REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna 2023 ograniczona przez Polski Ład

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ulga rehabilitacyjna 2023 - ile zwrotu?
Ulga rehabilitacyjna 2023 - ile zwrotu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna 2023. Ulga umożliwia podatkowe oszczędności ze względu na zakup produktów i usług medycznych oraz rehabilitacyjnych. W 2023 r. faktyczny zakres zastosowania ulgi rehabilitacyjnej zostanie ograniczony z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Ulga rehabilitacyjna 2023. Podatkowy przywilej przysługujący niepełnosprawnym lub mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zostanie w dużej mierze „wchłonięty” przez inny przywilej jakim jest znacznie wyższa kwota wolna od podatku.

Autopromocja

Ulga rehabilitacyjna 2023. Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich

RPO zwrócił uwagę, że z ulgi rehabilitacyjnej w 2023 r. nie skorzystają osoby, których dochód za 2022 r. nie przekroczył 30 tys. zł. Można pokusić się o zarzut, że nowy stan prawny w sposób niejawny przyznał większą ochronę osobom o wyższych dochodach.

RPO chciał uzyskać od Ministerstwa Finansów informację, czy został przewidziany jakiś mechanizm kompensacyjny, który umożliwi osobom o niższych dochodach jakąś formę „odzyskania” części wydatków np. na leki.

Odpowiedź Ministerstwa Finansów: nie można obniżyć podatku, który nie wystąpił

Resort odpowiedział RPO, że nie przewidziano mechanizmu będącego substytutem ulgi rehabilitacyjnej dla osób o dochodach nie przekraczających kwoty wolnej od podatku. Jako uzasadnienie podano fakt, ze podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej w poprzednich latach nie będą stratni:

„ (…) gdy emerytura w wysokości 2 500 zł miesięcznie jest jedynym źródłem dochodu podatnika, w związku z Polskim Ładem nie zapłaci on podatku. W odniesieniu do poprzedniego roku taki emeryt miesięcznie zyskuje aż 187 zł. (…) brak ulgi podatkowej w opisywanym przypadku nie oznacza strat fiskalnych”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może korzystać z ulgi rehabilitacyjnej w 2023 r.?

Ulga rehabilitacyjna w 2023 r. realnie pozostanie źródłem korzyści finansowych dla osób z dochodem powyżej 30 tys. zł rocznie.

Ulga rehabilitacyjna w podatku PIT – obowiązki dokumentacyjne

Najbardziej "klarownym" dokumentem potwierdzającym wydatek jest faktura. Jednak organy podatkowe akceptują również inne dowody. Przykładowo, potwierdzenie przelewu bankowego lub dowód wpłaty na poczcie. Najważniejsze jest sprecyzowanie kwoty, odbiorcy środków pieniężnych oraz zleceniodawcy.

Nie wszystkie wydatki wymagają dokumentacji, w celu uzyskania korzyści z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Jako przykład można wymienić używanie samochodu osobowego lub utrzymanie psa-asystenta dla niepełnosprawnego.  Jednak również w takim przypadku organy podatkowe mogą zażądać przedstawienia określonych dowodów lub potwierdzenia wydatków, których dokumentowanie co do zasady nie jest obowiązkowe.

Możliwe jest również odliczenie wydatków poniesionych zagranicą. Należy w takim przypadku dokonać przeliczenia wydatku na złotówki według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wydatku.

Ulga rehabilitacyjna – wydatki limitowane i nielimitowane

Kluczową kwestią w kwestii wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest podział na wydatki nielimitowane i limitowane. W pierwszym przypadku można odliczyć całość kosztu. W drugim – wydatek do określonego limitu kwotowego.

Przykładowe wydatki nielimitowane to m.in. pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA