REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić podatek rolny? Przewodnik dla właścicieli gruntów

Podatek rolny - przewodnik
Pola w województwie mazowieckim
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś właścicielem ziemi, sadu, stawu lub innych gruntów rolnych, z pewnością zastanawiasz się, jak prawidłowo uregulować podatek rolny. Jest to jeden z wielu obowiązków, które wiążą się z posiadaniem ziemi. Jednak proces ten może być skomplikowany, zwłaszcza dla tych, którzy po raz pierwszy stają przed takim zadaniem. W tym przewodniku postaramy się przybliżyć wszystkie aspekty związane z podatkiem rolnym.
rozwiń >

Za co płaci się podatek rolny?

Podatek rolny jest obowiązkowym podatkiem lokalnym, który dotyczy gruntów rolnych. Obejmuje on użytki rolne, czyli grunty oznaczone w ewidencji gruntów i budynków jako orne, sady, łąki, pastwiska, rolne zabudowane, pod stawami oraz pod rowami. Każdy z tych typów gruntów ma swoje specyficzne cechy i może być różnie opodatkowany.

Autopromocja
Ważne

Grunty na potrzeby podatku rolnego oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków w sposób następujący: R – orne, S – sady, Ł – łąki, Ps – pastwiska, Br – rolne zabudowane, Wsr – pod stawami, W – pod rowami.

W przypadku gdy na gruntach rolnych prowadzisz działalność gospodarczą inną niż rolnicza, zamiast podatku rolnego płacisz podatek od nieruchomości. Jest to ważne rozróżnienie, które może wpłynąć na wysokość podatku.

Ważne

Definicja działalności rolniczej
Działalność rolnicza to nie tylko uprawa roślin, ale także hodowla zwierząt, produkcja materiału siewnego i hodowlanego. Wszystkie te elementy są uwzględniane przy obliczaniu podatku rolnego.

Kto powinien płacić podatek rolny?

Nie każdy, kto posiada ziemię, musi płacić podatek rolny. Istnieją jednak pewne kategorie podatników, którzy są do tego zobowiązani, tj.:

 • Właściciele gruntów
  To osoby, które są zarejestrowane jako właściciele gruntów rolnych. Jeśli ziemia jest Twoją własnością, z pewnością będziesz musiał zapłacić podatek rolny.
 • Posiadacze samoistni
  Są to osoby, które korzystają z gruntów jak właściciele, ale formalnie nimi nie są. W praktyce oznacza to, że korzystają z ziemi na podstawie umowy dzierżawy lub innej formy umowy.
 • Użytkownicy wieczyści gruntów publicznych
  To osoby, które korzystają z gruntów będących własnością państwową lub samorządową na podstawie umowy użytkowania wieczystego.
 • Dzierżawcy gospodarstw rolnych
  To osoby, które dzierżawią grunty o powierzchni 1 hektara przeliczeniowego lub większej. Jeśli dzierżawisz ziemię od kogoś innego, również możesz być zobowiązany do zapłaty podatku rolnego.

Kto jest zwolniony z płacenia podatku rolnego?

Chociaż podatek rolny jest obowiązkowy dla większości właścicieli gruntów rolnych, istnieją pewne wyjątki, tj.:

 • Klasyfikacja gruntów
  Właściciele gruntów rolnych klasy V, VI, VIz oraz użytki ekologiczne są często zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku rolnego.
 • Specjalne kategorie gruntów
  Niektóre grunty, takie jak te w międzywałach, zabytki czy działki w rodzinnych ogrodach działkowych, mogą być zwolnione z podatku rolnego.
 • Działki przyzagrodowe
  Jeśli jesteś emerytem, niepełnosprawnym lub spełniasz określone kryteria, możesz być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku rolnego za działki przyzagrodowe.

Jak zapłacić podatek rolny?

Zapłata podatku rolnego wymaga kilku kroków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Przygotowanie dokumentów
  Najpierw musisz wypełnić druk IR-1. Do tego druku możesz potrzebować dołączyć odpowiednie załączniki, takie jak ZIR-1, ZIR-2 czy ZIR-3. Każdy z tych dokumentów służy do podania różnych informacji na temat Twojego gruntu i działalności.
 2. Składanie dokumentów
  Po przygotowaniu wszystkich dokumentów musisz je złożyć w odpowiednim urzędzie gminy. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub przez ePUAP.
 3. Oczekiwanie na decyzję
  Po złożeniu dokumentów musisz poczekać na decyzję o wysokości podatku. Dopiero po otrzymaniu tej decyzji będziesz wiedział, ile dokładnie musisz zapłacić.
 4. Opłacenie podatku
  Po otrzymaniu decyzji musisz zapłacić podatek w wyznaczonych terminach. Możesz to zrobić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u osoby wyznaczonej przez gminę.

Kiedy i gdzie składa się deklaracje na podatek rolny?

Terminy i miejsca składania dokumentów są kluczowe, jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z podatkiem rolnym:

 • Termin składania
  Musisz złożyć wszystkie wymagane dokumenty do 14 dni od dnia, gdy nastąpiła zmiana statusu Twojego gruntu. Obejmuje to sytuacje, takie jak zakup nowego gruntu, rozpoczęcie korzystania z niego jak właściciel czy zmiana sposobu korzystania z gruntu.
 • Miejsce składania
  Wszystkie dokumenty musisz złożyć w urzędzie gminy, w której znajduje się Twój grunt. Możesz to zrobić osobiście, wysłać pocztą lub przez ePUAP.

Ile wynosi podatek rolny?

Wysokość podatku rolnego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gruntu, jego powierzchnia czy lokalizacja. W 2023 roku stawki podatku rolnego wynoszą do 185,125 zł za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych oraz do 370,25 zł za 1 hektar pozostałych gruntów. Jednak te stawki mogą być różne w zależności od gminy, w której znajduje się Twój grunt.

Kiedy płaci się podatek rolny?

Podatek rolny jest rozłożony na cztery równe raty, które muszą być opłacone w określonych terminach w ciągu roku. Aby uniknąć opóźnień i ewentualnych konsekwencji związanych z niewłaściwym uregulowaniem zobowiązań, warto zapoznać się z poniższymi datami:

Pierwsza rata: płatna do 15 marca

Druga rata: płatna do 15 maja

Trzecia rata: płatna do 15 września

Czwarta rata: płatna do 15 listopada

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym

Istnieje wiele ulg i zwolnień, które mogą obniżyć wysokość podatku rolnego. Mogą one dotyczyć różnych sytuacji, takich jak klęski żywiołowe, inwestycje w gospodarstwie czy specyficzne rodzaje gruntów. Ważne jest, abyś znał wszystkie dostępne ulgi i zwolnienia, abyś mógł skorzystać z nich w pełni.

W pierwszym roku otrzymujesz 75% ulgi, a w drugim 50%, jeśli kończy się Twoje zwolnienie z podatku rolnego związane z zakładaniem gospodarstwa, wymianą gruntów lub ich zakupem. Dla gruntów na terenach podgórskich i górskich ulga wynosi od 30% do 60%. Gmina może przyznać ulgę za inwestycje w gospodarstwie, obniżając podatek o 25% udokumentowanych wydatków. W przypadku klęsk żywiołowych, gmina może obniżyć podatek w zależności od otrzymanego odszkodowania. Dodatkowe ulgi mogą być dostępne w Twojej gminie, warto sprawdzić na jej stronie internetowej.

Podatek rolny - ustawa

Podatek rolny jest uregulowany w ustawie o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 r. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat podatku rolnego, warto zapoznać się z tą ustawą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA