REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna. Błąd na fakturze może anulować korzyść

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga rehabilitacyjna faktura
ulga rehabilitacyjna faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie pobytu w sanatorium lub opiekę pielęgniarki bez limitu. Należy jednak uważać na prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobny błąd związany z fakturą może odebrać całą korzyść.

Ulga rehabilitacyjna - komu przysługuje?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym oraz osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Na podstawie tej ulgi można odliczyć szereg wydatków na towary i usługi medyczne w ramach rocznego rozliczenia PIT. Jednocześnie należy pamiętać, że konieczne jest prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobne niedopatrzenie w tym zakresie może pozbawić możliwości odliczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Opłata ze wspólnego konta, faktura na żonę. Ulga rehabilitacyjna przepadła

Mogłoby się wydawać, że opłata ze wspólnego konta małżonków za pobyt w sanatorium nie powinna spowodować żadnych trudności w rozliczeniu podatków. Niestety, rzeczywistość może okazać się inna. Przypadek opisany w interpretacji podatkowej 0112-KDIL2-1.4011.358.2022.2.KF pokazał, że z pozoru drobna kwestia przy wystawianiu faktury za pobyt w sanatorium może odebrać całą korzyść podatkową związaną z ulgą rehabilitacyjną.

Wnioskodawca interpretacji zapytał o możliwość odliczenia pobytu w sanatorium w ramach ulgi rehabilitacyjnej . Zaznaczył, że faktura została wystawiona na jego żonę, a przelew został dokonany ze wspólnego konta małżonków.

Odpowiedź organu podatkowego (pochodząca z 2022 r.) była negatywna:

„Nie ma Pan prawa do odliczenia, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wskazanej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych za pobyt na rehabilitacji uzdrowiskowej (…) Wysokość ww. wydatków (…) ustala się na podstawie dokumentu zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty, natomiast z opisu sprawy wynika, że Pan takiego dokumentu nie posiada (faktura jest wystawiona na imię i nazwisko Pana żony). Nie został zatem spełniony warunek udokumentowania wydatku (nie posiada Pan dokumentu potwierdzającego, że jest Pan kupującym).”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak udokumentować wydatek na cele lecznicze, aby zastosować ulgę rehabilitacyjną?

REKLAMA

Najbardziej "klarownym" dokumentem potwierdzającym wydatek jest faktura. Jednak organy podatkowe akceptują również inne dowody. Przykładowo, potwierdzenie przelewu bankowego lub dowód wpłaty na poczcie. Najważniejsze jest sprecyzowanie kwoty, odbiorcy środków pieniężnych, nabywcy oraz nazwy zakupionego towaru/usługi.

W opisanym przypadku błąd polegał na nieprawidłowym wpisaniu na fakturze nabywcy pobytu w sanatorium. Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że wystawienie faktury na żonę oraz zapłata ze wspólnego konta małżonków rozwiążą wątpliwości na korzyść podatnika jednak organ podatkowy uznał inaczej.

Jak już wspomniano, uprawnionym do ulgi rehabilitacyjnej jest niepełnosprawny lub mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Faktura (lub inny dowód zakupu) musi być wystawiona na osobę uprawnioną do ulgi rehabilitacyjnej. Nie można odliczyć wydatku zapłaconego przez inną osobę. W opisanym przypadku literalna interpretacja przepisu prawa okazała się decydująca.

 

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Odliczenia można dokonać również w przypadku posiadania dokumentacji potwierdzającej lekki stopień niepełnosprawności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA