REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić podatek rolny? Przewodnik dla właścicieli gruntów

Podatek rolny - przewodnik
Podatek rolny - przewodnik
Pola w województwie mazowieckim
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

Jeśli jesteś właścicielem ziemi, sadu, stawu lub innych gruntów rolnych, z pewnością zastanawiasz się, jak prawidłowo uregulować podatek rolny. Jest to jeden z wielu obowiązków, które wiążą się z posiadaniem ziemi. Jednak proces ten może być skomplikowany, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy stają przed takim zadaniem. W tym przewodniku postaramy się przybliżyć wszystkie aspekty związane z podatkiem rolnym.
rozwiń >

Za co płaci się podatek rolny?

Podatek rolny jest obowiązkowym podatkiem lokalnym, który dotyczy gruntów rolnych. Obejmuje on użytki rolne, czyli grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako orne, sady, łąki, pastwiska, rolne zabudowane, pod stawami oraz pod rowami. Każdy z tych typów gruntów ma swoje specyficzne cechy i może być różnie opodatkowany.

Ważne

Grunty na potrzeby podatku rolnego oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków w sposób następujący: R – orne, S – sady, Ł – łąki, Ps – pastwiska, Br – rolne zabudowane, Wsr – pod stawami, W – pod rowami.

W przypadku gdy na gruntach rolnych prowadzisz działalność gospodarczą inną niż rolnicza, zamiast podatku rolnego płacisz podatek od nieruchomości. Jest to ważne rozróżnienie, które może wpłynąć na wysokość podatku.

Ważne

Definicja działalności rolniczej
Działalność rolnicza to nie tylko uprawa roślin, ale także hodowla zwierząt, produkcja materiału siewnego i hodowlanego. Wszystkie te elementy są uwzględniane przy obliczaniu podatku rolnego.

Kto powinien płacić podatek rolny?

Nie każdy, kto posiada ziemię, musi płacić podatek rolny. Istnieją jednak pewne kategorie podatników, którzy są do tego zobowiązani, tj.:

 • Właściciele gruntów
  To osoby, które są zarejestrowane jako właściciele gruntów rolnych. Jeśli ziemia jest Twoją własnością, z pewnością będziesz musiał zapłacić podatek rolny.
 • Posiadacze samoistni
  Są to osoby, które korzystają z gruntów jak właściciele, ale formalnie nimi nie są. W praktyce oznacza to, że korzystają z ziemi na podstawie umowy dzierżawy lub innej formy umowy.
 • Użytkownicy wieczyści gruntów publicznych
  To osoby, które korzystają z gruntów będących własnością państwową lub samorządową na podstawie umowy użytkowania wieczystego.
 • Dzierżawcy gospodarstw rolnych
  To osoby, które dzierżawią grunty o powierzchni 1 hektara przeliczeniowego lub większej. Jeśli dzierżawisz ziemię od kogoś innego, również możesz być zobowiązany do zapłaty podatku rolnego.

Kto jest zwolniony z płacenia podatku rolnego?

Chociaż podatek rolny jest obowiązkowy dla większości właścicieli gruntów rolnych, istnieją pewne wyjątki, tj.:

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku
 • Klasyfikacja gruntów
  Właściciele gruntów rolnych klasy V, VI, VIz oraz użytki ekologiczne są często zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku rolnego.
 • Specjalne kategorie gruntów
  Niektóre grunty, takie jak te w międzywałach, zabytki czy działki w rodzinnych ogrodach działkowych, mogą być zwolnione z podatku rolnego.
 • Działki przyzagrodowe
  Jeśli jesteś emerytem, niepełnosprawnym lub spełniasz określone kryteria, możesz być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku rolnego za działki przyzagrodowe.

Jak zapłacić podatek rolny?

Zapłata podatku rolnego wymaga kilku kroków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Przygotowanie dokumentów
  Najpierw musisz wypełnić druk IR-1. Do tego druku możesz potrzebować dołączyć odpowiednie załączniki, takie jak ZIR-1, ZIR-2 czy ZIR-3. Każdy z tych dokumentów służy do podania różnych informacji na temat Twojego gruntu i działalności.
 2. Składanie dokumentów
  Po przygotowaniu wszystkich dokumentów musisz je złożyć w odpowiednim urzędzie gminy. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub przez ePUAP.
 3. Oczekiwanie na decyzję
  Po złożeniu dokumentów musisz poczekać na decyzję o wysokości podatku. Dopiero po otrzymaniu tej decyzji będziesz wiedział, ile dokładnie musisz zapłacić.
 4. Opłacenie podatku
  Po otrzymaniu decyzji musisz zapłacić podatek w wyznaczonych terminach. Możesz to zrobić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u osoby wyznaczonej przez gminę.

Kiedy i gdzie składa się deklaracje na podatek rolny?

Terminy i miejsca składania dokumentów są kluczowe, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z podatkiem rolnym:

 • Termin składania
  Musisz złożyć wszystkie wymagane dokumenty do 14 dni od dnia, gdy nastąpiła zmiana statusu Twojego gruntu. Obejmuje to sytuacje, takie jak zakup nowego gruntu, rozpoczęcie korzystania z niego jak właściciel czy zmiana sposobu korzystania z gruntu.
 • Miejsce składania
  Wszystkie dokumenty musisz złożyć w urzędzie gminy, w której znajduje się Twój grunt. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub przez ePUAP.

Ile wynosi podatek rolny?

Wysokość podatku rolnego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gruntu, jego powierzchnia czy lokalizacja. W 2023 roku stawki podatku rolnego wynoszą do 185,125 zł za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych oraz do 370,25 zł za 1 hektar pozostałych gruntów. Jednak te stawki mogą być różne w zależności od gminy, w której znajduje się Twój grunt.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Kiedy płaci się podatek rolny?

Podatek rolny jest rozłożony na cztery równe raty, które muszą być opłacone w określonych terminach w ciągu roku. Aby uniknąć opóźnień i ewentualnych konsekwencji związanych z niewłaściwym uregulowaniem zobowiązań, warto zapoznać się z poniższymi datami:

Pierwsza rata: płatna do 15 marca

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Druga rata: płatna do 15 maja

Trzecia rata: płatna do 15 września

Czwarta rata: płatna do 15 listopada

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym

Istnieje wiele ulg i zwolnień, które mogą obniżyć wysokość podatku rolnego. Mogą one dotyczyć różnych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, inwestycje w gospodarstwie czy specyficzne rodzaje gruntów. Ważne jest, abyś znał wszystkie dostępne ulgi i zwolnienia, abyś mógł skorzystać z nich w pełni.

W pierwszym roku otrzymujesz 75% ulgi, a w drugim 50%, jeśli kończy się Twoje zwolnienie z podatku rolnego związane z zakładaniem gospodarstwa, wymianą gruntów lub ich zakupem. Dla gruntów na terenach podgórskich i górskich ulga wynosi od 30% do 60%. Gmina może przyznać ulgę za inwestycje w gospodarstwie, obniżając podatek o 25% udokumentowanych wydatków. W przypadku klęsk żywiołowych, gmina może obniżyć podatek w zależności od otrzymanego odszkodowania. Dodatkowe ulgi mogą być dostępne w Twojej gminie, warto sprawdzić na jej stronie internetowej.

Podatek rolny - ustawa

Podatek rolny jest uregulowany w ustawie o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku rolnego, warto zapoznać się z tą ustawą.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Marzena
  2023-09-01 11:35:34
  Polecam na codzień portal FK od wiedzy i praktyki, przydaje się w takich tematach. Jestem pod wrażeniem dedykowanego wsparcia dla użytkowników portalu. Zawsze mogę liczyć na szybką i fachową odpowiedź w przypadku wątpliwości czy problemów
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

REKLAMA