REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna: kto odliczy wydatki na klimatyzację?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Klimatyzacja do odliczenia na podstawie ulgi rehabilitacyjnej
Klimatyzacja do odliczenia na podstawie ulgi rehabilitacyjnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć wydatki na adaptację lub wyposażenie mieszkania. Jedną z opcji do odliczenia jest koszt związany z klimatyzacją. W jakich przypadkach można skorzystać z tej możliwości?

Wydatki na klimatyzację – odliczenie bez górnego limitu kosztu

Ustawa o podatku PIT dzieli wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej na limitowane i nielimitowane. W pierwszym przypadku można dokonać odliczenia do określonej kwoty, a w drugim (korzystniejszym) przypadku można odliczyć całość wydatku. Wydatki na klimatyzację zostaną zaliczone do wydatków nielimitowanych jako przystosowanie mieszkania do określonych potrzeb.

Autopromocja

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do ulgi rehabilitacyjnej

Przepisy wyróżniają trzy stopnie niepełnosprawności, jednym z nich jest lekki stopień niepełnosprawności. Osoba posiadająca odpowiednią dokumentację potwierdzającą stopień niepełnosprawności (również lekki stopień niepełnosprawności) może stosować odliczenie od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym (na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę) lub mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Ulga rehabilitacyjna może być korzyścią dla osób z dochodem powyżej 30 tys. zł rocznie. W przypadku dochodu rocznego nieprzekraczającego 30 tys. odliczenie od dochodu na podstawie ulgi rehabilitacyjnej nie jest możliwe, gdyż nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku.

Ulga rehabilitacyjna: odliczenie wydatków na klimatyzację

Możliwe do odliczenia wydatki na dostosowanie mieszkania (lokalu) do określonych potrzeb obejmują koszty adaptacji lub wyposażenia. Montaż klimatyzacji można zaliczyć do wyposażenia. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że każdy przypadek jest indywidualny.

Wydatek może być odliczony, jeśli ułatwia funkcjonowanie w danym mieszkaniu osobie z niepełnosprawnością.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Interpretacja podatkowa z dnia 29 maja 2023 r. sygn. 0112-KDIL2-1.4011.247.2023.2.KP wskazuje, że wydatek na montaż klimatyzacji może być odliczony od dochodu na podstawie przepisów o uldze rehabilitacyjnej. Jak wskazał organ podatkowy:

„ (…) wyposażenie mieszkania w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, należy uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) w przypadku każdego niepełnosprawnego, wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu (budynku) mieszkalnego mogą być inne, gdyż powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności.”

Opis stanu faktycznego wspomnianej interpretacji zaznaczał, że bez klimatyzacji temperatury w lokalu osiągają latem 30 stopni. Takie ryzyko dotyczy w zasadzie każdego mieszkania umiarkowanej strefy klimatycznej. Upał stanowi niebezpieczeństwo dla szerokiego grona osób. Wygląda na to, że możliwości odliczenia montażu i zakupu klimatyzacji w ramach ulgi rehabilitacyjnej również są szerokie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA