reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Gospodarstwo agroturystyczne może wystawiać rachunki firmom

Gospodarstwo agroturystyczne może wystawiać rachunki firmom

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT, zwolnione z tego podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. Działalność taką nazywa się popularnie prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego.

Zakładając gospodarstwo agroturystyczne podlegasz normalnym obowiązkom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Musisz więc dokonać rejestracji działalności począwszy od jej rejestracji w CEIDG, przez obowiązek zgłoszenia do urzędu skarbowego, zakładu ubezpieczeń społecznych, założenia konta bankowego, uzyskania REGONU itd.

Obowiązek ten powstaje bez względu na ilość oferowanych przez Ciebie pokoi, przy czym pewne ułatwienia w tym zakresie mają rolnicy opłacający podatek rolny.

Polecamy: Jak założyć firmę

Co do zasady, na wypoczynek w takich gospodarstwach agroturystycznych udają się osoby fizyczne, które chcą miło spędzić trochę wolnego czasu (np. urlop). Czasami zdarza się jednak, że klientami tych gospodarstw (czy raczej ich gośćmi) chcą być osoby przebywające w podróży służbowej, które chcą skorzystać z noclegu w takim gospodarstwie w ramach delegacji.

Takie zachowanie wynika czasami z faktu pełnego obłożenia innych placówek hotelowych lub „hotelowo podobnych”, a czasami z miłych doświadczeń i niewątpliwe niższej ceny, lub też z tzw. „siły wyższej”.

Osoba zatrzymująca się na nocleg w trakcie delegacji w gospodarstwie agroturystycznym naraża się częstokroć na konieczność poniesienia kosztów, które nie będą w pełni zrefundowane przez pracodawcę, gdyż wiele takich gospodarstw nie wystawia żadnych rachunków za nocleg, a ryczałtowa dieta za nocleg „bezrachunkowy” czasami jest niższa od ceny noclegu.

Takie postępowanie właścicieli gospodarstw agroturystycznych wynika zapewne z niedoinformowania, gdyż zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej, mają oni (jako osoby prowadzące działalność gospodarczą) nie tylko prawo, ale i obowiązek wystawienia na żądanie kupującego lub usługobiorcy rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi.

Skoro zatem będąc w delegacji będziemy musieli (lub chcieli) nocować w gospodarstwie agroturystycznym, to żądajmy rachunku, który później podłączymy do rozliczanej delegacji służbowej.

Warto zauważyć, iż identyczne stanowisko w zakresie obowiązku wystawiania rachunków przez gospodarstwa agroturystyczne prezentują również organy skarbowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wydanej w imieniu Ministra Finansów indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IPPB1/415-176/1-2/ES z dnia 28 kwietnia 2011 r.

Polecamy: Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama