reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 września 2014 r. (IPPB2/415-481/14-3/AS).

Sprawa dotyczyła wnioskodawcy będącego osobą fizyczną oraz wspólnikiem w spółce z o.o. W umowie darowizny zawartej w 2013 r. otrzymał udziały w tej spółce; umowa określała wartość rynkową udziałów. Następnie udziały zostały umorzone w drodze umorzenia przymusowego, a wynagrodzenie z tego tytułu zostało wypłacone w formie wierzytelności spółki wobec osób trzecich.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w przypadku przymusowego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny, przychód z tytułu wypłaconego w formie rzeczowej wynagrodzenia może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów, ustalonej na dzień otrzymania darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.

Uzasadniając własne stanowisko, podatnik wskazał, że sam fakt wypłacenia wynagrodzenia w formie niepieniężnej nie będzie miał znaczenia dla sprawy, co potwierdza orzecznictwo np. wyrok NSA z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1950/10 – „(…) o umorzeniu za wynagrodzeniem w gotówce, zobowiązanie spółki ma od początku charakter pieniężny, natomiast (…) w przypadku umorzenia za wynagrodzeniem w postaci niepieniężnej, zobowiązanie spółki ma od charakter niepieniężny. Nie dochodzi zatem do spełnienia innego świadczenia w miejsce tego, do którego spółka była pierwotnie zobowiązana”. Analizując przepisy ustawy o PIT, wnioskodawca wskazał, że dochodem z umorzenia udziałów będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodów, a same koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Dla poparcia swego stanowiska, podatnik przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał je za prawidłowe. Organ wskazał na dwa przepisy dotyczące podatku od dochodów w spółce kapitałowej. Według art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od przychodów w udziałach w zyskach osób prawnych pobiera się 19% podatek dochodowy, a ust. 6 ww. przepisu wskazuje, że pobiera się go bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Przepis ten jednak dotyczy tylko przychodów pomniejszonych o inne koszty, niż wymienione w przepisach wymienionych w art. 24 ust. 5d ustawy. Z kolei sam przepis art. 24 ust. 5d, jako że znajduje się w rozdziale 5 „Szczególne zasady ustalania dochodu” i w związku z tym ma charakter przepisu szczegółowego, ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ustawy o PIT. W konsekwencji, podatnika ma prawo do pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania zgodnie z regulacjami art. 24 ust. 5d ustawy o PIT.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama