| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od dochodów kapitałowych > Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy kupnie akcji na giełdzie koszty liczymy dopiero przy sprzedaży akcji

Przy obliczaniu zysku ze sprzedaży akcji kupowanych przez indywidualnych inwestorów na giełdzie obowiązuje zasada, że wydatki na nabycie akcji są kosztem uzyskania w momencie sprzedaży akcji. Jeżeli więc inwestor kupił w 2009 r. akcje, których nie sprzedał w 2009 r. poniesione wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu 2009 r.

Gdy inwestycja w akcje ma mieć według założeń inwestora charakter wieloletni warto gromadzić dowody zakupu akcji zawierające informacje o cenie i dacie zakupu, aby sprzedając akcje np. w 2014 r. dysponować dokumentacją na potrzeby wypełniania PIT-38 za 2014 r. (zakładamy, że do tego czasu nic nie zmieni się w zasadach opodatkowania zysków z giełdy).

Wydatki poniesione w związku z nabyciem akcji są kosztem podatkowym dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia. Zasada ta wynika z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.
Przepis ten określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie:
- udziałów albo wkładów w spółdzielni,
- udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Reguła wynikająca z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT dotyczą nie tylko ceny, jaką inwestor giełdowy płaci za akcje ich sprzedawcy. Dotyczy to także wszystkich innych kosztów związanych z ich nabyciem.

W interpretacji indywidualnej z 13 października 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPB2/415-1253/08/MM) zwrócił uwagę, że art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowi o wydatkach na nabycie, a nie o cenie zakupu zbywanych walorów.

W przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną na objęcie akcji lub udziałów np. zaciągnął kredyt, za wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży akcji należy uznać również zapłacone przez niego odsetki z tytułu spłaty zaciągniętego na ten cel i wykorzystanego kredytu.

Ustalenie tego kosztu w momencie sprzedaży akcji (udziałów), na których nabycie podatnik zaciągnął kredyt, powinno nastąpić w wysokości stanowiącej wartość odsetek faktycznie zapłaconych do momentu uzyskania przychodu z tej transakcji sprzedaży. Jeśli podatnik sprzedaje te akcje w częściach, dla celu ustalenia dochodu ze sprzedaży będzie uwzględniał odsetki faktycznie zapłacone w okresie od poprzedniej transakcji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »