| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) studenci, którzy poprzez rekrutację zostali wybrani do odbycia danego stażu, otrzymują stypendium stażowe. W opisywanym przypadku środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czy uzyskany dochód podlega opodatkowaniu?

Do środków europejskich zalicza się (art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)):

1)   środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;

2)   niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:

a)  Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b)  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c)  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

3)   środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a)  Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b)  Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c)  Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich;

Wśród wymienionych środków europejskich znajdują się środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Funduszem strukturalnym jest Europejski Fundusz Społeczny, z którego środków finansowany jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

W związku z tym uczestnicy projektu, czyli osoby, które faktycznie otrzymują pomoc, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku PIT od otrzymanego stypendium.

Wolne od podatku dochodowego są środki otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.

Polecamy: Które stypendia są zwolnione z PIT?

Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 października 2011 r. (nr ILPB2/415-730/11-2/AJ).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »