| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Zwolnienie z PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości przy późniejszym nabyciu nieruchomości za granicą

Czy od przychodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce zapłacę podatek, jeżeli uzyskane środki przeznaczę na zakup nieruchomości w Niemczech. Jestem właścicielem mieszkania od 2006 r.

Analizując podatkowe skutki sprzedaży mieszkania, pod uwagę przede wszystkim należy wziąć czas, w którym nieruchomość nabyliśmy.

W przypadku mieszkań nabytych przed 1 stycznia 2007 r. które sprzedajemy np. w 2011 roku stosujemy zasady opodatkowania obowiązujące do 31 grudnia 2006 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…)  do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o PIT, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007 r.

Odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów i innych rzeczy jest źródłem przychodu,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych wyżej określonych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Od zbycia nieruchomości zapłacimy PIT tylko wtedy, gdy sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od momentu jej nabycia. Okres pięcioletni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem nieruchomości kupione w 2006 roku będą podlegały PIT, gdy sprzedaż nastąpi do końca 2011 roku.

Podkreślić należy, że od daty nabycia nieruchomości zależy również możliwość skorzystania ze zwolnienia z PIT. W przypadku nieruchomości nabytych do końca 2006 r. i sprzedanych do końca 2011 r. nie zapłacimy podatku dochodowego od uzyskanego przychodu jeżeli uzyskane środki wydamy (nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży) na nabycie na terytorium Polski:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem oraz

- nabycie na terytorium Polski spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Po 31 grudnia 2011 r. zwolnienia tego nie zastosujemy, ale tylko dlatego, że sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat od daty jej nabycia, więc i tak sprzedaż będzie zwolniona z PIT.

Polecamy: Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK