REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć ulgę na leki?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga na leki a PIT
ulga na leki a PIT
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na leki jest jedną z możliwości na zmniejszenie obciążeń podatkowych, które oferuje ustawa o podatku dochodowym pod osób fizycznych (PIT). Można powiedzieć, że ulga na leki to wycinek możliwości w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co najważniejsze – nie dotyczy wszystkich leków, a jedynie tych, które zostały zalecone przez lekarza. Jednocześnie nie obejmuje wszystkich wydatków. Odliczeniu podlegają tylko wydatki powyżej kwoty 100 zł w skali miesiąca. Jak korzystać z ulgi i jakie obowiązki dokumentacyjne należy wypełnić?

Kto może skorzystać z ulgi na leki?

Ulga na leki przysługuje osobom niepełnosprawnym oraz tym, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Zakres jest szeroki – osobą niepełnosprawną na utrzymaniu może być np. zięć, synowa, dzieci (również dzieci adoptowane), rodzeństwo, rodzice, teściowie.

Autopromocja

Konieczne jest uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności.

 • Ważne – status emeryta nie jest wystarczający w celu uzyskania ulgi na leki, również w przypadku stałego przyjmowania określonych leków.

Ulga na leki – obowiązki dokumentacyjne

Ulga na leki jest dostępna dla wszystkich trzech grup niepełnosprawności (znaczna, umiarkowana, lekka).  Konieczne jest również przedstawienie decyzji o przyznanej rencie.

Kolejnym obowiązkiem dokumentacyjnym jest posiadanie recepty wraz z dokumentem potwierdzającym zakup leku.

Ile wynosi ulga na leki?

Jak już wspomniano – kluczowy jest dolny limit kwotowy ulgi na leki w każdym miesiącu. Jeśli w danym miesiącu wydatki były równe np. 190 zł – odliczymy jedynie 90 zł. W przypadku wydania np. 80 złotych w skali miesiąca – nie odliczymy nic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak odliczyć leki w PIT?

Jeśli chcemy skorzystać z ulgi na leki – konieczne jest wypełnienie formularza PIT/O. Jest to załącznik do właściwego formularza PIT (PIT 28, PIT 36, PIT 37).

 • Ważne – w załączniku PIT/O nie znajdziemy rubryki „ulga na leki”. Konieczne jest wypełnienie rubryki „Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych”.

Jakie leki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga na leki przysługuje tylko wobec leków przepisanych przez lekarza – specjalistę. Wydatek na „zwykły” produkt dostępny w aptece bez recepty (np. aspiryna lub witamina C) nie daje prawa do odliczenia.

Niezwykle istotnym elementem jest wykładnia pojęcia „lek”. Zakres pojęcia nazwy „lek” w znaczeniu słownikowym jest szerszy niż w ustawie Prawo farmaceutyczne.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Kielcach z dnia z 2020-10-29 29 października 2020 r. sygn.

I SA/Ke 137/20  właściwe jest stosowanie definicji słownikowej (tzn. szerszej niż w prawie farmaceutycznym, tym samym korzystniejszej dla podatników).

Wskazań w tym zakresie dostarcza również orzeczenie NSA  z dnia 31 maja 2016 r. sygn. II FSK 498/16:

"jedynym warunkiem skorzystania z ustanowionej tym przepisem ulgi podatkowej jest stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Występujące w omawianym przepisie wyrażenie "określone leki", oznacza leki zalecone przez lekarza specjalistę”.

Powołane orzeczenia podkreślają, że lekarz sam decyduje jaki preparat jest lekiem wymagającym stałego lub czasowego stosowania, a organy podatkowe nie mogą ingerować w te kompetencje na niekorzyść podatnika.

Ulga na leki daje potencjalnie duże możliwości zmniejszenia należności podatkowych z powodu braku górnego limitu kwotowego do odliczenia. Należy jednak pamiętać o przechowywaniu recept oraz dowodów zakupu (mocniejszych niż zwykły paragon).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA