reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy mogą być kosztem pieniądze skradzione z konta przy pomocy skradzionej karty

Czy mogą być kosztem pieniądze skradzione z konta przy pomocy skradzionej karty

W marcu w wyniku napadu utraciłem karty płatnicze, w tym kartę rachunku firmowego. Zanim bank zablokował rachunek bankowy, z firmowego konta bankowego złodzieje wypłacili ok. 10.000 złotych. Czy mogę zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności skradzioną z rachunku bankowego kwotę ?

Tak
Utratę pieniędzy z konta firmowego w opisanej sytuacji można uznać za koszt uzyskania przychodu. Jednak tylko pod warunkiem, że kradzież karty płatniczej nastąpiła w wyniku napadu, a przedsiębiorca podjął wszelkie działania w celu zabezpieczenia swoich środków. W tym we właściwym czasie zawiadomił organy ścigania o kradzieży oraz bank o konieczności zablokowania konta.

Przyjmuje się, że dla celów podatkowych tylko kradzież powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia, można uznać za zdarzenie losowe, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty do kosztów uzyskania przychodów.

Nie można uznać za zdarzenie losowe kradzieży majątku nienależycie zabezpieczonego. Wartości pieniężne uznaje się za należycie zabezpieczone, jeśli przedsiębiorca w celu ich ochrony przed kradzieżą przestrzegał wymagań określonych między innymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14.10.1998 roku w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakimi powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U Nr 129, poz. 858 ze zm.).

Tak interpretują podobne zdarzenia organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 25 czerwca 2007 r., nr 1435/FB2/415/22/07/ES.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama