Czy pracownik zapłaci PIT od imprezy integracyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 20 stycznia 2011 r. – sygn. I SA/Wr 1284/10.
REKLAMA
Pewna Spółka organizuje co jakiś czas imprezy integracyjne dla swoich pracowników ale (jak to najczęściej się odbywa) nie jest w stanie wskazać w jakim rozmiarze poszczególni uczestnicy imprezy z zakupionych usług i towarów korzystają.
Podczas takich imprez zakupione przez Spółkę towary i usługi są postawione do swobodnej dyspozycji pracowników ale brak jest ustaleń, czy dana osoba (pracownik) z tego świadczenia skorzystała i w jakim zakresie. Nie można wykluczyć, że nie każdy pracownik ze świadczenia skorzysta i z jakich przyczyn.
Zdaniem organów podatkowych, w takiej sytuacji opodatkowaniu podlega prawo do korzystania ze świadczeń bez względu na to czy pracownik ze świadczenia skorzystał.
W ocenie WSA we Wrocławiu, stanowisko to jest nieuprawnione w świetle art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Bowiem w przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania (wartość otrzymanego świadczenia, a nie możliwość skorzystania ze świadczenia).
Zatem, o przychodzie pracownika można by mówić, gdyby korzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w ustawie o PIT.
Przedstawiony podgląd wpisuje się w istniejącą już linię orzeczniczą, wskazującą, że przychodem pracownika z tytułu nieodpłatnych świadczeń mogą być jedynie świadczenia otrzymane, których wartość bezspornie możliwa jest do ustalenia zgodnie z treścią przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 stycznia 2010 r. sygn. akt I Sz/862/09, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2039/09 , czy też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1326/08.
Polecamy: Serwis Podatki osobiste
Trudno przewidzieć, czy konsekwentna linia orzecznicza sądów administracyjnych skłoni wreszcie organy podatkowe do zmiany stanowiska. Z pewnością jednak podatnicy mają w tej sprawie sporą szansę wygrać z fiskusem w sądzie.
Więcej na ten temat w artykule Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika... nawet nieobecnego?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat