| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-513/13/MZ

W przedmiotowej sprawie podatniczka wskazała, że w październiku 2012 roku otrzymała zaległe alimenty wraz z odsetkami za okres od listopada 2000 roku do kwietnia 2009 roku. Alimenty przyznane były na rzecz syna – 15 letniego ucznia gimnazjum. Zarówno zaległe alimenty jak i odsetki od nich podatniczka otrzymała aktem notarialnym, w którym dłużnik, czyli ojciec dziecka, sprzedawał mieszkanie własnościowe. Z informacji uzyskanych od notariusza oraz zaczerpniętych w Urzędach Skarbowych różnych miast nie była ona jednak w stanie ustalić czy alimenty oraz odsetki z tytułu zaległych alimentów podlegają opodatkowaniu na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz.350).

Jak zmienią się zasady wydawania interpretacji podatkowych?

Wyjątek od zasady powszechności opodatkowania

Katowicki organ podatkowy wyjaśnił, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkie dochody osiągnięte przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów. Katalog źródeł, do których kwalifikuje się dochód danego rodzaju został wymieniony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W pkt 9 tegoż przepisu wymieniono jako źródło przychodu - inne źródła. Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 1 tej ustawy, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się między innymi alimenty. Tym samym alimenty stanowią co do zasady przychód. Nie oznacza to jednak, że wszystkie alimenty podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 127 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są alimenty:

a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Jak wynika z powyższego alimenty m.in. na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia objęte są zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy również wskazać, iż ustawodawca nie zastrzegł dodatkowych poza ograniczeniem wiekowym oraz szczególnym uregulowaniem dotyczącym dzieci otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną warunków, które muszą być spełnione aby otrzymana kwota alimentów była zwolniona od opodatkowania. Ustawodawca nie zakreślił również granicy wysokości alimentów na rzecz dzieci zwolnionych z opodatkowania podatkiem dochodowym oraz nie wskazał, iż nie mogą one zostać wypłacone jednorazowo.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »