Darmowe szkolenia z opieki paliatywnej i hospicyjnej bez PIT
REKLAMA
REKLAMA
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, 307, z późn. zm.) wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.
REKLAMA
Zatem zwolnieniem z PIT objęta jest wartość świadczeń otrzymanych wyłącznie od pracodawcy.
Ponadto na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 113 ustawy o PIT, wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń otrzymanych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Ze zwolnienia w tym zakresie korzystają zatem świadczenia w postaci szkoleń udzielanych wolontariuszom przez organizacje pożytku publicznego (w tym też szkoleń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej).
Nie można jednakże wykluczyć sytuacji, w których w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez organizacje samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek udział biorą nie tylko przedstawiciele tych grup zawodowych ale również wolontariusze.
Miło więc słyszeć, że Minister Finansów zapowiedział wydanie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu świadczeń uzyskiwanych przez lekarzy, pielęgniarki albo wolontariuszy, w związku z uczestnictwem w nieodpłatnych szkoleniach z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej organizowanych przez organizacje pożytku publicznego lub przez organy samorządu zawodowego lekarzy i pielęgniarek.
Zaniechanie to będzie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.
To rozporządzenie zostanie wydane na skutek wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Rzecznik podał przykład szkoleń organizowanych przez Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Ponadto powołał się na Rekomendację Rady Europy Rec(2003)24, w której zalecono aby podjęte zostały programowe, legislacyjne i inne działania konieczne dla opracowania ram dla spójnych i wszechstronnych narodowych regulacji prawnych w zakresie opieki paliatywnej.
REKLAMA
Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Opieka paliatywna powinna być sprawowana przez wykwalifikowany zespół wielodyscyplinarny, posiadający bogate doświadczenie medyczne oraz niemedyczne.
Kształcenie w dziedzinie opieki paliatywnej może być prowadzone między innymi przez podmioty, które uzyskały wpis w rejestrze podmiotów prowadzących kształcenie Naczelnej Rady Lekarskiej lub Okręgowych Rad Lekarskich oraz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników, zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
Objęcie zwolnieniem podatkowym opisanych świadczeń spełnia przesłanki uzasadniające wydanie przez Ministra Finansów rozporządzenia.
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat