| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Pracowałeś za granicą - odzyskaj nadpłacony podatek

Pracowałeś za granicą - odzyskaj nadpłacony podatek

Osoby, które pracowały legalnie za granicą, mogą uzyskać zwrot nadpłaconego podatku. Można próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego w zagranicznym urzędzie skarbowym.

Euro-Tax.pl szacuje, że polscy emigranci mogą w tym roku odzyskać nawet kilka mld złotych, a średnia wartość zwróconego podatku to 3 tys. zł dla jednego emigranta. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet 65 847 zł (rekordowy zwrot).

Do prawidłowego rozliczenia potrzebujesz dokumentów potwierdzających wysokość zaliczek pobranych na podatek. W większości krajów są to przede wszystkim tzw. rozliczenia okresowe z wynagrodzeniem wydawane cyklicznie przez pracodawcę (np. w Wielkiej Brytanii tzw. payslipy) oraz karta podatkowa.

Niezależnie od kraju, w którym pracowałeś, pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci kartę podatkową po zakończeniu trwania umowy. Możesz jej zażądać nawet, gdy wróciłeś do Polski. Dokumenty powinny przyjść pocztą na adres, który wskazałeś pracodawcy. 

Gdy nie posiadasz żadnych dokumentów, a masz pewność, że płaciłeś podatki, musisz podać jak najwięcej informacji dotyczących swojego zatrudnienia, tzn. dokładne dane pracodawcy i okres zatrudnienia. Jednak jeśli nie masz odpowiednich dokumentów, czas odzyskania nadpłaconego podatku może być dłuższy.

Jednak nawet w takim przypadku warto postarać się o zwrot. 

Powinieneś wypełnić wnioski, które dostępne są w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów. 

Jeśli nie jesteś pewien jakie formularze musisz wypełnić, albo gdy dany formularz nie jest dla Ciebie w pełni zrozumiały, nie powinieneś ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy lub przekreślić szanse na odzyskanie pieniędzy.

Jeżeli nie masz czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiesz jak to zrobić, zwróć się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy, np. Euro-Tax.pl lub Cuf.com.pl. Konsultanci wypełnią za Ciebie wszystkie niezbędne formalności, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od Twojego pracodawcy i będą kontaktować się w Twoim imieniu z zagranicznymi urzędami skarbowymi.

W dobie internetu możesz również poszukać pomocy w sieci i znaleźć odpowiedniego doradcę. Wypełnij stosowne formularze i zgłoś się do firmy za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając formularz kontaktowy. Konsultanci zadzwonią do Ciebie i powiedzą co dalej robić.

Wybierz firmę, która weźmie od Ciebie wynagrodzenie dopiero po odzyskaniu Twojego podatku, bo wtedy zależy jej tak jak Tobie na jak najszybszym zwrocie. Koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 15% wartości wnioskowanej kwoty.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK