REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga termomodernizacyjna a panele fotowoltaiczne - co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje panele fotowoltaiczne?

REKLAMA

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w swoich domach. Motywacją jest nie tylko dbałość o środowisko, ale także chęć obniżenia rachunków za prąd. Czy jednak montaż takiej instalacji może być dodatkowo wsparty ulgą termomodernizacyjną? Sprawdźmy.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje panele fotowoltaiczne?

Ulga termomodernizacyjna, wprowadzona w celu wsparcia działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków, stała się popularnym narzędziem dla wielu właścicieli nieruchomości. Jednak czy panele fotowoltaiczne, które stają się coraz bardziej popularne w Polsce, kwalifikują się do tej ulgi?

Zgodnie z art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przepisy definiują przedsięwzięcie termomodernizacyjne jako działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku. W świetle tych przepisów, instalacja paneli fotowoltaicznych, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii z sieci, może być uznana za działanie termomodernizacyjne.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 września 2023 r. sygn. 0111-KDSB2-1.4011.279.2023.2.JJ, z której wynika, że instalacja fotowoltaiczna może być uznana za przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Oznacza to, że wydatki poniesione na montaż paneli fotowoltaicznych mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Jednak warto pamiętać, że nie każda instalacja fotowoltaiczna automatycznie kwalifikuje się do ulgi. Kluczowe jest, aby instalacja przyczyniała się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku.

Ważne

Budynek mieszkalny jednorodzinny, zgodnie z art. 3 pkt 2a  ustawy Prawo budowlane, to budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Czy można odliczyć od podatku zakup paneli fotowoltaicznych?

Tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki. Wydatki związane z zakupem paneli fotowoltaicznych, falownika, przewodów elektrycznych oraz akcesoriów do montażu mogą być odliczone od podatku. Ważne jest, aby były one udokumentowane fakturą wystawioną przez podatnika podatku od towarów i usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki trzeba spełnić żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to narzędzie, które ma na celu zachęcenie właścicieli nieruchomości do inwestowania w rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną ich budynków. Aby jednak skorzystać z tej ulgi, konieczne jest spełnienie zasad określonych przez ustawodawcę, tj.:

 • przedsięwzięcie termomodernizacyjne - wydatki muszą być poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Oznacza to, że inwestycja powinna przyczynić się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku;
 • dokumentacja - wydatki związane z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym muszą być udokumentowane. Najczęściej są to faktury VAT lub rachunki, które potwierdzają poniesione koszty;
 • limit kwotowy - kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem;
 • niepodleganie innym ulgom - wydatki, które zostały uwzględnione w ramach ulgi termomodernizacyjnej, nie mogą być jednocześnie odliczone w ramach innych ulg podatkowych;
 • realizacja przedsięwzięcia - przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi zostać zrealizowane w określonym terminie. Jeśli nie zostanie to zrobione, podatnik musi doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin;
 • nieodliczanie wydatków z innych źródeł - jeśli podatnik otrzymał dofinansowanie lub dotację na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, wydatki pokryte z tych źródeł nie mogą być uwzględnione w ramach ulgi;
 • nieprzenoszenie ulgi na kolejne lata - jeśli w danym roku podatkowym podatnik nie wykorzysta całej kwoty ulgi, nie może ona być przeniesiona na kolejne lata podatkowe.

Korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może więc przynieść znaczne korzyści podatkowe, ale ważne jest dokładne zapoznanie się z przepisami i spełnienie wszystkich wymaganych warunków.

Ważne

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne oznacza przedsięwzięcie termomodernizacyjne w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Kiedy nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli wydatki zostały:

 • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
 • uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z innych ulg podatkowych.

Ponadto, jeśli przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie zostanie zrealizowane w określonym terminie, podatnik musi doliczyć kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Podsumowując, montaż paneli fotowoltaicznych może być nie tylko ekologicznym, ale także ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, inwestycja ta staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Jeśli zastanawiasz się nad montażem takiej instalacji, warto zapoznać się z przepisami, aby w pełni wykorzystać dostępne ulgi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA