REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działalność związkowa wpływa na podatki?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ulga składki związki zawodowe
ulga składki związki zawodowe
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Celem działalności związków zawodowych jest ochrona osób pracujących. Nie zawsze przekłada się to na wyższe wynagrodzenie netto. Przykładem są postulaty oskładkowania wszystkich umów zlecenie czy likwidacja tzw. limitu 30-krotności składek. Jednak też jest druga strona medalu, możliwość odliczenia od dochodu składek członkowskich.

Odliczenie od podstawy opodatkowania kwot składek członkowskich

W ramach Nowego Ładu wprowadzono szereg nowych ulg. Wśród nich pojawiła się możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwot składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych.

REKLAMA

Autopromocja

W pierwotnej wersji ustawy wysokość odliczenia wynosiła 300 zł rocznie. Przy okazji lipcowych zmian postanowiono tą kwotę zwiększyć do wartości 500 zł. Tym samym, opłacenie składek w wyższej wysokości spowoduje, że nie będziemy mogli odliczyć całej kwoty od dochodu.

Z ulgi skorzystają przede wszystkim podatnicy rozliczający się na skali podatkowej (art. 26 ust. 1 pkt 2c ustawy o PIT). Wynika to pośrednio z tego, że członkami związków zawodowych są przede wszystkim pracownicy. Jednak nie można zapominać o tym, że taką opcję mają też podatnicy opłacający ryczałt (art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie).

Składki członkowskie – kto je płaci?

Skorzystanie z ulgi wymaga odpowiedniego udokumentowania. W wypadku odliczenia składek związkowych kwestie dokumentacyjne będą uzależnione od sposobu ich odprowadzenia.

REKLAMA

 Pierwszy przypadek dotyczy sytuacji, kiedy składki są odprowadzane przez pracodawcę z wynagrodzenia podatnika. Ciężar udokumentowania spoczywa wtedy na podmiocie zatrudniającym. Zakład pracy w tym celu powinien wskazać kwotę odliczenia w informacji PIT-11, która jest przesyłana do urzędu skarbowego oraz podatnika. Na podstawie 1-lipcowych zmian nie ma już konieczności uzyskania dodatkowego oświadczenia od organizacji związkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugi przypadek -  podatnik zobowiązany jest do samodzielnego odprowadzenia składek. Członek związku zawodowego powinien wtedy zgromadzić dowody, które potwierdzają dokonanie stosownych wpłat. W praktyce będą to potwierdzenia przelewów czy pokwitowania odbioru. Dokumenty te powinny wskazywać m.in. dane osobowe członka, nazwę organizacji związkowej, datę wpłaty, wysokość składek.

Potencjalne oszczędności

Trzeba zwrócić uwagę, że z ulgi można skorzystać dopiero w rozliczeniu rocznym (art. 26 ust. 6g ustawy o PIT). Zatem podatnicy nie odczują pozytywnego wpływu odliczenia już w trakcie roku na etapie zaliczek.

Na końcową wysokość ulgi wpływa też mechanizm jej wyliczenia. Zaznaczenia wymaga fakt, że odliczenie przysługuje od podstawy opodatkowania, a nie od kwoty podatku. W związku z tym oszczędność podatkowa uzależniona będzie od stawki podatku, którą opłaca członek związku zawodowego.

Przykład:

Jan Kowalski jest programistą zatrudnionym na umowę o pracę. Pan Jan należy do związku zawodowego, przez co zobowiązany jest do odprowadzania składek członkowskich. W skali roku osiągnął 150.000 zł dochodu oraz opłacił składki w wysokości 1.000 zł.

Oszczędność podatkowa – 500 zł x 32% = 160 zł

Realna wysokość oszczędności przy zastosowaniu ulgi

Jak nietrudno dostrzec, maksymalna wysokość ulgi w perspektywie rocznej nie wydaje się być spora. Większa kwota odliczenia przysługuje choćby w uldze na Internet. Trudno zatem przypuszczać, że rozwiązanie to przyczyni się do zwiększenia liczby związkowców – przynajmniej z powodów fiskalnych.

Warto jednak zwrócić uwagę, że aby skorzystać z ulgi, to trzeba takie składki w tej wysokości opłacać. Oznacza to, że oszczędzamy 160 złotych na podatkach, ale tracimy 500 złotych z wypłaty. Czy warto? Wartościowanie jest sprawą dość subiektywną, natomiast sam zostałbym przy wydatkach i odliczeniach związanych raczej z Internetem niż związkami zawodowymi…

Bartosz Przybysz, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA