REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT
Przymusowe umorzenie udziałów nabytych w drodze darowizny – skutki w PIT

REKLAMA

REKLAMA

Dochód podlegający opodatkowaniu PIT zostanie ustalony jako różnica pomiędzy wartością przychodu uzyskanego na skutek umorzenia udziałów, tj. kwoty wynagrodzenia wypłaconego przez spółkę, a wartością rynkową udziałów z dnia ich nabycia w drodze darowizny.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 września 2014 r. (IPPB2/415-481/14-3/AS).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła wnioskodawcy będącego osobą fizyczną oraz wspólnikiem w spółce z o.o. W umowie darowizny zawartej w 2013 r. otrzymał udziały w tej spółce; umowa określała wartość rynkową udziałów. Następnie udziały zostały umorzone w drodze umorzenia przymusowego, a wynagrodzenie z tego tytułu zostało wypłacone w formie wierzytelności spółki wobec osób trzecich.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym w przypadku przymusowego umorzenia udziałów otrzymanych w drodze darowizny, przychód z tytułu wypłaconego w formie rzeczowej wynagrodzenia może być pomniejszony o koszty uzyskania przychodów w wysokości wartości rynkowej umarzanych udziałów, ustalonej na dzień otrzymania darowizny, na podstawie art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r.

Uzasadniając własne stanowisko, podatnik wskazał, że sam fakt wypłacenia wynagrodzenia w formie niepieniężnej nie będzie miał znaczenia dla sprawy, co potwierdza orzecznictwo np. wyrok NSA z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FSK 1950/10 – „(…) o umorzeniu za wynagrodzeniem w gotówce, zobowiązanie spółki ma od początku charakter pieniężny, natomiast (…) w przypadku umorzenia za wynagrodzeniem w postaci niepieniężnej, zobowiązanie spółki ma od charakter niepieniężny. Nie dochodzi zatem do spełnienia innego świadczenia w miejsce tego, do którego spółka była pierwotnie zobowiązana”. Analizując przepisy ustawy o PIT, wnioskodawca wskazał, że dochodem z umorzenia udziałów będzie nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodów, a same koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny. Dla poparcia swego stanowiska, podatnik przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji indywidualnych.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał je za prawidłowe. Organ wskazał na dwa przepisy dotyczące podatku od dochodów w spółce kapitałowej. Według art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, od przychodów w udziałach w zyskach osób prawnych pobiera się 19% podatek dochodowy, a ust. 6 ww. przepisu wskazuje, że pobiera się go bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Przepis ten jednak dotyczy tylko przychodów pomniejszonych o inne koszty, niż wymienione w przepisach wymienionych w art. 24 ust. 5d ustawy. Z kolei sam przepis art. 24 ust. 5d, jako że znajduje się w rozdziale 5 „Szczególne zasady ustalania dochodu” i w związku z tym ma charakter przepisu szczegółowego, ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ustawy o PIT. W konsekwencji, podatnika ma prawo do pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania zgodnie z regulacjami art. 24 ust. 5d ustawy o PIT.

Michał Jędrasiak, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA