reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Budynki nie wykorzystywane w działalności ze względów technicznych bez wyższego podatku

Budynki nie wykorzystywane w działalności ze względów technicznych bez wyższego podatku

Jeżeli budynki i budowle są w tak złym stanie technicznym, że nie można ich wykorzystywać do działalności gospodarczej – nie obciążają ich wyższe stawki podatku od nieruchomości. Wątpliwości budzi kwestia, jak udowodnić taki stan techniczny.

Przedmiotem opodatkowania w podatku od nieruchomości są nieruchomości w rozumieniu prawa cywilnego oraz budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Związek z prowadzoną działalnością gospodarczą determinuje opodatkowanie gruntów i budynków wyższymi stawkami opodatkowania.

Podatek od nieruchomości 2013 – jak zwykle stawki maksymalne rosną


W przypadku budowli związek z działalnością gospodarcza decyduje o samym fakcie opodatkowania lub też braku obowiązku podatkowego w tym podatku. Zgodnie z definicją ustawową za związane z działalnością gospodarczą uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.


Za związane z działalnością gospodarczą nie uznaje się nigdy budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, które korzystają z preferencyjnej (niższej) stawki opodatkowania.

Jaka nieruchomość nie może służyć do prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku od nieruchomości

Mankamentem omawianej definicji jest to, iż z treści przepisu nie wynika, czy kryterium przydatności technicznej ma być stosowane w oparciu o przepisy prawa oraz ewentualnie jakie.


Ministerstwo Finansów oraz szereg organów podatkowych gmin zaistnienie „względów technicznych” w sensie dowodowym – w zakresie budynków lub budowli - warunkują wyłącznie istnieniem prawomocnej decyzji właściwego organu nadzoru budowlanego w zakresie  decyzji o rozbiórce albo decyzji o opróżnieniu bądź wyłączeniu z użytkowania całości lub części budynku ze względu na jego zły stan techniczny.

Twierdzenie to nie znajduje jednak uzasadnienia w brzmieniu przepisu art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Fakt, iż budynek lub budowla nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych, może być potwierdzony także opinią rzeczoznawcy budowlanego czy nawet wewnętrznym dokumentem podatnika (najlepiej sporządzonym przez osobę/komisję legitymującą się uprawnieniami budowlanymi), z którego jednoznacznie wynika, iż obiekt budowlany nie jest wykorzystywany obecnie  i nie będzie mógł być wykorzystywany w przyszłości do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej ze względów technicznych (związanych z jego stanem technicznym, a nie np. ze względów słabej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa podatnika).

Anna Żarkowska
Doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama