REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?
Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega ulga mieszkaniowa w PIT? Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonujące sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie co do zasady są zobowiązane zapłacić 19 % podatek dochodowy od osób fizycznych. Ulga mieszkaniowa daje możliwość niezapłacenia tego podatku. Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej ulgi?

Ulga mieszkaniowa w PIT

Podatnik może jednak uniknąć zapłaty podatku lub go pomniejszyć korzystając z ulgi na tzw. własne cele mieszkaniowe. Stanie się tak, że jeśli podatnik przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa majątkowego. Ta preferencja podatkowa jest potocznie zwana ulgą mieszkaniową.

Autopromocja

Ulga mieszkaniowa - jak obliczyć. Wzór

Sposób wyliczenia tej ulgi jest następujący: dochód x wydatki na cele mieszkaniowe / przychód z odpłatnego zbycia = dochód zwolniony

Ulga mieszkaniowa w PIT - wzór obliczenia

Ulga mieszkaniowa w PIT - wzór obliczenia

Źródło zewnętrzne

Ulga mieszkaniowa - co można odliczyć

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wskazuje wprost enumeratywny katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe. Niemniej jednak przepisy dalej budzą wątpliwości i podatnicy dopytują organy podatkowe czy określony wydatek będzie wpisywał się w kategorię własnych celów mieszkaniowych.

Celem uściślenia co mieści się w kategorii wydatków na własne cele mieszkaniowe została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. nr DD2.8202.4.2020, w której wskazano, że wydatkami realizującymi własne cele mieszkaniowe mogą być wydatki poniesione na zakup i montaż:

 • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
 • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
 • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych,z wyłączeniem lamp wolnostojących,
 • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
 • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
 • mebli w zabudowie kuchennej.

Interpretację tę należy oceniać pozytywnie, ponieważ do czasu jej wydania organy podatkowe nie zawsze uznawały ww. wydatki jako realizację celów mieszkaniowych. Jest to natomiast tylko jeden z dylematów związanych z realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ilu nieruchomościach można realizować własne cele mieszkaniowe?

Kolejny może dotyczyć np. ilości nieruchomości, w których podatnik może realizować własne cele mieszkaniowe. Tutaj warto wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2022 r., znak 0113-KDIPT2-2.4011.1077.2021.2.ACZ, w której organ w ramach opisanego zdarzenia przyszłego zgodził się z wnioskodawczynią, że realizacja celów mieszkaniowych może odbywać się w dwóch mieszkaniach tj. wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć środki ze sprzedaży nieruchomości na zakup dwóch mieszkań. Jak wskazała wnioskodawczyni w opisie sprawy - jej życie zawodowe jest podzielone miedzy miejscem A. a miejscem B. i w obu tych miejscach pracuje. Wraz z rodziną mieszka w miejscu A., ale jako że trzy dni w tygodniu pracuje też w miejscu B. to i tam musi gdzieś mieszkać. Z rozstrzygnięcia organu płynie wniosek, że czynnikiem warunkującym skorzystanie z ulgi jest faktyczne zamieszkiwanie – tak jak ma to miejsce we wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego mieszkaniach.

Pamiętać należy również, że za wydatki na własne cele mieszkaniowe, nie uważa się wydatków poniesionych na:

 • nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
 • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Nie oznacza to jednak, przykładowo, że wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na kupno domu letniskowego, który faktycznie będzie służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nie może korzystać ze zwolnienia, czego przykładem może być stanowisko organu podatkowego wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 24 marca 2021 r., znak 0115- KDIT2.4011.59.2021.2.KC: „ (…) w sytuacji gdy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny w 2019 r. zostanie wydatkowany nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na budowę domu letniskowego całorocznego, stanowiącego Jej własność lub współwłasność i który to dom nie będzie spełniał funkcji rekreacyjnej, a będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni, to dochód uzyskany z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Innymi słowy, jeżeli ww. dom wykorzystywany byłby wyłącznie w celach wypoczynkowych, sezonowo, wówczas dom taki uznać należy za letniskowy i poniesiony na niego wydatek nie kwalifikowałby się do zastosowania ulgi.

Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

Kolejną kwestią, która nadal budzi wątpliwości jest dziedziczenie ulgi na własne cele mieszkaniowe. Organy podatkowe wyrażają pogląd, że prawa do ulg i zwolnień podatkowego są ściśle związane z osobą zmarłego, wobec czego nie ma prawa do ich dziedziczenia. Szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne stają po ich stronie i uważają, że ulga na własne cele mieszkaniowe ma wymiar majątkowy i jako taka może podlegać przejęciu przez spadkobierców na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Taką argumentację podziela między innymi NSA w wyroku 16 marca 2022 r. sygn. II FSK 1736/19.

Przedstawione wyżej sytuacje dotyczące stosowania ulgi na własne cele mieszkaniowe to ledwie wycinek wątpliwości na jakie napotykają podatnicy. Należy zauważyć, że nie ma tutaj idealnego rozwiązania, by ograniczyć te wątpliwości, bowiem wprowadzanie do ustawy PIT kolejnych regulacji poszerzających znaczenie realizacji własnych celów mieszkaniowych byłoby bezcelowe, ponieważ zakres wątpliwości jest zbyt szeroki, o czym świadczy liczba wydawanych interpretacji. Pozostaje zatem wierzyć, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych odpowiedzialnie będą rozstrzygać tę kwestię. A jeżeli nie to, że chociaż sądy administracyjne będą rozsądnie interpretować przepisy dotyczące ulgi na realizację własnych celów mieszkaniowych, co częstokroć ma miejsce.

Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA