REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT 2025. Terminy składania zeznań podatkowych za 2024 r. i zapłaty podatku. Kto i kiedy musi złożyć PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PIT 2025 - od kiedy i do kiedy? Terminy składania zeznań podatkowych za 2024 rok i zapłaty podatku. Kto i kiedy musi złożyć PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39?
PIT 2025 - od kiedy i do kiedy? Terminy składania zeznań podatkowych za 2024 rok i zapłaty podatku. Kto i kiedy musi złożyć PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, PIT-39?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie PIT 2025 - terminy. Od kiedy i do kiedy trzeba złożyć wypełnione formularze zeznań, deklaracji i informacji PIT w 2025 roku za 2024 rok? Wskazujemy terminy składania zeznań i deklaracji podatkowych przez podatników oraz informacji i deklaracji przez płatników. Do kiedy PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne roczne zeznania podatkowe? Który PIT jest przeznaczony dla kogo?

rozwiń >

Podatnicy – terminy złożenia PIT-37, PIT-36, PIT-28 i innych zeznań i deklaracji. PIT za 2024 rok - do kiedy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych – zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 za 2024 rok - od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT podatnicy, których dochody są opodatkowane wg tej ustawy, mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.
W tym terminie trzeba składać zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

REKLAMA

Polecamy: Program do rozliczania PIT-ów za 2024 rok

Ważne

Ważne! W wyżej wskazanym terminie do 30 kwietnia 2025 r. trzeba nie tylko złożyć (wysłać) wypełnione ww. formularze ale także zapłacić podatek dochodowy wynikający z tych zeznań.

Dla kogo PIT-37?

PIT-37 – to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla osoby fizycznej, która jest podatnikiem podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) i w poprzednim roku podatkowym (2024): 

1) uzyskała przychody opodatkowane wg skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy o PIT, np. z tytułu: 
- pracy na etacie (czyli ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, 
- emerytury lub renty, w tym strukturalnej lub socjalnej, 
- świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego, 
- nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, 
- dniówek obrachunkowych, 
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, 
- stypendiów, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich, 
- działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej), 
- praw autorskich i innych praw majątkowych, 
- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, 
- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym, 
- należności z umowy aktywizacyjnej, 

2) źródła uzyskanych przychodów znajdują się w Polsce, 

3) przychody pochodzą od podmiotu (np. zakładu pracy, organu rentowego), który ma obowiązek wykazać je w imiennych formularzach: PIT-114, PIT-11A5, PIT-40A6, PIT-R7 lub IFT-1R8, sporządzanych dla podatnika oraz dla urzędu skarbowego, 

4) nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem PIT na skali, 

5) nie musi do swoich dochodów doliczać dochodów małoletnich dzieci, 

6)  nie odlicza straty z lat ubiegłych, 

7) nie odlicza podatku PIT od przychodów z budynków. 

Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie powyższe warunki, to może złożyć PIT-37.

Podatnik, który uzyskał przychody opodatkowane wg skali podatkowej z art. 27 ustawy o PIT, ale nie spełnia wymienionych warunków - ma obowiązek złożyć zeznanie PIT-36. 

W przypadku małżonków, którzy zamierzają złożyć wspólne zeznanie PIT-37, wymienione warunki musi spełnić: 
- zarówno mąż, jak i żona – jeśli oboje uzyskali przychody na skali, lub 
- tylko jeden z małżonków – jeśli drugi nie uzyskał przychodów na skali.

Obowiązek złożenia PIT-37 wynika z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT.
Załącznikami do zeznania są: PIT/D, PIT/O, PIT-2K oraz certyfikat rezydencji.

Dla kogo PIT-36?

PIT-36 to roczne zeznanie podatkowe mają obowiązek wypełnić podatnicy, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów: 
1) prowadzili:  
− pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której osiągali dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegające opodatkowaniu według 5% stawki podatku,  
− działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,  
2) uzyskali przychody: 
−  z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy,  
− od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, 
− ze źródeł przychodów położonych za granicą, 
− z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek, 
3) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy o PIT (tzw. kredyt podatkowy), 
4) są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy o PIT, 
5) są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, 
6) obniżają dochody o straty z lat ubiegłych, 
7) wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. 

W przypadku podatników wnoszących o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, jeden z powyższych warunków musi spełniać co najmniej jeden z małżonków. 

Formularz PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, w tym także dla osób mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, które przychody wymienione w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowują przy zastosowaniu skali podatkowej.

Załącznikami do zeznania PIT-36 są: PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/MIT, PIT/IP, PIT/PM, PIT/NZI, PIT/Z, PIT/SE, PIT-2K, SSE-R oraz certyfikat rezydencji.

Dla kogo PIT-36L?

PIT-36L – to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c lub 30ca ustawy o PIT (czyli płacili tzw. podatek liniowy).
Załącznikami do zeznania PIT-36L są: PIT/B, PIT/IP, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/Z, PIT/PM, PIT/O, PIT/NZI, PIT/MIT i PIT/SE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo PIT-36S?

PIT-36S - to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla podatników – przedsiębiorstw w spadku, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy o PIT, i którzy 
1) prowadzili:  
− pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, 
− pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której nie wybrali innej formy opodatkowania i w ramach której osiągali dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlegające opodatkowaniu według 5% stawki podatku, 
2) są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f i 7l ustawy o PIT, 
3) obniżają dochody o straty z lat ubiegłych, w tym straty nieodliczone przez zmarłego przedsiębiorcę.

Dla kogo PIT-36LS?

Formularz PIT-36LS - to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla podatników będących przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy o PIT (czyli tzw. podatkiem liniowym). 

Dla kogo PIT-38?

PIT-38 – to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla podatników, którzy w roku podatkowym: 
1) uzyskali przychody: 
a) z odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych, udziałów (akcji) w spółkach, w tym ogółu praw  i obowiązków w spółce niemającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem podatku dochodowego*, albo udziałów w spółdzielni, 
b) z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny, 
c) z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych lub z pochodnych instrumentów finansowych, 
2) uzyskali przychody lub ponieśli koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

Dla kogo PIT-39?

PIT-39 – to roczne zeznanie podatkowe przeznaczone dla dla podatników, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowane na zasadach określonych w art. 30e ustawy o PIT. 

Załącznik PIT/O

Najpopularniejszym załącznikiem do rocznych zeznań podatkowych PIT jest na pewno PIT/O. PIT/O jest załącznikiem do zeznań: PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS oraz PIT-37. 
Zawiera informację o ulgach podatkowych, które można zastosować w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Są nimi: 
• darowizny, 
• ulga rehabilitacyjna, 
• zwrot nienależnie pobranych świadczeń,
 • ulga internetowa, 
• ulga termomodernizacyjna, 
• ulga z tytułu wpłat na IKZE, 
• ulga na związki zawodowe, 
• ulga na zabytki, 
• ulga na nabycie/objęcie udziałów lub akcji, 
• ulga uczniowska, 
• ulga z tytułu zawarcia umowy aktywizacyjnej z osobą bezrobotną, 
• ulga na dzieci, 
• ulga abolicyjna, 
• ulga dla rodzin 4+.

Ważne

Wyżej wskazane zeznania i deklaracje można składać w formie papierowej w urzędach skarbowych (lub wysyłać pocztą) albo w formie elektronicznej przy pomocy usługi Twój e-PIT, czy systemu e-Deklaracje. 

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38, jeśli podatnik samodzielnie ich nie wypełni i nie złoży do urzędu skarbowego, to w usłudze Twój e-PIT zeznania te (wcześniej przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie posiadanych przez nią danych) zostaną automatycznie zaakceptowane  i uznane za złożone w ustawowym terminie. Ponadto w 2024 roku w usłudze Twój e-PIT po raz pierwszy KAS udostępnić ma wstępnie wypełnione zeznania podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-28. Ale w przypadku tych trzech ostatnich formularzy podatnik będzie musiał uzupełnić te zeznania i zaakceptować do 30 kwietnia 2024 r.. Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznania podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-28 nie zostaną automatycznie zaakceptowane przez system z upływem 30 kwietnia.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – zeznanie PIT-28 za 2024 rok – od 15 do 30 kwietnia 2025 r.

Na podstawie art. 21 ust. 2 pkt 2) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru (PIT-28) o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym; zeznanie złożone przed początkiem terminu uważa się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym. W terminie do 30 kwietnia 202\5 r. trzeba nie tylko złożyć (wysłać) wypełniony formularz zeznania PIT-28 ale także zapłacić podatek (ryczałt) wynikający z tego zeznania.

Karta podatkowa - deklaracja PIT-16A za 2024 rok - do 28 lutego 2025 r.

Podatnicy płacący kartę podatkową, na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mają obowiązek po upływie roku podatkowego, w terminie do końca lutego (w 2025 roku do 28 lutego), złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację według ustalonego wzoru (PIT-16A) o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego 2024.
Warto przypomnieć, że od 2022 r. nie można wybrać karty podatkowej jako formy opodatkowania. Ale przedsiębiorcy, którzy płacili podatek w formie karty podatkowej przed 2022 rokiem - mogą stosować tę formę opodatkowania w kolejnych latach o ile nie zrezygnowali z karty podatkowej ani nie utracili prawa do jej stosowania.

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych – deklaracja PIT-19A 

Od 2022 roku (także w 2025 roku) nie składa się deklaracji PIT-19A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne. Uchylony został art. 44 ust. 4 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który określał ten obowiązek.

Terminy zwrotu podatku

Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata podatku, to podatnik powinien otrzymać tę nadpłatę w terminie:
1) 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego wysłanego w formie elektronicznej (e-Deklaracje, Twój e-PIT); Jeżeli podatnik korzysta z zeznania podatkowego wypełnionego przez KAS i udostępnionego w usłudze Twój e-PIT ale nie zaakceptuje tego zeznania przed 30 kwietnia 2025 r., to zeznanie to zostanie automatycznie złożone 30 kwietnia. Jeżeli z tego zeznania wynika nadpłata podatku, to termin jej zwrotu również wynosi 45 dni i zaczyna biec w dniu 30 kwietnia 2025 r. a upływa 14 czerwca 2025 r.
2) 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w formie papierowej (inaczej niż elektronicznie) - termin ten upływa 31 lipca 2025 r.
3) 30 dni w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny, jeżeli złożą zeznanie w formie elektronicznej i zaznaczą odpowiednią pozycję w zeznaniu podatkowym informującą o posiadaniu tej Karty.

 Więcej na ten temat:

Płatnicy – terminy złożenia PIT-11, PIT-R, PIT-4R, PIT-8AR

Pracodawcy, którzy w 2024 roku zatrudniali osoby fizyczne lub wypłacali im wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych - po zakończeniu roku mają obowiązek sporządzić imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR).

Jeżeli za dany rok pracodawca składa więcej niż jeden PIT-11 – który dotyczy przychodów danego pracownika i nie jest korektą poprzedniego – nie trzeba uwzględniać w nim kwot wykazanych w poprzednio przesłanych PIT-11 (ponieważ nie sumuje się ich). W takiej sytuacji w PIT-11 trzeba podać tylko kolejny numer formularza, który składa się za ten rok (w polu nr 5 PIT-11).

Jeżeli przesłane przez pracodawcę w trakcie roku podatkowego PIT-11 zawierają kompletne dane niezbędne do sporządzenia zeznania podatkowego – nie trzeba przesyłać PIT-11 po zakończeniu roku.

PIT-11, PIT-R oraz PIT 4R, PIT 8AR trzeba sporządzić i wysłać do urzędu skarbowego (wyłącznie w formie elektronicznej) do 31 stycznia następnego roku. Czyli  w przypadku rozliczenia za 202a4 r. - do 31 stycznia 2025 r.
Także do 31 stycznia 2025 r. płatnicy powinni złożyć do urzędu skarbowego też PIT-8C (dla dochodów z giełdy i walut wirtualnych).

Pracownikowi trzeba wysłać PIT-11 i PIT-R, a także PIT-8C do końca lutego następnego roku. Czyli  w przypadku rozliczenia za 2024 r. - do 28 lutego 2025 r.

Wskazane terminy nie dotyczą płatników (pracodawców), którzy kończą prowadzenie działalności. W takim przypadku formularze trzeba złożyć do dnia zaprzestania działalności.

PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR dla urzędu skarbowego sporządza się i wysyła wyłącznie elektronicznie.
Wyżej wskazane formularze można podpisać:
- podpisem kwalifikowanym – wszystkie formularze
- danymi autoryzującymi – formularze: PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, o ile płatnik (pracodawca) jest osobą fizyczną.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA