REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działalność związkowa wpływa na podatki?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ulga składki związki zawodowe
ulga składki związki zawodowe
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Celem działalności związków zawodowych jest ochrona osób pracujących. Nie zawsze przekłada się to na wyższe wynagrodzenie netto. Przykładem są postulaty oskładkowania wszystkich umów zlecenie czy likwidacja tzw. limitu 30-krotności składek. Jednak też jest druga strona medalu, możliwość odliczenia od dochodu składek członkowskich.

Odliczenie od podstawy opodatkowania kwot składek członkowskich

W ramach Nowego Ładu wprowadzono szereg nowych ulg. Wśród nich pojawiła się możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwot składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

Autopromocja

W pierwotnej wersji ustawy wysokość odliczenia wynosiła 300 zł rocznie. Przy okazji lipcowych zmian postanowiono tą kwotę zwiększyć do wartości 500 zł. Tym samym, opłacenie składek w wyższej wysokości spowoduje, że nie będziemy mogli odliczyć całej kwoty od dochodu.

Z ulgi skorzystają przede wszystkim podatnicy rozliczający się na skali podatkowej (art. 26 ust. 1 pkt 2c ustawy o PIT). Wynika to pośrednio z tego, że członkami związków zawodowych są przede wszystkim pracownicy. Jednak nie można zapominać o tym, że taką opcję mają też podatnicy opłacający ryczałt (art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie).

Składki członkowskie – kto je płaci?

Skorzystanie z ulgi wymaga odpowiedniego udokumentowania. W wypadku odliczenia składek związkowych kwestie dokumentacyjne będą uzależnione od sposobu ich odprowadzenia.

 Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, kiedy składki są odprowadzane przez pracodawcę z wynagrodzenia podatnika. Ciężar udokumentowania spoczywa wtedy na podmiocie zatrudniającym. Zakład pracy w tym celu powinien wskazać kwotę odliczenia w informacji PIT-11, która jest przesyłana do urzędu skarbowego oraz podatnika. Na podstawie 1-lipcowych zmian nie ma już konieczności uzyskania dodatkowego oświadczenia od organizacji związkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi przypadek -  podatnik zobowiązany jest do samodzielnego odprowadzenia składek. Członek związku zawodowego powinien wtedy zgromadzić dowody, które potwierdzają dokonanie stosownych wpłat. W praktyce będą to potwierdzenia przelewów czy pokwitowania odbioru. Dokumenty te powinny wskazywać m.in. dane osobowe członka, nazwę organizacji związkowej, datę wpłaty, wysokość składek.

Potencjalne oszczędności

Trzeba zwrócić uwagę, że z ulgi można skorzystać dopiero w rozliczeniu rocznym (art. 26 ust. 6g ustawy o PIT). Zatem podatnicy nie odczują pozytywnego wpływu odliczenia już w trakcie roku na etapie zaliczek.

Na końcową wysokość ulgi wpływa też mechanizm jej wyliczenia. Zaznaczenia wymaga fakt, że odliczenie przysługuje od podstawy opodatkowania, a nie od kwoty podatku. W związku z tym oszczędność podatkowa uzależniona będzie od stawki podatku, którą opłaca członek związku zawodowego.

Przykład:

Jan Kowalski jest programistą zatrudnionym na umowę o pracę. Pan Jan należy do związku zawodowego, przez co zobowiązany jest do odprowadzania składek członkowskich. W skali roku osiągnął 150.000 zł dochodu oraz opłacił składki w wysokości 1.000 zł.

Oszczędność podatkowa – 500 zł x 32% = 160 zł

Realna wysokość oszczędności przy zastosowaniu ulgi

Jak nietrudno dostrzec, maksymalna wysokość ulgi w perspektywie rocznej nie wydaje się być spora. Większa kwota odliczenia przysługuje choćby w uldze na Internet. Trudno zatem przypuszczać, że rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia liczby związkowców – przynajmniej z powodów fiskalnych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że aby skorzystać z ulgi, to trzeba takie składki w tej wysokości opłacać. Oznacza to, że oszczędzamy 160 złotych na podatkach, ale tracimy 500 złotych z wypłaty. Czy warto? Wartościowanie jest sprawą dość subiektywną, natomiast sam zostałbym przy wydatkach i odliczeniach związanych raczej z Internetem niż związkami zawodowymi…

Bartosz Przybysz, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA