Rozporządzenie zawieszające stosowanie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej
REKLAMA
REKLAMA
Projekt przekazano do konsultacji społecznych m. in. Forum Polskiego Handlu, Związkowi Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Polskiej Izby Handlu Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
REKLAMA
Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej
Ustawą z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzono do polskiego systemu podatkowego podatek od sprzedaży detalicznej. Przepisy ustawy weszły w życie z dniem 1 września 2016 r. Komisja Europejska, realizując uprawnienie do badania systemów prawnych członków UE (art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), podjęła decyzję nakazującą Polsce zawieszenie udzielania pomocy niezgodnej z prawem (tzw. nakaz zawieszenia) do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności tej pomocy z rynkiem wewnętrznym.
Komisja Europejska ma zastrzeżenia do podatku handlowego
Zarządzenie zaniechania poboru podatku od sprzedaży detalicznej od przychodów ze sprzedaży detalicznej osiągniętych przez sprzedawców detalicznych ma mieć zastosowanie do przychodów osiągniętych od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r. Okres ten powinien pozwolić Komisji Europejskiej wydać ostateczną decyzję.
Ratio legis rozporządzenia
W uzasadnieniu projektu wskazano, że w związku z możliwością podjęcia przez Komisję Europejską ostatecznej decyzji uznającej, iż przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z regułami pomocy publicznej, może zaistnieć konieczność zwrotu tej pomocy, co mogłoby narazić Skarb Państwa na stratę. Jednocześnie proponowane rozwiązanie służy przedsiębiorcom narażonym na niedogodności wynikające z niejasnej sytuacji prawnej. Ministerstwo Finansów szacuje, że podmiotów, których dotyczy rozporządzenie jest ok. 200.
Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)
W celu zapobieżenia potencjalnym negatywnym konsekwencjom w odniesieniu do podatku od sprzedaży detalicznej Ministerstwo zaproponowało wprowadzenie zaniechania jego poboru, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia o zgodności przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej z zasadami udzielania pomocy publicznej. Zgodnie z art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.) Minister Finansów może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
Zasada pomocy publicznej
Definicja tego pojęcia wynika bezpośrednio z art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz orzecznictwa europejskiego. Wskazują one negatywne przesłanki – spełnienie choćby jednej nie pozwala zakwalifikować danego rodzaju wsparcia jako pomocy publicznej:
- pomoc dotyczy przedsiębiorstwa (przedsiębiorcy) w rozumieniu unijnego prawa konkurencji,
- jest przyznawana przez państwo lub pochodzi ze środków państwowych,
- udzielana jest na warunkach korzystniejszych niż oferowane na rynku,
- ma charakter selektywny (uprzywilejowuje określone przedsiębiorstwo lub przedsiębiorstwa albo produkcję określonych towarów),
- grozi zakłóceniem lub zakłóca konkurencję oraz wpływa na wymianę handlową między Państwami Członkowskimi UE.
Podatek od handlu zawieszony! W nowej formule od 1 stycznia 2017 r.
Wejście w życie rozporządzenia
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że proponowany termin wejścia w życie przepisów jest niezbędny dla zapewnienia skuteczności i szybkości wykonania nakazu zawieszenia. Ważnym interesem państwa jest konieczność objęcia zaniechaniem poboru podatku od sprzedaży detalicznej już od początku jego obowiązywania, tj. od września 2016 r. Skróceniu 14 - dniowego vacatio legis dla rozporządzenia nie stoją na przeszkodzie także zasady demokratycznego państwa prawa, o których mowa w art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 296).
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1155),
- Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dziennik Urzędowy C 326 , 26/10/2012 P. 0001 – 0390),
- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613, z późn. zm.),
- ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 296).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat