Ulga rehabilitacyjna – odliczenie wydatków na aparat słuchowy, baterie i wkładki uszne
REKLAMA
REKLAMA
Tak zinterpretował przepisy podatkowe Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1235.2021.2.SR). Interpretacja ta jest zgodna z licznymi poprzednimi interpretacjami co do możliwości odliczania aparatów słuchowych i akcesoriów do tych aparatów w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT.
REKLAMA
Wydatki niepełnosprawnego na aparaty słuchowe, baterie i wkładki uszne
O interpretację wystąpił niepełnosprawny podatnik z upośledzeniem słuchu (niedosłuch), który nosi aparaty słuchowe w obu uszach. Bez korzystania z aparatów słuchowych podatnik ten po prostu nie słyszy. Podatnik nabył w 2021 roku dwa nowe aparaty słuchowe i regularnie ponosi koszty zakupu baterii do tych aparatów a także wkładek usznych, które pełnią rolę przekaźników wzmocnionego dźwięku z aparatu słuchowego do ucha zewnętrznego.
Zakup aparatów słuchowych, baterii i wkładek usznych został sfinansowany ze środków własnych, a w niewielkiej części dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz MOPS.
Podatnik posiada:
- fakturę VAT potwierdzającą poniesienie wydatków związanych z zakupem aparatów słuchowych, baterii i wkładek usznych w 2021 roku;
- orzeczenie lekarskie o stopniu niepełnosprawności;
- zaświadczenie potwierdzające konieczność noszenia na stałe aparatów słuchowych
Podatnik ten zapytał we wniosku o indywidualną interpretację podatkową, czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej przy rozliczeniu się z podatku dochodowego za zakupione aparaty słuchowe, baterie do tych aparatów oraz wkładki uszne?
Ulga rehabilitacyjna w PIT
Przepis art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) pozwala odliczać od dochodu przed opodatkowaniem kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Jest to tzw. ulga rehabilitacyjna.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczenia zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, a zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.
REKLAMA
W szczególności w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczać wydatki poniesione na zakup, naprawę lub najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, oraz wyposażenia umożliwiającego ich używanie zgodnie z przewidzianym zastosowaniem - z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Co istotne, na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o PIT ww. wydatki mogą być odliczone o ile nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Więcej na temat zasad i warunków korzystania z ulgi rehabilitacyjnej: Ulga rehabilitacyjna 2021/2022 - czym jest i komu przysługuje?
Wydatki na aparat słuchowy, baterie do niego i wkładki uszne można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w ww. interpretacji stwierdził, że użyte w ww. przepisach określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że ustawodawca zalicza do nich wyłącznie urządzenia, narzędzia techniczne i sprzęt o indywidualnym charakterze, niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej i ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonywania wynika z niepełnosprawności.
Zdaniem organu podatkowego aparat słuchowy jest urządzeniem, którego typ, rodzaj oraz budowa opiera się na indywidualnym doborze uwzględniającym w szczególności stopień ubytku słuchu. Osobom niepełnosprawnym – niedosłyszącym ułatwia, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, wykonywanie czynności życiowych przez zapewnienie prowadzenia aktywnego i produktywnego życia. Tym samym spełnia kryterium urządzenia, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy o PIT.
Dyrektor KIS stwierdził także, że częścią składową aparatu słuchowego jest system zasilania w postaci baterii. Ich brak powoduje, że aparat słuchowy jest niekompletny, a co za tym idzie nie spełnia swojej funkcji. Dlatego wydatek poniesiony na zakup baterii do aparatu słuchowego – stanowiących integralną część tego urządzenia – jest także wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT, który można odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem. Podobnie jak wydatek poniesiony na zakup wkładek usznych, z których korzystanie jest niezbędne przy używaniu aparatu słuchowego.
Dlatego w konkluzji Dyrektor KIS uznał, że wydatki poniesione przez niepełnosprawnego podatnika w 2021 r. na zakup aparatów słuchowych, baterii do aparatów oraz wkładek usznych, mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu rocznym za 2021 r.
Jednak można odliczyć jedynie wydatki w wysokości faktycznie przez podnika poniesionej, tj. w tej części, która nie została pokryta z otrzymanego dofinansowana przez NFZ i MOPS.
oprac. Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat