reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Ulgi kredytowe bez podatku dochodowego

Ulgi kredytowe bez podatku dochodowego

Z dniem 23 czerwca 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2015 roku w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 766). Poniżej przedstawiamy krótkie omówienie do nowego rozporządzenia.

Zgodnie z założeniami przedmiotowego rozporządzenia, zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęte zostały umorzone kwoty wierzytelności z tytułu zabezpieczonych hipotecznie kredytów, które udzielone zostały przed dniem 15 stycznia 2015 r., przez podmioty uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych przepisów, pod warunkiem, że hipotekę ustanowiono na nieruchomości bądź na udziale w nieruchomości lub prawie wieczystego użytkowania gruntu albo udziale w takim prawie, lub spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego albo udziale w takim prawie, lub prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo udziale w tym prawie, w związku z otrzymaniem przez osoby fizyczne kredytu na własne cele mieszkaniowe, przy czym poprzez kredyt ten – na podstawie przepisów niniejszego Rozporządzenia – rozumieć należy także kredyt refinansowany.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zgodnie z wykładnią prawa podatkowego - a to z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o PIT -  wskazane w rozporządzeniu cele mieszkaniowe rozumieć należy jako:

  1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
  4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
  5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.

Jednocześnie dodać należy, że w rezultacie stosowania przez banki ujemnego oprocentowania, omawianym zaniechaniem poboru podatku objęte zostały dodatkowo świadczenia otrzymane przez kredytobiorcę w związku z kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe zabezpieczone hipoteką, udzielonym przed dniem 15 stycznia 2015 roku od podmiotów uprawnionych do udzielania kredytów w zł lub w obcej walucie, ale nominowanych lub też indeksowanych do obcej waluty w sytuacji, gdy w wyniku zastosowania ujemnego oprocentowania, po stronie kredytobiorcy który jest osobą fizyczną powstanie przychód na podstawie rzeczywistej zapłatę istniejącego zobowiązania - z tytułu należności głównej.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF
Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Odnosząc się do podatku dochodowego od osób prawnych, niniejsze rozporządzenie zakłada zaniechanie poboru dochodowego od dochodów odpowiadających równowartości umorzonych zobowiązań z tytułu kredytów, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisów komentowanego Rozporządzenia.

Przedstawione w rozporządzeniu zaniechanie poboru podatku będzie miało zastosowanie zastosowanie, jeżeli osoba fizyczna której umorzono zobowiązanie z tytułu kredytu, nie skorzystała z umorzenia zobowiązania z tytułu innego kredytu na własne cele mieszkaniowe zabezpieczonego hipotecznie. 

Należy przy tym zauważyć, że zaniechanie to obejmie jedynie dochód uzyskany tylko z tytułu jednego umorzenia i zastosowanie ma tylko do przychodów uzyskanych między 1 stycznia 2015 roku a 31 grudnia 2016 roku.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama