Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec?

REKLAMA
REKLAMA
Zgromadzenie dokumentów potwierdzających wysokość zaliczek
Dokumentami potwierdzającymi wysokość zaliczek pobranych na podatek w Niemczech są: zaświadczenie podatkowe – Lohnsteuerbescheinigung i karta podatkowa – Lohnsteuerkarte.
Oba zaświadczają całkowite zarobki uzyskane w trakcie roku podatkowego. Lohnsteuerbescheinigung zawiera jednak tylko zarobki uzyskane u jednego pracodawcy i jeżeli wciągu roku istniało kilka stosunków pracy, to powinny istnieć osobne zaświadczenie od każdego z nich.
Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek
Za to na Lohnsteuerkarte mogą być dopisywane zarobki uzyskane w kolejnych firmach. Trzeba jednak zaznaczyć, że już od kilku lat karty podatkowe wychodzą z użycia, ze względu na wprowadzenie systemu elektronicznego przekazywania danych o zarobkach do urzędu skarbowego i brak karty podatkowej to dziś już raczej reguła niż wyjątek.
W sytuacji gdy nie posiada się karty podatkowej czy zaświadczenia o zarobkach można rozliczyć się na podstawie odcinków z wypłat - Abrechnung der Brutto-Netto-Bezuge. Wymienione odcinki mogą być otrzymywane miesięcznie lub tygodniowo, zależy to bowiem od częstotliwości otrzymywanych wypłat.
Zaznaczyć należy również, że nie potrzebne są wszystkie kwity, wystarczą dwa ostatnie, najbardziej skrajne z końca pracy.
Zebranie dokumentów poświadczających prawo do ulgi
Szczególnie w przypadku wyższych zarobków, konieczne będzie zebranie dokumentów, które będą poświadczały prawo do uzyskania ulg podatkowych – przysługują tylko wtedy jeśli pracowaliśmy w Niemczech dłużej niż 183 dni.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)
Najczęściej są to takie dokumenty jak zaświadczenie o stanie rodzinnym, kopie zameldowania z miejsca pobytu w Niemczech oraz kilka innych dokumentów zależnie od indywidualnej sytuacji pracownika i ulg podatkowych, o które się występuje. Jeśli pobieraliśmy zasiłek rodzinny, tzw. Kindergeld, również powinniśmy zebrać związane z tym dokumenty.
Pamiętajmy o spójności danych, które przekazujemy
Zawsze musimy pamiętać o zachowaniu spójności naszych danych personalnych. W przypadku zmiany nazwiska – wszystkie dokumenty muszę być podpisane tym samym nazwiskiem, które widnieje na Lohnsteuerkarte, Lohnsteuerbescheinigung.
Ponadto musimy zebrać informacje o dochodach w Polsce lub innych krajach. Niezbędna jest również historia naszego zatrudnienia, daty rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz nazwa i adres pracodawcy.
Wypełnienie zaświadczenia
Gdy mamy już wszystkie dane i dokumenty powinniśmy wypełnić „Zaświadczenie dla krajów UE/EOG zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego”, które jest dostępne na stronach niemieckich Urzędów Skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych tych urzędów.
Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie formularze musimy wypełnić, albo gdy dany formularz nie jest dla nas w pełni zrozumiały, nie powinniśmy ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania nawet o kilka miesięcy lub przekreślić szanse na odzyskanie pieniędzy.
Do kogo zwrócić się o pomoc?
Jeżeli nie mamy czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiemy jak to zrobić, lepiej zwróćmy się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy, np. Euro-Tax.pl lub Cuf.com.pl.
Konsultanci wypełnią za nas wszystkie niezbędne formalności, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od naszego pracodawcy i będą kontaktować się w naszym imieniu z zagranicznymi urzędami skarbowymi. W dobie internetu możesz również poszukać pomocy w sieci i znaleźć odpowiedniego doradcę.
Wypełnij stosowne formularze i zgłoś się do firmy za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając formularz kontaktowy. Konsultanci zadzwonią do nas i powiedzą co dalej robić. Wybierzmy firmę, która weźmie od nas wynagrodzenie dopiero po odzyskaniu naszego podatku, bo wtedy zależy jej tak jak nam na jak najszybszym zwrocie.
Koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 15% wartości wnioskowanej kwoty.
Do kiedy masz czas?
Wnioski możemy składać przez cały rok. W Niemczech zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniemy procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymamy pieniądze.
Ile trzeba czekać na pieniądze?
Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest również od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania.
Andrzej Jasieniecki, prezes Euro-Tax.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: