REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga termomodernizacyjna a panele fotowoltaiczne - co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne
Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje panele fotowoltaiczne?

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach. Motywacją jest nie tylko dbałość o środowisko, ale także chęć obniżenia rachunków za prąd. Czy jednak montaż takiej instalacji może być dodatkowo wsparty ulgą termomodernizacyjną? Sprawdźmy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje panele fotowoltaiczne?

Ulga termomodernizacyjna, wprowadzona w celu wsparcia działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków, stała się popularnym narzędziem dla wielu właścicieli nieruchomości. Jednak czy panele fotowoltaiczne, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce, kwalifikują się do tej ulgi?

Autopromocja

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przepisy definiują przedsięwzięcie termomodernizacyjne jako działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku. W świetle tych przepisów, instalacja paneli fotowoltaicznych, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii z sieci, może być uznana za działanie termomodernizacyjne.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2023 r. sygn. 0111-KDSB2-1.4011.279.2023.2.JJ, z której wynika, że instalacja fotowoltaiczna może być uznana za przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Oznacza to, że wydatki poniesione na montaż paneli fotowoltaicznych mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Jednak warto pamiętać, że nie każda instalacja fotowoltaiczna automatycznie kwalifikuje się do ulgi. Kluczowe jest, aby instalacja przyczyniała się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku.

Ważne

Budynek mieszkalny jednorodzinny, zgodnie z art. 3 pkt 2a  ustawy Prawo budowlane, to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Czy można odliczyć od podatku zakup paneli fotowoltaicznych?

Tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki. Wydatki związane z zakupem paneli fotowoltaicznych, falownika, przewodów elektrycznych oraz akcesoriów do montażu mogą być odliczone od podatku. Ważne jest, aby były one udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki trzeba spełnić żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to narzędzie, które ma na celu zachęcenie właścicieli nieruchomości do inwestowania w rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną ich budynków. Aby jednak skorzystać z tej ulgi, konieczne jest spełnienie zasad określonych przez ustawodawcę, tj.:

 • przedsięwzięcie termomodernizacyjne - wydatki muszą być poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Oznacza to, że inwestycja powinna przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku;
 • dokumentacja - wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym muszą być udokumentowane. Najczęściej są to faktury VAT lub rachunki, które potwierdzają poniesione koszty;
 • limit kwotowy - kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem;
 • niepodleganie innym ulgom - wydatki, które zostały uwzględnione w ramach ulgi termomodernizacyjnej, nie mogą być jednocześnie odliczone w ramach innych ulg podatkowych;
 • realizacja przedsięwzięcia - przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zrealizowane w określonym terminie. Jeśli nie zostanie to zrobione, podatnik musi doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin;
 • nieodliczanie wydatków z innych źródeł - jeśli podatnik otrzymał dofinansowanie lub dotację na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wydatki pokryte z tych źródeł nie mogą być uwzględnione w ramach ulgi;
 • nieprzenoszenie ulgi na kolejne lata - jeśli w danym roku podatkowym podatnik nie wykorzysta całej kwoty ulgi, nie może ona być przeniesiona na kolejne lata podatkowe.

Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może więc przynieść znaczne korzyści podatkowe, ale ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami i spełnienie wszystkich wymaganych warunków.

Ważne

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne oznacza przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli wydatki zostały:

 • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
 • uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych.

Ponadto, jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane w określonym terminie, podatnik musi doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.

Podsumowując, montaż paneli fotowoltaicznych może być nie tylko ekologicznym, ale także ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, inwestycja ta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Jeśli zastanawiasz się nad montażem takiej instalacji, warto zapoznać się z przepisami, aby w pełni wykorzystać dostępne ulgi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA