REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?
Ulga mieszkaniowa w podatku PIT. Czym jest realizacja własnych celów mieszkaniowych?

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega ulga mieszkaniowa w PIT? Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej dokonujące sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie co do zasady są zobowiązane zapłacić 19 % podatek dochodowy od osób fizycznych. Ulga mieszkaniowa daje możliwość niezapłacenia tego podatku. Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej ulgi?

Ulga mieszkaniowa w PIT

Podatnik może jednak uniknąć zapłaty podatku lub go pomniejszyć korzystając z ulgi na tzw. własne cele mieszkaniowe. Stanie się tak, że jeśli podatnik przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości lub prawa majątkowego. Ta preferencja podatkowa jest potocznie zwana ulgą mieszkaniową.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga mieszkaniowa - jak obliczyć. Wzór

Sposób wyliczenia tej ulgi jest następujący: dochód x wydatki na cele mieszkaniowe / przychód z odpłatnego zbycia = dochód zwolniony

Ulga mieszkaniowa w PIT - wzór obliczenia

Ulga mieszkaniowa w PIT - wzór obliczenia

Źródło zewnętrzne

Ulga mieszkaniowa - co można odliczyć

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT wskazuje wprost enumeratywny katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe. Niemniej jednak przepisy dalej budzą wątpliwości i podatnicy dopytują organy podatkowe czy określony wydatek będzie wpisywał się w kategorię własnych celów mieszkaniowych.

Celem uściślenia co mieści się w kategorii wydatków na własne cele mieszkaniowe została wydana interpretacja ogólna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 13 października 2021 r. nr DD2.8202.4.2020, w której wskazano, że wydatkami realizującymi własne cele mieszkaniowe mogą być wydatki poniesione na zakup i montaż:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych,z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchennej.

Interpretację tę należy oceniać pozytywnie, ponieważ do czasu jej wydania organy podatkowe nie zawsze uznawały ww. wydatki jako realizację celów mieszkaniowych. Jest to natomiast tylko jeden z dylematów związanych z realizacją własnych celów mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ilu nieruchomościach można realizować własne cele mieszkaniowe?

Kolejny może dotyczyć np. ilości nieruchomości, w których podatnik może realizować własne cele mieszkaniowe. Tutaj warto wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 31 stycznia 2022 r., znak 0113-KDIPT2-2.4011.1077.2021.2.ACZ, w której organ w ramach opisanego zdarzenia przyszłego zgodził się z wnioskodawczynią, że realizacja celów mieszkaniowych może odbywać się w dwóch mieszkaniach tj. wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć środki ze sprzedaży nieruchomości na zakup dwóch mieszkań. Jak wskazała wnioskodawczyni w opisie sprawy - jej życie zawodowe jest podzielone miedzy miejscem A. a miejscem B. i w obu tych miejscach pracuje. Wraz z rodziną mieszka w miejscu A., ale jako że trzy dni w tygodniu pracuje też w miejscu B. to i tam musi gdzieś mieszkać. Z rozstrzygnięcia organu płynie wniosek, że czynnikiem warunkującym skorzystanie z ulgi jest faktyczne zamieszkiwanie – tak jak ma to miejsce we wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego mieszkaniach.

Pamiętać należy również, że za wydatki na własne cele mieszkaniowe, nie uważa się wydatków poniesionych na:

  • nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
  • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne.

REKLAMA

Nie oznacza to jednak, przykładowo, że wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na kupno domu letniskowego, który faktycznie będzie służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nie może korzystać ze zwolnienia, czego przykładem może być stanowisko organu podatkowego wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 24 marca 2021 r., znak 0115- KDIT2.4011.59.2021.2.KC: „ (…) w sytuacji gdy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny w 2019 r. zostanie wydatkowany nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na budowę domu letniskowego całorocznego, stanowiącego Jej własność lub współwłasność i który to dom nie będzie spełniał funkcji rekreacyjnej, a będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Wnioskodawczyni, to dochód uzyskany z tego tytułu będzie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Innymi słowy, jeżeli ww. dom wykorzystywany byłby wyłącznie w celach wypoczynkowych, sezonowo, wówczas dom taki uznać należy za letniskowy i poniesiony na niego wydatek nie kwalifikowałby się do zastosowania ulgi.

Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

Kolejną kwestią, która nadal budzi wątpliwości jest dziedziczenie ulgi na własne cele mieszkaniowe. Organy podatkowe wyrażają pogląd, że prawa do ulg i zwolnień podatkowego są ściśle związane z osobą zmarłego, wobec czego nie ma prawa do ich dziedziczenia. Szczęśliwie dla podatników sądy administracyjne stają po ich stronie i uważają, że ulga na własne cele mieszkaniowe ma wymiar majątkowy i jako taka może podlegać przejęciu przez spadkobierców na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Taką argumentację podziela między innymi NSA w wyroku 16 marca 2022 r. sygn. II FSK 1736/19.

Przedstawione wyżej sytuacje dotyczące stosowania ulgi na własne cele mieszkaniowe to ledwie wycinek wątpliwości na jakie napotykają podatnicy. Należy zauważyć, że nie ma tutaj idealnego rozwiązania, by ograniczyć te wątpliwości, bowiem wprowadzanie do ustawy PIT kolejnych regulacji poszerzających znaczenie realizacji własnych celów mieszkaniowych byłoby bezcelowe, ponieważ zakres wątpliwości jest zbyt szeroki, o czym świadczy liczba wydawanych interpretacji. Pozostaje zatem wierzyć, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych odpowiedzialnie będą rozstrzygać tę kwestię. A jeżeli nie to, że chociaż sądy administracyjne będą rozsądnie interpretować przepisy dotyczące ulgi na realizację własnych celów mieszkaniowych, co częstokroć ma miejsce.

Szymon Dembowski, Konsultant podatkowy
Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budujesz podjazd (pochylnię) dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź możliwość odliczenia podatkowego

Budowa pochylni (rampy) dla osoby niepełnosprawnej a kwestia podatków. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów poniesionych na budowę pochylni (rampy) dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności? Co mówią przepisy ustawy o PIT?

Problem z fikcyjnymi fakturami wciąż jest poważny. Wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej

Fikcyjne faktury są nadal poważnym problemem dla obrotu gospodarczego. Mimo że skarbówka coraz sprawniej walczy z lewymi fakturami i tylko w I półroczu tego roku wykryła ich ponad 140 tys. Okazuje się, że wartość lewych faktur w pierwszym półroczu br. wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

Przedsiębiorcy mają dość łamania prawa przez urzędników skarbowych i ZUS. Czas skończyć z bezprawiem urzędniczym

Przedsiębiorcy są zdania, że bezprawie urzędnicze to problem, który trzeba szybko rozwiązać. Należy skończyć z łamaniem prawa urzędników skarbowych, organów ścigania i ZUS, czego nagminnie dopuszczają się wobec nich. To mocne postulaty „Nowej Polityki Gospodarczej” jakie wysunęły Rada Przedsiębiorców i Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Ile wynosi składka KRUS na IV kwartał 2024 r.?

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2024 roku. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) uchwaliła wysokość składek dla rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika. Podała również wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

REKLAMA

Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA