reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Czy mogę złożyć wspólnego PITa z mężem cudzoziemcem

Jestem Polką a mój mąż jest Norwegiem i pracuje czasowo w Polsce. Jednak jego stałym miejscem zamieszkania pozostaje Norwegia. Słyszałam, że można już opodatkowywać się wspólnie w takich przypadkach jak mój. Czy to prawda?

Tak, ale dopiero od rozliczenia rocznego za 2009 rok będą mogli Państwo złożyć wspólnego PITa.


Dotąd możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem dotyczyła tylko osób mieszkających w Polsce. Była to uznawane przez UE jako dyskryminacja rezydentów podatkowych innych państw członkowskich. Dyskryminację tą usunęła wreszcie ostatnia nowelizacja ustawy o PIT

Dlatego też w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. z dobrodziejstwa wspólnego rozliczenia będą korzystali (obok mieszkańców Polski) małżonkowie, nawet jeżeli oboje nie mają miejsca zamieszkania na terytorium RP, jak również małżonkowie, z których jeden jest nierezydentem, a drugi rezydentem podatkowym Polski.


Wtedy to podatek będzie określony na małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów uzyskanych przez tych małżonków.

Warunkiem takiego wspólnego rozliczenia jest jednak, by małżonkowie ci osiągnęli w Polsce co najmniej 75% wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów. Trzeba też udokumentować swoje miejsce zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.


Nowe zasady mają zastosowanie także do mieszkających w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w skład którego wchodzą wszystkie państwa członkowskie UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Na zasadzie umowy międzynarodowej dotyczy to również mieszkańców Szwajcarii.

Zasady te dotyczyć też będą owdowiałych w trakcie roku podatkowego (lub w okresie do 30 kwietnia roku następnego) małżonków.

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;

Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama