| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Programy motywacyjne dla pracowników - niekorzystne stanowisko fiskusa

Programy motywacyjne dla pracowników - niekorzystne stanowisko fiskusa

Pracownicy wielu polskich spółek, zwłaszcza tych które są własnością międzynarodowych korporacji,  mają możliwość uczestniczenia w programach motywacyjnych polegających na nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym nabyciu akcji (np. zagranicznej spółki matki). Fiskus kwalifikuje zyski pracowników uczestniczących w takich programach profiskalnie. Najpierw w momencie otrzymania przez pracowników akcji uznaje, że pracownicy uzyskali przychody z tytułu stosunku pracy. Podatek z tego tytułu pobiera pracodawca jako płatnik. Następnie w momencie sprzedaży akcji pracownik ma zapłacić podatek giełdowy i osiągnięty dochód wykazać w PIT-38.

Przykładem stanowiska fiskusa co do programów motywacyjnych jest interpretacja indywidualna z 7 stycznia 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-636/09-2/MK).
Program motywacyjny wprowadziła spółka z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, podlegająca w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Właścicielem 100% udziałów w tej spółce jest spółka kapitałowa z siedzibą na terenie Finlandii.

Pracownicy polskiej spółki uczestniczyli w akcyjnym planie premiowym dla kluczowych pracowników w okresie 2007-2009. Na tej podstawie mogli nabyć nieodpłatnie akcje spółki z Finlandii po osiągnięciu przez polską spółkę określonych celów (np. wielkości sprzedaży).

Polska spółka na podstawie wystawionej przez spółkę z Finlandii faktury z 11 czerwca 2009 r. została obciążona kosztami przeniesienia 4193 akcji spółki z Finlandii w 2009 r. na konto indywidualne pracowników z tytułu osiągniętych wyników finansowych.

Fiskus zajął w tej sprawie następujące stanowisko:

„(…) nabycie nieodpłatnie akcji Spółki zagranicznej będącej udziałowcem Wnioskodawcy w ramach planu premiowego przez pracowników Wnioskodawcy finansowane przez pracodawcę – skutkuje powstaniem przychodów ze stosunku pracy po stronie pracowników.

W konsekwencji na Wnioskodawcy będą ciążyły obowiązki płatnika zgodnie z treścią ww. art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast zbycie przedmiotowych akcji skutkuje powstaniem przychodu z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym w związku z powyższym na Wnioskodawcy nie ciążą i nie będą ciążyły obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych
.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »