Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego
REKLAMA
REKLAMA
W opisanym przypadku stroną postępowania będzie dziecko i to w stosunku do niego będzie prowadzone postępowanie podatkowe.
REKLAMA
Co do zasady stroną w postępowaniu podatkowym może być podatnik, płatnik, inkasent lub ich następca prawny. Stroną może być każdy, kto posiada zdolność prawną (określoną w art. 8 Kodeksu cywilnego), a więc także osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.
W sytuacji, gdy przepisy uznają za stronę małoletnie dziecko będzie musiało być ono reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego – rodzica. Wynika to z art. 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka.
Reprezentacja dziecka przed organem podatkowym przez rodzica nie zmienia faktu, że to ono jest stroną postępowania.
Podstawa prawna:
- art. 133 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2007 Nr 112, poz. 769;
- art. 98 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2007 Nr 192, poz. 1378;
Leszek Syguła
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat