REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czy każdy musi płacić podatek za psa? Ile wynosi opłata w 2024 roku?
Czy każdy musi płacić podatek za psa? Ile wynosi opłata w 2024 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność i odpowiedzialność, ale również pewne obowiązki prawne i finansowe. Jednym z nich jest podatek od posiadania psa. Kto musi go płacić, a kto nie? Ile wynosi stawka opłaty za psa w 2024 roku? Jakie dokładnie przepisy obowiązują?

Czym jest podatek od psa?

Podatek od psa to opłata lokalna uregulowana w przepisach zawartych w art. 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Opłatę pobiera się co od osób fizycznych posiadających psy, z pewnymi wyjątkami, określonymi przez ustawodawcę.

Autopromocja

Podatek ten wprowadzany jest (lub nie) przez gminy. Jego celem jest częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych, a także finansowanie działań związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi. Nie jest to podatek obligatoryjny na szczeblu krajowym, co oznacza, że jego stosowanie zależy od decyzji poszczególnych gmin.

Zasadniczo podatek od psa obowiązuje właścicieli psów mieszkających na terenie gminy, która wprowadziła tę opłatę. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych gminach mogą obowiązywać zwolnienia, na przykład dla osób niepełnosprawnych, hodowców psów rasowych czy psów służbowych.

Kto jest zwolniony z opłaty za psa?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych dokładnie wskazuje, że opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa;

2a) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania psa asystującego;

3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa;

4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Ile wynosi podatek od psa w 2024 roku?

Stawki podatku od psa są różne w zależności od gminy, gdyż to one ostatecznie mają prawo do decyzji w tym zakresie. Jednakże, w 2024 roku kwoty te nie mogą przekroczyć stawki maksymalnej, która została ustalona w wysokości 173,57 zł rocznie od jednego psa. Przypomnijmy, że w roku obecnym jest to stawka wynosząca 150,93 zł.

Wysokość stawki maksymalnej wynika z przepisów art. 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Natomiast stawkę maksymalnej opłaty za posiadania psa na rok 2024 wprowadziło obwieszczenie Ministra Finansów z 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (Monitor Polski z 1 sierpnia 2023 r., poz. 774). Zobacz artykuł: Stawki podatków i opłat lokalnych 2024 - tabele

Podatek od posiadania psa w 2024 roku. Przykład

Jeżeli chodzi o opłatę za psa w 2024 roku, podajmy jeden z przykładów. Otóż Rada Miejska Łomży podjęła uchwałę w sprawie opłaty od posiadania psów, terminów płatności oraz zwolnień na 2024 rok, zgodnie z którą stawkę roczną opłaty od posiadania psów ustala się w wysokości:

1) w budownictwie wielorodzinnym:
- z tytułu posiadania jednego psa – 90,00 zł,
- z tytułu posiadania każdego następnego psa – 90,00 zł,
2) w budownictwie jednorodzinnym:
- z tytułu posiadania jednego psa – 80,00 zł,
- z tytułu posiadania każdego następnego psa - 80,00 zł.

Uchwała określa zasady ustalania oraz terminy płatności opłaty od posiadania psów, tj.:
1) Opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 maja roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w którym nie istniał obowiązek jej zapłaty.
2) Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku i wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek

Wskazane zostały również zwolnienia od opłaty od posiadania psów, tj. zwalnia się:
1) posiadanie psa wziętego ze schroniska dla zwierząt, przez okres 12 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, po przedłożeniu zaświadczenia od administratora schroniska;
2) posiadanie psa wysterylizowanego bądź wykastrowanego, przez okres 12 miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został poddany zabiegowi, po przedłożeniu zaświadczenia od lekarza weterynarii.

Jak zapłacić podatek za psa?

Procedury płatności podatku od psa również różnią się w zależności od gminy. W większości przypadków należy to potwierdzić w urzędzie gminy i dokonać płatności w wyznaczonym terminie, który najczęściej przypada na pierwsze miesiące roku. Niektóre gminy oferują możliwość płatności online lub poprzez przelew bankowy.

A zatem o dokładnym terminie płatności i formie płatności decydują same gminy i tam należy szukać szczegółowych informacji. Wróćmy do naszego przykładu, otóż uchwała z Łomży wskazuj, że wpłaty opłaty od posiadania psów można dokonywać:
1) w punkcie bankowym zlokalizowanym w budynku Urzędu Miejskiego w Łomży Pl. Satry Rynek 14,
2) bezpośrednio na indywidualny rachunek bankowy.

Nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej. Warto pamiętać, że gminy mają prawo do kontroli, czy mieszkańcy płacą należny podatek. W przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania obowiązku, właściciel psa może zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA