| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 września 2014 r. (IPPB2/415-481/14-3/AS).

Sprawa dotyczyła wnioskodawcy będącego osobą fizyczną oraz wspólnikiem w spółce z o.o. W umowie darowizny zawartej w 2013 r. otrzymał udziały w tej spółce; umowa określała wartość rynkową udziałów. Następnie udziały zostały umorzone w drodze umorzenia przymusowego, a wynagrodzenie z tego tytułu zostało wypłacone w formie wierzytelności spółki wobec osób trzecich.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w przypadku przymusowego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny, przychód z tytułu wypłaconego w formie rzeczowej wynagrodzenia może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów, ustalonej na dzień otrzymania darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.

Uzasadniając własne stanowisko, podatnik wskazał, że sam fakt wypłacenia wynagrodzenia w formie niepieniężnej nie będzie miał znaczenia dla sprawy, co potwierdza orzecznictwo np. wyrok NSA z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1950/10 – „(…) o umorzeniu za wynagrodzeniem w gotówce, zobowiązanie spółki ma od początku charakter pieniężny, natomiast (…) w przypadku umorzenia za wynagrodzeniem w postaci niepieniężnej, zobowiązanie spółki ma od charakter niepieniężny. Nie dochodzi zatem do spełnienia innego świadczenia w miejsce tego, do którego spółka była pierwotnie zobowiązana”. Analizując przepisy ustawy o PIT, wnioskodawca wskazał, że dochodem z umorzenia udziałów będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodów, a same koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Dla poparcia swego stanowiska, podatnik przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał je za prawidłowe. Organ wskazał na dwa przepisy dotyczące podatku od dochodów w spółce kapitałowej. Według art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od przychodów w udziałach w zyskach osób prawnych pobiera się 19% podatek dochodowy, a ust. 6 ww. przepisu wskazuje, że pobiera się go bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Przepis ten jednak dotyczy tylko przychodów pomniejszonych o inne koszty, niż wymienione w przepisach wymienionych w art. 24 ust. 5d ustawy. Z kolei sam przepis art. 24 ust. 5d, jako że znajduje się w rozdziale 5 „Szczególne zasady ustalania dochodu” i w związku z tym ma charakter przepisu szczegółowego, ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ustawy o PIT. W konsekwencji, podatnika ma prawo do pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania zgodnie z regulacjami art. 24 ust. 5d ustawy o PIT.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK