rosjan niechęć deklaruje ogromna większość badanych (82 proc.), a sympatię bardzo niewielu (6 proc.).

  Umowa o dofinansowanie w ścieżce SMART – nowe zasady rozliczania projektów od 2023 roku

  Rozpoczęła się długo zapowiadana polityka spójności na lata 2021-2027, w ramach której finansowany jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowy program to nowe założenia i zasady, ale także zmiany w dokumentacji konkursowej, w tym w umowach o dofinansowanie. W pierwszym konkursie Ścieżki SMART umowa o dofinansowanie została stworzona na fundamentach umów zawieranych w ramach POIR. Choć sporo elementów nie zostało zmienionych, to są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. 

  Zbiorcza faktura korygująca - kiedy można wystawić

  Jeżeli istnieje konieczność skorygowania większej liczby transakcji z danym kontrahentem sprzedawca może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą. Nie ma wątpliwości, że taka możliwość istnieje, gdy udzielono rabatu czy opustu, gdyż wynika to wprost z przepisów ustawy o VAT. Inaczej ma się sytuacja, gdy powodem wystawienia zbiorczej faktury korygującej jest inna przyczyna. Organy podatkowe nie zabraniają jednak wystawiania w takich przypadkach zbiorczych faktur, pod warunkiem że zawierają one wszystkie elementy przewidziane dla pojedynczych faktur korygujących.

  Bezpieczny kredyt 2 procent a wynajem mieszkania. Co się bardziej opłaca?

  “Bezpieczny Kredyt 2%”, nad którym pracuje rząd, ma być nie tylko 3-4 razy tańszy niż standardowy kredyt. Dzięki preferencyjnej “hipotece” zakup mieszkania ma być też 3 razy tańszy niż najem – wynika z szacunków HRE Investments. Będzie tak we wszystkich przebadanych 10 miastach w Polsce. 

  Trzynasta emerytura z KRUS 2023. Kiedy wypłata? Dla kogo? Jaka kwota brutto?

  Kto otrzyma tzw. trzynastą emeryturę z KRUS w 2023 roku. Kiedy nastąpi wypłata? Jaka kwota brutto trzynastej emerytury?

  Zakup używanej maszyny rolniczej - np. ciągnika - a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

  Czy rolnik ryczałtowy ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jeżeli kupi od innego rolnika używany traktor (czy inną maszynę rolniczą, np. siewnik, bronę, pług, kombajn), czy inną rzecz wykorzystywaną w gospodarstwie rolnym? Jak odpowiadają na to pytanie organy podatkowe?

  Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

  Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

  Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

  W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

  Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

  Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

  Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

  Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

  Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

  W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

  Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

  Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

  Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

  Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

  Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

  Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

  Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

  Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

  ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

  ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

  5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

  W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

  Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

  e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

  Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

  Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.

  Badanie sprawozdania finansowego w 2023 roku za 2022 rok – co warto wiedzieć

  Czas kończyć pracę nad sprawozdaniami finansowymi! Sprawozdania finansowe za 2022 rok należy przygotować do 31 marca 2023 roku. Absolutnie nie należy się sugerować zeszłym rokiem, kiedy to z powodu pandemii COVID-19 terminy były wydłużone. A co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań finansowych?

  Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

  Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

  Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

  Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

  Oświetlenie w pracy. Jakie powinno być? Współczynnik CRI, kolor i temperatura światła

  Komfort pracy wzrokowej zależy od wielu czynników. Złe oświetlenie (w tym światło sztuczne) niekorzystnie wpływa na naszą efektywność, a także na nasz wzrok. Jak zadbać o komfort pracy przy sztucznym świetle?

  Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej? Konieczne jest udokumentowanie wpłaty
  Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny gotówkowej między osobami najbliższymi jest udokumentowanie wpłaty tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

  Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.