REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Pożyczka co do zasady nie może stanowić dla pożyczkobiorcy przychodu albo dochodu
Pożyczka co do zasady nie może stanowić dla pożyczkobiorcy przychodu albo dochodu

REKLAMA

REKLAMA

Przed wynoszącym aż 75% podatkiem od dochodów z przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych podatnicy często bronią się wskazując, że sporne wydatki sfinansowali pożyczką. Podatek od pożyczki obciąża biorącego pożyczkę.

Organy podatkowe sprawdzają, czy od pożyczki został zapłacony podatek PCC.

Autopromocja

Jeżeli nie, to twierdzą, że z uwagi na niezapłacenie podatku PCC, pożyczka nie może być traktowana jako pochodząca z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Jest to istotne z uwagi na brzmienie art. 20 ust. 3 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Do ustalenia dochodu i wymierzenia zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 20 ust. 3 ustawy o PIT może dojść tylko wtedy, gdy organ podatkowy przeprowadzi dowód co do wysokości poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Organ podatkowy następnie porównuje te wydatki i wartości z wydatkami i mieniem zgromadzonym w tym roku podatkowym oraz w latach poprzednich, pochodzącymi z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Większa wartość wydatków i zgromadzonego mienia od ujawnionych dochodów wskazuje na istnienie ukrytych przed opodatkowaniem dochodów podatnika. A dochody nieujawnione fiskusowi są opodatkowane sanacyjną stawką 75% PIT.

Co grozi za ukrywanie dochodów?

Podatnik broniąc się przed 75% podatkiem zobowiązany jest do  wykazania poniesienia zakwestionowanych w trybie ww. przepisu wydatków sfinansowanych z przychodów opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.

Jak się bronić przed wskazanym wyżej zarzutem fiskusa?

Podstawowym jest podniesienie argumentu, że pożyczka co do zasady nie może stanowić dla pożyczkobiorcy przychodu albo dochodu.

Cechą pozyskanego z pożyczki kapitału jest konieczność jego zwrotu w przyszłości. Przychód może powstać w przypadku niezapłacenia odsetek albo zapłacenia ich w niższej wysokości niż rynkowa.

Warto zwrócić uwagę, że twierdzenie organu podatkowego, że nie został zapłacony podatek PCC od pożyczki pośrednio potwierdza udzielenie pożyczki.

Bardzo często organy podatkowe prowadząc postępowania w sprawie nałożenia 75% podatku dochodowego negują fakt udzielenia pożyczki.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

W sytuacji, gdy nie został od niej zapłacony podatek PCC oraz przekazanie pieniędzy odbyło się poza systemem bankowym trudno jest podatnikom udowodnić fakt pożyczenia pieniędzy.

Sprzeczność między zarzutem fiskusa niezapłacenia podatku PCC od pożyczki oraz kwestionowania faktu udzielenia pożyczki wskazał np. 5 lipca 2011 r. WSA w Łodzi (sygn. akt SA/Łd 555/11):

 „Organy podatkowe zaliczając do legalnych źródeł przychodów mających pokryć wydatki podatnika w 2005 r. kwotę pożyczki w wysokości 19.274,00 zł (2x9.637,00 zł) jako wolną od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i odmawiając uznania za legalną pozostałej części pożyczki z powodu jej nie opodatkowania przed 2005 r. podatkiem od czynności cywilnoprawnych, popadły w sprzeczność. Z jednej strony bowiem uznają, że pożyczka została udzielona skarżącemu i brak jakichkolwiek ustaleń co do tego, że rodzice skarżącego dysponowali nielegalnymi i nieopodatkowanymi środkami przeznaczonymi na pożyczkę dla syna (skarżącego), z drugiej twierdzą, że fakt jej nie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyklucza uznanie jej za legalne źródło przychodu, nie bacząc na to, że podatek ten wymierza się od czynności prawnej pożyczki a nie od przychodu, co do którego organy nie wykazały braku legalności.”

Spory między podatnikami i fiskusem o kontrowersyjny 75% podatek dochodowy pokazują, że polskie przepisy podatkowe wymuszają staranność w posiadaniu pokrycia w legalnych dochodach wydatków.

Dowodem na to może być fakt zapłacenia innych podatków niż dochodowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA