REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga mieszkaniowa w PIT. Czy może być odziedziczona przez spadkobiercę?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ulga mieszkaniowa w PIT. Czy może być odziedziczona przez spadkobiercę?
Ulga mieszkaniowa w PIT. Czy może być odziedziczona przez spadkobiercę?
Własne

REKLAMA

REKLAMA

Spadkobierca może przejąć prawo do zwolnienia z PIT wydatków na cele mieszkaniowe, którego nie zdążył zrealizować zmarły spadkodawca – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 marca 2022 r. Sąd podkreślił, że prawo do ulgi mieszkaniowej jest prawem majątkowym, które podlega sukcesji generalnej na podstawie art. 97 § 1 ordynacji podatkowej.

Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej

Podobnie NSA orzekał już wcześniej, m.in. w wyrokach z 20 lutego 2019 r. (sygn. akt II FSK 524/17), z 18 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3634/15) i z 29 listopada 2017 r. (sygn. akt II FSK 2119/15).
Tym razem sprawa dotyczyła kobiety, której mąż w sierpniu 2017 r. odziedziczył wraz z siostrą spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Spadkobiercy sprzedali to mieszkanie kilka miesięcy później.

REKLAMA

Autopromocja

Mąż podatniczki planował, że w ciągu ustawowych dwóch lat (obecnie termin ten wynosi trzy lata) wyda pieniądze ze sprzedaży na rozbudowę domu jednorodzinnego. To pozwoliłoby mu skorzystać z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 21 ust. 25 ustawy o PIT.

Zaznaczył to w deklaracji PIT-39 złożonej w styczniu 2018 r. Dwa miesiące później jednak zmarł, a spadek po nim odziedziczyła żona i syn.

Wdowa była zdania, że w spadku po mężu przejęła również prawo majątkowe do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Argumentowała, że podlega ono sukcesji generalnej na podstawie art. 97 par. 1 ordynacji podatkowej. Jeśli więc w odpowiednim czasie wyda pieniądze ze sprzedaży przez męża mieszkania na rozbudowę domu jednorodzinnego, to będą one wolne od PIT – twierdziła.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Wskazał, że zarówno w art. 21 ust. 1 pkt 131 oraz w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT mowa jest o „własnych” celach mieszkaniowych. Wynika z tego – stwierdził – że tylko spadkodawca mógł ponieść wydatki uprawniające do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Prawo to nie podlega dziedziczeniu i nie przysługuje żonie zmarłego – wyjaśnił organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zgodziły się z tym sądy obu instancji. WSA w Łodzi uznał, że zwolnienie z opodatkowania, które przysługiwało mężowi podatniczki w związku ze złożonym przez niego zeznaniem PIT-39, stanowi prawo majątkowe, które podlega przejęciu na podstawie art. 97 par. 1 ordynacji.

Sąd przywołał dotychczasowe orzecznictwo NSA, z którego wynika, że sukcesji generalnej podlegają prawa zmarłego związane z jego interesem ekonomicznym. Dopóki żyje podatnik, dopóty są to jego własne cele mieszkaniowe. Natomiast w następstwie śmierci podatnika stają się one celami mieszkaniowymi spadkobiercy (np. sygn. akt II FSK 3634/15).

Zdaniem łódzkiego sądu nie przeczy temu użyte w ustawie o PIT sformułowanie „własne cele mieszkaniowe”, bo dotyczy ono podatnika korzystającego z ulgi, którym w tym przypadku będzie spadkobierczyni (sygn. akt I SA/Łd 801/18).

Do takich samych wniosków doszedł NSA. W uzasadnieniu sędzia Małgorzata Bejgerowska wyjaśniła, że przychód zmarłego ze sprzedaży nieruchomości trafił do masy spadkowej, którą przejęła jego małżonka. Jednocześnie przejęła ona również prawo majątkowe do wydatkowania w odpowiednim czasie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe, co pozwoli jej skorzystać ze zwolnienia z PIT. ©℗

Źródło: Wyrok NSA z 16 marca 2022 r., sygn. akt II FSK 1736/19

Mariusz Szulc

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA