Podatek od nieruchomości od linii produkcyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca z Sosnowca zdecydował się na rozbudowanie posiadanej linii produkcyjnej. Prace polegały na postawieniu dodatkowego budynku wewnątrz już istniejącej hali produkcyjnej. W momencie oddania budynku do użytkowania, przedsiębiorca zwrócił się do prezydenta miasta z zapytaniem o należny podatek.
REKLAMA
Zdaniem właściciela, mimo iż dodatkowy budynek jest osobną budowlą, jej powierzchnia użytkowa pokrywa się z tą, za którą już płaci podatek. Ten fakt powoduje, że opodatkowanie linii produkcyjnej podatkiem od powierzchni użytkowej nie powinno mieć miejsca, gdy ta jest częścią już istniejącego budynku.
Jednak Prezydent Sosnowca, co potem również potwierdzili WSA w Gliwicach (wyrok z dnia 07.04.2014 r. sygn. I SA/GI 58/14), a następnie NSA, był innego zdania. Otóż pozostali na stanowisku, że przedsiębiorca powinien płacić dwa podatki.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zdaniem WSA w Gliwicach, nowa linia produkcyjna jest w rzeczywistości nowym budynkiem, który posiada fundamenty. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie uwzględnia zwolnienia z podatku budowli, które znajdują się wewnątrz innego budynku.
Zatem przedsiębiorca powinien płacić dwa podatki od nieruchomości – od budynku i od linii produkcyjnej. Pierwszy wyliczony według powierzchni użytkowej nieruchomości i drugi równy 2% od wartości zainstalowanej w nim linii produkcyjnej.
Źródło: Wyrok WSA w Gliwicach z 07.10.2016 r., sygn. II FSK 2532/14
Katarzyna Bartniak, Wojciech Kosarzecki, Impel Business Solutions
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat