REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna. Błąd na fakturze może anulować korzyść

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga rehabilitacyjna faktura
ulga rehabilitacyjna faktura
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie pobytu w sanatorium lub opiekę pielęgniarki bez limitu. Należy jednak uważać na prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobny błąd związany z fakturą może odebrać całą korzyść.

Ulga rehabilitacyjna - komu przysługuje?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym oraz osobom, mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Na podstawie tej ulgi można odliczyć szereg wydatków na towary i usługi medyczne w ramach rocznego rozliczenia PIT. Jednocześnie należy pamiętać, że konieczne jest prawidłowe udokumentowanie wydatku. Drobne niedopatrzenie w tym zakresie może pozbawić możliwości odliczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Opłata ze wspólnego konta, faktura na żonę. Ulga rehabilitacyjna przepadła

Mogłoby się wydawać, że opłata ze wspólnego konta małżonków za pobyt w sanatorium nie powinna spowodować żadnych trudności w rozliczeniu podatków. Niestety, rzeczywistość może okazać się inna. Przypadek opisany w interpretacji podatkowej 0112-KDIL2-1.4011.358.2022.2.KF pokazał, że z pozoru drobna kwestia przy wystawianiu faktury za pobyt w sanatorium może odebrać całą korzyść podatkową związaną z ulgą rehabilitacyjną.

Wnioskodawca interpretacji zapytał o możliwość odliczenia pobytu w sanatorium w ramach ulgi rehabilitacyjnej . Zaznaczył, że faktura została wystawiona na jego żonę, a przelew został dokonany ze wspólnego konta małżonków.

Odpowiedź organu podatkowego (pochodząca z 2022 r.) była negatywna:

„Nie ma Pan prawa do odliczenia, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, wskazanej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków poniesionych za pobyt na rehabilitacji uzdrowiskowej (…) Wysokość ww. wydatków (…) ustala się na podstawie dokumentu zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty, natomiast z opisu sprawy wynika, że Pan takiego dokumentu nie posiada (faktura jest wystawiona na imię i nazwisko Pana żony). Nie został zatem spełniony warunek udokumentowania wydatku (nie posiada Pan dokumentu potwierdzającego, że jest Pan kupującym).”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak udokumentować wydatek na cele lecznicze, aby zastosować ulgę rehabilitacyjną?

REKLAMA

Najbardziej "klarownym" dokumentem potwierdzającym wydatek jest faktura. Jednak organy podatkowe akceptują również inne dowody. Przykładowo, potwierdzenie przelewu bankowego lub dowód wpłaty na poczcie. Najważniejsze jest sprecyzowanie kwoty, odbiorcy środków pieniężnych, nabywcy oraz nazwy zakupionego towaru/usługi.

W opisanym przypadku błąd polegał na nieprawidłowym wpisaniu na fakturze nabywcy pobytu w sanatorium. Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że wystawienie faktury na żonę oraz zapłata ze wspólnego konta małżonków rozwiążą wątpliwości na korzyść podatnika jednak organ podatkowy uznał inaczej.

Jak już wspomniano, uprawnionym do ulgi rehabilitacyjnej jest niepełnosprawny lub mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Faktura (lub inny dowód zakupu) musi być wystawiona na osobę uprawnioną do ulgi rehabilitacyjnej. Nie można odliczyć wydatku zapłaconego przez inną osobę. W opisanym przypadku literalna interpretacja przepisu prawa okazała się decydująca.

 

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności. Odliczenia można dokonać również w przypadku posiadania dokumentacji potwierdzającej lekki stopień niepełnosprawności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA