REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łatwe podatki
Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.
Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego /Fot. Fotolia
Podatek od nieruchomości od garażu podziemnego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatek od nieruchomości dla większości osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej kojarzy się ze stosunkowo niskim kosztem. Szczególnie mieszkańcy małych mieszkań nie powinni narzekać na jego wysokość. Jednak zupełnie inaczej sprawa może wyglądać jeśli posiadamy garaż podziemny.

Podatek od nieruchomości jest wyliczany dla właścicieli nieruchomości na podstawie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego (wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta), płatny w ratach do 15-go kolejno w marcu, maju, wrześniu i listopadzie. Wysokość stawki podatku określają uchwały rady gmin.

REKLAMA

Autopromocja

Problem z opodatkowanie garaży jest taki, że osoba posiadająca garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego może mieć zupełnie inną stawkę, niż posiadający garaż wolnostojący, czy wielostanowiskowy garaż wielokondygnacyjny. Oczywiście  inna stawka naliczana jest także w przypadku wykorzystywania w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podatek od nieruchomości to podatek typu majątkowego, dlatego ustawodawca przyznał pewnym grupom nieruchomości niższe stawki, jednak nieprecyzyjne przepisy powodują, że nie zawsze osoby posiadające większy majątek płacą wyższe podatki (osoba posiadająca jedno stanowisko garażowe, może płacić kilkukrotnie wyższy podatek niż właściciel willi z kilkoma garażami, które zostały umieszczone w bryle budynku!). Co więcej często istnieją niejasne granice pomiędzy garażem mieszczącym się w bryle budynku, a wielostanowiskowym garażem podziemnym, stąd zdarza się, że decyzje o wysokości podatku są zaskarżane przez podatników do sądu.

Podstawowe przepisy

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2014 poz. 849 z późn. zm.) – zwana dalej u.p.o.l. najniższa stawka maksymalna przewidziana jest dla budynków mieszkalnych lub ich części, wyższa stawka dla pozostałych budynków lub ich części. Jeszcze wyższa dla budynków lub ich części związane z działalnością gospodarczą.

Podatek od nieruchomości za garaż podziemny

Artykuł 2 ust. 4 u.w.l. wskazuje, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec powyższego garaż może być uznawany za pomieszczenie przynależne do samodzielnego lokalu mieszkalnego (wówczas zastosowanie znajdzie niższa stawka podatku dla budynków mieszkalnych) lub też może stanowić zupełnie odrębną własność lokalową (właściwa wówczas będzie wyższa stawka podatku dla budynków lub ich części pozostałych). Zatem często właściciele podobnych miejsc garażowych płacą zdecydowanie różne stawki podatku, często jest to zależne od miejsca położenia nieruchomości, oraz stanowiska danego organu wydający decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zdarzają się także sytuacje, że w tym samym budynku jedni właściciele mają naliczane niższe stawki (np. gdy zakupili miejsce w garaży podziemnym w jednym akcie notarialnym z mieszkaniem), a inni, którzy zakupili odrębnym aktem według organów nie mają już prawa do niższej stawki, jako pomieszczenia przynależne.

W orzecznictwie także spotykamy rozbieżne stanowiska w temacie opodatkowania garażu podziemnego. Zdarza się, że Sądy Administracyjne uznają, że z art. 2 ust 1 pkt 2 oraz art. 5 ust. 1 pkt 2 wynika jednoznaczne, że przedmiotem opodatkowania może być zarówno sam budynek, jak i część tego budynku. Zatem garaż może być odrębnym przedmiotem opodatkowania względem budynku, a stawka podatku odnosi się wówczas do funkcji użytkowej tj. niemieszkalnej. Zwolennicy takiej interpretacji przepisów podkreślają, że decydującym kryterium jest faktyczne przeznaczenie danego budynku i jego wykorzystanie na cele mieszkalne.

Natomiast można znaleźć wyroki, w których wskazuje się, że garaże winny zostać opodatkowane według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych, bowiem treść art. 5 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l. wskazuje, że w uchwale gminy można rozróżnić pod względem granic stawek podatkowych budynku lub ich części mieszkalne, jednakże słowo „mieszkalne” dotyczy rodzaju budynku co do jego podstawowej funkcji użytkowej, a nie funkcji poszczególnych lokali, ponieważ przedmiotem opodatkowania jest budynek lub jego część.

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja


Uchwała 7 sędziów  NSA

W tej tematyce została także wydana uchwała 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie o sygn. akt II FPS 4/11 , zgodnie z którą w sytuacji, gdy garaż jest samodzielnym lokalem niemieszkalnym, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek przewidzianych dla budynków lub ich części pozostałych, o których mowa art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e. u.p.o.l. W ramach tej uchwały NSA podzielał stanowisko Trybunału Konstytucyjnego w zakresie konieczności przeprowadzenia istotnych zmian w ramach kwalifikowania poszczególnych budynków lub ich części do odpowiedniej stawki podatku.

Nadal wątpliwe pozostaje co jest samodzielnym lokalem niemieszkalnym. Niektóre organy  wskazują, że pomimo, że garaż znajduje się w budynku mieszkalnym, ale ma odrębny wjazd, dach i wyjście do części mieszkalnej, to jest już to odrębny budynek!

Brak zasady odpowiedzialności solidarnej od 2016 r.

Należy także pamiętać, że od 1 stycznia 2016 r. zmienił się sposób opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Wcześniej ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierała przepisów określających szczególne zasady opodatkowania współwłasności garaży. Każdy ze współwłaścicieli był zobowiązany do zapłaty podatku od całej nieruchomości, a zapłacenie podatku przez któregokolwiek ze współwłaścicieli zwalniało z tego obowiązku pozostałych.

Obecnie nie ma już zasady odpowiedzialności solidarnej przy współwłasności w częściach ułamkowych lokalu użytkowego – garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym wraz z gruntem stanowiących odrębny przedmiot własności. Od 2016 r. obowiązek podatkowy ciąży na współwłaścicielach w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w prawie własności.

Autor: Magdalena Podgórska

Zobacz także: Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA