| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Przed wynoszącym aż 75% podatkiem od dochodów z przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych podatnicy często bronią się wskazując, że sporne wydatki sfinansowali pożyczką. Podatek od pożyczki obciąża biorącego pożyczkę.

Organy podatkowe sprawdzają, czy od pożyczki został zapłacony podatek PCC.

Jeżeli nie, to twierdzą, że z uwagi na niezapłacenie podatku PCC, pożyczka nie może być traktowana jako pochodząca z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Jest to istotne z uwagi na brzmienie art. 20 ust. 3 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Do ustalenia dochodu i wymierzenia zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 20 ust. 3 ustawy o PIT może dojść tylko wtedy, gdy organ podatkowy przeprowadzi dowód co do wysokości poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Organ podatkowy następnie porównuje te wydatki i wartości z wydatkami i mieniem zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącymi z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Większa wartość wydatków i zgromadzonego mienia od ujawnionych dochodów wskazuje na istnienie ukrytych przed opodatkowaniem dochodów podatnika. A dochody nieujawnione fiskusowi są opodatkowane sanacyjną stawką 75% PIT.

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Podatnik broniąc się przed 75% podatkiem zobowiązany jest do  wykazania poniesienia zakwestionowanych w trybie ww. przepisu wydatków sfinansowanych z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Jak się bronić przed wskazanym wyżej zarzutem fiskusa?

Podstawowym jest podniesienie argumentu, że pożyczka co do zasady nie może stanowić dla pożyczkobiorcy przychodu albo dochodu.

Cechą pozyskanego z pożyczki kapitału jest konieczność jego zwrotu w przyszłości. Przychód może powstać w przypadku niezapłacenia odsetek albo zapłacenia ich w niższej wysokości niż rynkowa.

Warto zwrócić uwagę, że twierdzenie organu podatkowego, że nie został zapłacony podatek PCC od pożyczki pośrednio potwierdza udzielenie pożyczki.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK