Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu
REKLAMA
REKLAMA
Spłata udziału byłego małżonka w nieruchomości a ulga mieszkaniowa w PIT. Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wystąpiła podatniczka, która w 2021 r. sprzedała mieszkanie, które w tym samym roku nabyła do jej majątku odrębnego. Środki ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła w 2022 r. na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości (dom plus działka), która została jej przyznana na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie. Podatniczka została w niej zobligowana do wykupienia udziałów byłego męża we wspomnianej nieruchomości. Podatniczka zamieszkuje w tym domu.
Podatniczka zadała pytanie, czy w takim stanie faktycznym mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Dyrektor KIS stwierdził, że podatniczce takie prawo nie przysługiwało.
REKLAMA
Podatniczka może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Szef KAS – zmienia interpretację Dyrektora KIS
Szefa KAS zmienił tę interpretację i uznał, że w przedstawionym stanie faktycznym podatniczka mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej.
Szef KAS przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e ustawy o PIT, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Z kolei na podstawie art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.
Szefa KAS podkreślił, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych spłata dokonana na rzecz byłego współmałżonka – w związku z przyznaniem podatnikowi w wyniku rozwodu na własność nieruchomości, która znajdowała się we wspólności małżeńskiej – może być uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Powołał się na wyrok Naczelny Sąd Administracyjny z 24 listopada 2022 r. sygn. akt II FSK 724/20 w którym sąd wskazał że:
REKLAMA
NSA (…) zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.o.f. jest normą celu społecznego, mającą ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Także wykładnia celowościowa przemawia zatem za przedstawionym powyżej rozumieniem użytego art. 21 ust. 1 pkt 25 lit. a i b u.p.d.o.f. pojęcia nabycia udziału w nieruchomości lub prawie do lokalu. W przypadku byłych małżonków zniesienie współwłasności nieruchomości mieszkalnej, nabytej w czasie trwania związku małżeńskiego, za spłatą jednego z nich powoduje, że zarówno małżonek, który dokonuje spłaty, jak i małżonek, którego udział został spłacony, mogą zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.
W związku z powyższym Szef KAS stwierdził, że podatniczka która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT.
Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej wydana przez Szefa KAS 18 września 2023 r., sygn. DOP3.8222.137.2023.EILK – opubl. 19 września 2023 r. na www.podatki.gov.pl
Katarzyna Wojciechowska, prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat