| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wartość nagrody w konkursie nabytej przez organizatora z rabatem - rozliczenie PIT

Wartość nagrody w konkursie nabytej przez organizatora z rabatem - rozliczenie PIT

Jeżeli osoba fizyczna otrzymuje nieodpłatnie określone świadczenie, to ustalając kwotę przychodu z tego tytułu należy wziąć pod uwagę cenę rynkową. Zatem, jeżeli cena zakupu, przy uwzględnieniu zastosowanych rabatów, jest ceną rynkową, to podstawę opodatkowania zryczałtowanym PIT stanowić będzie cena nagrody rzeczowej wynikająca z faktury zakupu, którą spółka zapłaci dostawcy, tj. cena ostateczna do zapłaty po uwzględnieniu wszystkich rabatów i upustów uzyskanych przy zakupie tej kwoty należy obliczyć i pobrać zryczałtowany 10% podatek od wygranych w konkursach zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej  z 9 września 2011 r. (nr IBPBII/1/415-597/11/ASz).

Sprawa dotyczyła spółki, która prowadziła działalność w zakresie organizacji konkursów. Klienci (zleceniodawcy) spółki wypłacali jej wynagrodzenie, które obejmowało m.in. wartość zakupionych i przekazywanych dla laureatów konkursów nagród.  Spółka zajmowała się wszelkimi formalnościami związanymi z konkursami, pobierała również od zwycięzców zryczałtowany, 10% podatek dochodowy.

Spółka wskazała, że w przyszłości może organizować konkursy z nagrodami rzeczowymi o znacznej wartości (np. samochody), przy nabyciu których możliwe będzie wynegocjowanie znacznych rabatów.

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała: Co, w przypadku nabycia nagrody za cenę uwzględniającą przyznany rabat, należy przyjąć za podstawę opodatkowania zryczałtowanym PIT: (i) wartość nagrody rzeczowej po uwzględnieniu rabatu, tj. wartość wynikającą z faktury zakupu nagrody, czy (ii) wartość wyjściową, cennikową, przed rabatem?

Polecamy: Jak są opodatkowane nagrody w konkursie organizowanym w mediach?

Polecamy: Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy?

Zdaniem spółki, za podstawę opodatkowania należy w tym przypadku przyjąć wartość nagrody wynikającą z faktury zakupu (czyli z uwzględnieniem rabatu). Uzasadniając swoje stanowisko, spółka powołała przepisy ustawy o PIT, zgodnie z którymi wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Spółka wskazała, że cena, za którą nabędzie towar, nawet jeśli będzie to cena „wyjściowa" pomniejszona o rabaty, nadal pozostaje ceną rynkową będącą w ścisłym związku z wartością zakupionego przedmiotu.

Dodatkowo spółka wyjaśniła, że tak określona podstawa opodatkowania znajduje odzwierciedlenie w fakturze zakupu, która jest również niezbędna dla dokonania rejestracji pojazdu. Z uwagi na fakt uwidocznienia na fakturze ceny (uwzględniającej rabat) trudno byłoby, zdaniem spółki, wytłumaczyć zwycięzcy konkursu, dlaczego uiścił podatek od wyższej wartości nagrody.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »