REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie
Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wygrałem w konkursie samochód. Zapłaciłem z tego tytułu podatek dochodowy w wysokości 10%. Chciałbym jednak sprzedać szybko to auto. W związku z tym mam pytanie, czy w przypadku sprzedaży mam jeszcze zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży ? Jak mam obliczyć dochód ze sprzedaży wygranego samochodu ?

Zasadą jest, że podatkowi dochodowemu podlega dochód ze sprzedaży rzeczy (poza działalnością gospodarczą), jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem pół roku od nabycia tej rzeczy. Gdy minie 6 miesięcy od nabycia – można sprzedać tą rzecz bez podatku dochodowego, niezależnie od tego czy i jaki dochód się osiągnęło

REKLAMA

Autopromocja

Jeżeli jednak chciałby Pan sprzedać wygrany samochód wcześniej, to musi Pan opodatkować dochód z tej sprzedaży. Jak ustalić ten dochód ?

Co do zasady dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy, a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 ustawy o PIT).

Cena jaką osiągnie Pan ze sprzedaży samochodu to będzie zatem Pana przychód. Natomiast kosztem będzie wartość wygranego samochodu, będącą podstawą naliczenia zryczałtowanego (10 %) podatku dochodowego od wygranej. Koszt powiększyć można o ewentualne nakłady, jakie poniósł Pan na ten samochód (np. instalacja alarmowa, nagłośnienie, alufelgi itp.)

Przykładowo w dniu wygranej (23 marca 2008 r.) samochód był wyceniony katalogowo na 65 tys. zł (koszt) i od takiej kwoty naliczono 10% podatek dochodowy od wygranej. Szczęśliwy zwycięzca konkursu dokupił jeszcze (10 kwietnia 2008 r.) alufelgi w cenie 5 tys. zł (koszt).

20 czerwca 2008 r. sprzedał ten samochód za 70 tys. złotych (przychód). Jak łatwo policzyć koszty równają się przychodowi więc dochód ze sprzedaży wyniesie 0,- zł. A jak nie ma dochodu, to nie trzeba też płacić podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

Gdyby w omawianym przypadku znalazł się nabywca za cenę wyższą niż 70 tys. zł, byłoby warto poczekać ze sprzedażą do 24 września 2008 r. Wtedy minęłoby 6 miesięcy od nabycia samochodu i dochód ze sprzedaży nie podlegałby opodatkowaniu z mocy ustawy.

Warto też zauważyć, że w takich sytuacjach organy podatkowe mają prawo zbadać, czy cena sprzedaży nie odbiega od ceny rynkowej. Chodzi o to by strony umowy sprzedaży nie zaniżały tej ceny, aby od niższej wartości obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak również, by nie zaniżać przychodu dla potrzeb wykazania niższego dochodu (lub niewykazania dochodu).

Taką interpretację potwierdzają też organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 marca 2008 r., nr IBPB2/415-540/07/MCZ/KAN-2948/12/07/KAN- 3416/12/07.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA