REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w podatku od nieruchomości. Co zrobić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

Rewolucja w podatku od nieruchomości. Co zrobić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?
Rewolucja w podatku od nieruchomości. Co zrobić po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r. (sygn. SK 14/21) uznał art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, tj. definicję budowli, za niezgodny z Konstytucją RP. Jednocześnie TK odroczył utratę mocy obowiązującej przepisu o 18 miesięcy, co oznacza, że ustawodawca ma półtora roku na wprowadzenie całkowicie nowej definicji budowli do porządku prawnego. Orzeczenie ma jednak wpływ nie tylko na przyszłe, ale również na bieżące rozliczenia w podatku od nieruchomości. 

Co orzekł Trybunał?

Zdaniem Trybunału, niekonstytucyjność przepisu dotyczącego definicji budowli polega na odwołaniu się do regulacji ustawy niepodatkowej – prawa budowlanego, co skutkuje brakiem wystarczającej precyzji definicji przedmiotu opodatkowania wymaganej dla regulacji podatkowych. Przepis ten od lat budził szereg wątpliwości interpretacyjnych z uwagi na trudności z określeniem, czy dany obiekt w ogóle podlega opodatkowaniu. 

Już w 2011 r. Trybunał Konstytucyjny wydał pierwsze ostrzeżenie, że definicję budowli należałoby zmienić orzekając w sprawie opodatkowania wyrobisk górniczych. Zarzuty Trybunału w stosunku do ocenianych przepisów de facto były bardzo podobne jak w ostatniej, późniejszej o 12 lat sprawie. Ponadto, sygnalizowano konieczność zmian w postanowieniu z 15 grudnia 2020 r., jednak ostatecznie żadnej kompleksowej reformy nie przeprowadzono  - aż do 4 lipca 2023 r., czyli wydania tego przełomowego orzeczenia. 

Autopromocja

W oczekiwaniu na nową definicje budowli

Wyrok nie ma charakteru interpretacyjnego, tak jak poprzednie orzeczenia Trybunału. Tym razem wprost wskazano, że definicja przedmiotu opodatkowania w jednej z ustaw podatkowych jest niezgodna z Konstytucją i przepis ten zostanie pozbawiony mocy obowiązującej, co nastąpi po upływie półtora roku od ogłoszenia orzeczenia TK

Będą to z pewnością emocjonujące miesiące, gdyż de facto oznacza to konieczność stworzenia zupełnie nowej konstrukcji podatku od nieruchomości, zwłaszcza że definicja budynku obciążona jest podobnymi wadami prawnymi. Z kilku możliwych koncepcji - od wprowadzenia nowego podatku ad valorem przez odwołanie się do KŚT, do powtórzenia dzisiejszej listy budowli, ale wprost w ustawie podatkowej, ustawodawca w krótkim okresie musi dokonać wyboru.

Wpływ wyroku TK na obecne rozliczenia podatkowe

A co wydarzy się do tego czasu, zanim powstanie zupełnie nowa, precyzyjna definicja budowli? W naszej ocenie, pomimo odroczenia utraty mocy obowiązującej ocenianych przepisów, podatnicy w trwających już sporach mogą powoływać się na zapadłe orzeczenie w związku z obowiązującą zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika i prokonstytucyjną wykładnią przepisów podatkowych. 

W tej sytuacji, we wszystkich sprawach budzących wątpliwości, takich jak opodatkowanie urządzeń technicznych posiadających części budowlane, stacji bazowych telefonii komórkowej, stacji transformatorowych i gazowych, silosów czy dystrybutorów na stacjach paliw, podatnicy zyskali całkowicie nowy, bardzo mocny argument, który powinien rozstrzygnąć wątpliwości na ich korzyść.

Ponadto wyrok Trybunału Konstytucyjnego daje podstawę do wznowienia zakończonych postępowań, które dotyczyły opodatkowania budowli i złożenia wniosków o zwrot nadpłaty. Wnioski o wznowienie powinny zostać złożone w terminie miesiąca od ogłoszenia wyroku, tj. do 10 sierpnia 2023 r.

Czy to rewolucyjne orzeczenie zakończy wieloletnie spory na linii organy podatkowe  - podatnicy, związane z ustalaniem przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości? Nie możemy tego stwierdzić z pewnością, ale otwiera taką możliwość dla ustawodawcy i sądów. 

Wojciech Pławiak, doradca podatkowy, radca prawny, LITIGATO Spory Podatkowe Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak
Julia Karcz, radca prawny, LITIGATO Spory Podatkowe Kancelaria Prawno-Podatkowa Wojciech Pławiak
litigato.pl

***
Już w najbliższy poniedziałek, 7 sierpnia 2023 r. o godz. 11:00 zapraszamy na bezpłatne webinarium poświęcone skutkom przełomowego orzeczenia TK w sprawie podatku od nieruchomości.
Zapisz się już teraz
Szkolenie poprowadzą: Wojciech Pławiak, radca prawny, doradca podatkowy, partner w LITIGATO Spory podatkowe oraz Julia Karcz, radca prawny w LITIGATO Spory podatkowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA