reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej przekazuje nieodpłatnie samochód wierzycielowi. W zamian za to zostaje zwolniony z długu. Organy podatkowe uważają, że może w tej sytuacji powstać przychód po stronie dłużnika. Wynika to z tego, że przekazanie samochodu, choć nie powoduje otrzymania ceny, jest odpłatną formą zbycia – dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Konieczność zapłacenia podatku dochodowego zależy od daty nabycia samochodu.

Zastosowanie może mieć w tym zakresie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis ten wskazuje jako źródło przychodu odpłatne zbycie, (z zastrzeżeniem art. 10 ust. 2 ustawy o PIT):

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing

Zbycie samochodu przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, powoduje powstanie źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Użyty przez ustawodawcę w przywołanym przepisu zwrot „odpłatne zbycie” oznacza przeniesienie prawa własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową.

Dla fiskusa słowo „zbycie” mieści w sobie wszystkie przypadki przeniesienia własności.

Organy podatkowe podkreślają, że aby dana czynność miała charakter odpłatnej nie musi jej towarzyszyć świadczenie pieniężne i przepływ gotówkowy może również oznaczać uzyskanie świadczenia wzajemnego w postaci zapłaty w naturze (otrzymanie w zamian innych rzeczy lub praw), działania, zaniechania lub znoszenia.

Termin odpłatne zbycie obejmuje wiele umów. Przykładowo art. 155 k.c. stanowi, że umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo strony inaczej postanowiły.

Dla organów podatkowych w przypadku, gdy zbycie samochodu w celu zwolnienia z długu będzie miało miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie samochodu przychodem jest wartość długu, z którego sprzedawca samochodu został zwolniony w zamian za przeniesienie własności samochodu.

Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Przykład takiego stanowiska znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2011 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-305/11-4/MS1).

Zgodnie z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT (jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej) jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

Uzyskany dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym w pozycji "inne źródła", w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku zwolnienia z długu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama