| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Sprzedaż udziału w częściach wspólnych budynków opodatkowana PIT jak sprzedaż mieszkania

Sprzedaż udziału w częściach wspólnych budynków opodatkowana PIT jak sprzedaż mieszkania

Jeżeli po zakupie mieszkania sprzedajemy przynależne do mieszkania części wspólne, powinniśmy zapłacić PIT od dochodu z takiej transakcji. Można jednak skorzystać z ulgi w PIT, związanej z przeznaczeniem środków ze sprzedaży na własne potrzeby mieszkaniowe.

Zazwyczaj przy zakupie mieszkania nabywca otrzymuje także udziały w częściach wspólnych budynku, np. we wspólnych pomieszczeniach gospodarczych. Zdarza się, że te udziały są dość szybko sprzedawane, jeśli sąsiedzi się w tej sprawie dogadają.

Sprzedaż udziału w pomieszczeniu gospodarczym

Podatnik zakupił mieszkanie w 2013 r., a wraz z nim nabył 12,84% udziałów w częściach wspólnych kamienicy. Wśród części wspólnych, do których udziały kupił, było pomieszczenie gospodarcze. Wkrótce po zakupie – wniosek o interpretację został złożony w roku ubiegłym – zdecydował się sprzedać swoje udziały w tym pomieszczeniu, podobnie jak i pozostali współwłaściciele.

To, co interesowało sprzedawcę, dotyczyło opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziałów w tej części wspólnej. We wniosku stwierdził on, że ten przychód nie powinien podlegać opodatkowaniu, bo zamierza on uzyskaną kwotę (wraz z pozostałymi zbywcami) wydać na remont klatki schodowej, a więc innej części wspólnej.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Ustawa mówi o nieruchomości lub jej części

Izba Skarbowa w Łodzi w wykładni z 28 stycznia 2016 roku (sygnatura IPTPB2/4511-661/15-3/AKu) przyznała rację podatnikowi. Urzędnicy zwrócili uwagę, że art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że do źródeł przychodów zalicza się m.in. odpłatne „zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości”.

Oznacza to, że sprzedaż udziałów w części wspólnej nieruchomości pod względem podatkowym będzie traktowana jak sprzedaż domu czy działki. A więc jeśli dojdzie do zbycia przed upływem 5 lat od końca roku, w którym doszło do nabycia, wpływy będą podlegać opodatkowaniu.

Jednak skoro podlegają opodatkowaniu, to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT podlegają także zwolnieniu, o ile w ciągu 2 lat od momentu zbycia środki zostaną wydane na tzw. własne potrzeby mieszkaniowe. Do tych potrzeb – to już art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d – zalicza się także „budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”.

Czyli podatnik nie musi płacić podatku od pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży części wspólnej pomieszczenia gospodarczego, jeśli w ciągu 2 lat wyda je na zaplanowany remont klatki schodowej

Marek Siudaj, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »