Czy mogą być kosztem pieniądze skradzione z konta przy pomocy skradzionej karty
REKLAMA
REKLAMA
Tak
Utratę pieniędzy z konta firmowego w opisanej sytuacji można uznać za koszt uzyskania przychodu. Jednak tylko pod warunkiem, że kradzież karty płatniczej nastąpiła w wyniku napadu, a przedsiębiorca podjął wszelkie działania w celu zabezpieczenia swoich środków. W tym we właściwym czasie zawiadomił organy ścigania o kradzieży oraz bank o konieczności zablokowania konta.
REKLAMA
Przyjmuje się, że dla celów podatkowych tylko kradzież powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia, można uznać za zdarzenie losowe, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty do kosztów uzyskania przychodów.
Nie można uznać za zdarzenie losowe kradzieży majątku nienależycie zabezpieczonego. Wartości pieniężne uznaje się za należycie zabezpieczone, jeśli przedsiębiorca w celu ich ochrony przed kradzieżą przestrzegał wymagań określonych między innymi w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14.10.1998 roku w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakimi powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U Nr 129, poz. 858 ze zm.).
Tak interpretują podobne zdarzenia organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 25 czerwca 2007 r., nr 1435/FB2/415/22/07/ES.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat