reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Kto może liczyć na zwrot podatku z zagranicy?

Kto może liczyć na zwrot podatku z zagranicy?

Każdy, kto w zeszłym roku pracował zagranicą, powinien pamiętać o tym, żeby rozliczyć się również z zagranicznym fiskusem. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie pieniędzy z płaconego tam podatku. A jest o co walczyć - średni zwrot za 3 miesiące pracy wynosi 3 000 zł, zdarzają się jednak przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet 65 847 zł (rekordowy zwrot).

Każdy, kto legalnie pracował w obcym kraju, może ubiegać się o zwrot podatku od zagranicznego fiskusa. Kwota zwrotu zależy od uzyskanego dochodu i podatku pobranego przez pracodawcę. Według szacunków Euro-tax.pl w 2010 r. uprawnionych do zwrotu jest ok. 1,5 mln osób, które mogą odzyskać kilka miliardów zł.

Podstawowym krokiem do uzyskania zwrotu podatku jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. W większości krajów są to przede wszystkim tzw. rozliczenia okresowe (np. w Wielkiej Brytanii tzw. payslipy) wydawane przez pracodawcę, które określają, ile wynosiła pensja pracownika i jaka kwota była pobierana na poczet zaliczki na podatek.

Niezależnie od kraju, w którym pracowaliśmy, pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam również kartę podatkową. Możemy jej zażądać nawet, gdy umowa o pracę jest już rozwiązana i wróciliśmy do Polski. Dokumenty powinny dotrzeć drogą pocztową na adres, który wskazaliśmy pracodawcy.

Jeżeli przygotujemy wszystkie niezbędne dokumenty, nie będziemy mieć większych problemów z otrzymaniem maksymalnego możliwego zwrotu w minimalnie krótkim czasie. Warto przy tym pamiętać, że w większości krajów o zwrot podatku można ubiegać się nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 5 lat wstecz. W takich sytuacjach odzyskane pieniądze są znaczącym zastrzykiem dla portfela pracownika – mówi Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-tax.pl Sp. z o. o.

Obecnie jednym z ważniejszych i coraz bardziej popularnych kierunków emigracji zarobkowej Polaków są Niemcy. Popularność tego kraju znacznie zwiększy się od 1 maja 2011 w momencie otwarcia niemieckiego rynku pracy dla pracowników z nowych krajów UE.

W ciągu najbliższych lat to najprawdopodobniej właśnie Niemcy będą miejscem największej emigracji zarobkowej Polaków w Europie. Już teraz pracuje tam legalnie kilkaset tysięcy Polaków. Od dnia zniesienia ograniczeń, oprócz specjalistów emigrujących długoterminowo, zwiększy się przede wszystkim liczba osób pracujących sezonowo. Niemcy staną się tym samym jednym z głównych krajów, w których Polacy płacić będą swoje podatki. Nie będą to małe kwoty – za trzy miesiące pracy z niemieckiego fiskusa można uzyskać średnio około 700 euro zwrotu – podkreśla Andrzej Jasieniecki.

W przypadku braku dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia zwrotu w większości przypadków powinno wystarczyć ostatnie rozliczenie zawierające informację o łącznym dochodzie i zapłaconym podatku oraz dane i adres siedziby pracodawcy.

Jeżeli nie posiadamy żadnych dokumentów, a mamy pewność, że płaciliśmy podatki, to musimy podać jak najwięcej danych dotyczących naszego zatrudnienia, tzn. dokładne dane pracodawcy i okres zatrudnienia.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Warto w porę zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i dopilnować administracyjnych terminów, aby należne nam pieniądze nie przepadły. Oprócz oczywistych korzyści dla samych zainteresowanych zwrotem osób, warto również zaznaczyć, że podatki odzyskane z zagranicy przyczyniają się do wzrostu konsumpcji w Polsce. W pewnym stopniu naszymi działaniami wspieramy także całą polską gospodarkę – podsumowuje Andrzej Jasieniecki.

Euro-Tax.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama