| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Prawo do ulgi rehabilitacyjnej - do dochodu wliczany jest zasiłek pielęgnacyjny

Prawo do ulgi rehabilitacyjnej - do dochodu wliczany jest zasiłek pielęgnacyjny

Ulga rehabilitacyjna daje możliwość odliczania od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na rehabilitację oraz działania związane z ułatwieniem czynności życiowych. W przypadku zasiłku pielęgnacyjnego pojawiło się pytanie, czy jest on wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej?

Kwestia ta stała się przedmiotem interpelacji poselskiej nr 19987 z dnia 20 lutego 2018 r. Posłanka Katarzyna Osos skierowała do Ministra Finansów następujące pytanie: Czy zostaną podjęte prace nad zmianą przepisów, które jasno określą, iż do dochodu nie wlicza się wypłacanych świadczeń związanych z niepełnosprawnością? Wówczas opiekunowie odliczyliby wydatki na niepełnosprawnych niezdolnych do pracy, którzy nie mają innych dochodów.

Z upoważnienia Ministra Finansów na interpelację w dniu 14 marca 2018 r. odpowiedział Paweł Guza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Minister stwierdził, że na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 200, ze zm.), odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W przypadku gdy podatnik posiada na utrzymaniu osobę niepełnosprawną muszą zostać spełnione kryteria określone w art. 26 ust. 7e ustawy.

Z ulgi na cele rehabilitacyjne mogą skorzystać osoby mające na utrzymaniu następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 10 080 zł. Do dochodów nie zalicza się alimentów na rzecz dzieci.

Brzmienie tej regulacji zostało nadane ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 2175), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2017 r. W stosunku przepisu obowiązującego przed zmianą podwyższony został limit dochodu osoby niepełnosprawnej z 9 120 zł do 10 080 zł, a ponadto dodano drugie zdanie wyłączające z dochodów osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika kwoty alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art 6 ust. 4 ustawy, czyli dzieci i młodocianych.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

W myśl definicji pojęcia dochodu zawartej w art. 9 ust. 2 ustawy, przez dochód należy rozumieć dodatnią różnicę pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. W świetle powyższego w pojęciu dochodu osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika mieszczą się wszystkie uzyskane przez tę osobę dochody, w tym zwolnione od podatku, np. zasiłek pielęgnacyjny. Jedynym wyjątkiem są alimenty na rzecz dzieci, o których mowa w tej regulacji.

W konsekwencji w zakresie kwalifikowania zasiłku pielęgnacyjnego i renty socjalnej do dochodu osoby niepełnosprawnej przepisy ustawy nie uległy zmianie. Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że obecnie nie są prowadzone prace w kierunku wyłączenia świadczeń związanych z niepełnosprawnością z dochodu osoby niepełnosprawnej branego pod uwagę przy ustalaniu, czy osoba ta pozostaje, czy też nie pozostaje, na utrzymaniu podatnika.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK