| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma

Otrzymałam wieczorem wezwanie do urzędu skarbowego, które wręczyła mi osoba podająca się za pracownika urzędu. Czy wezwanie zostało doręczone mi w sposób prawidłowy i czy w związku z tym muszę się stawić w urzędzie?

W opisanym problemie działanie organu podatkowego należy uznać za prawidłowe i będzie Pani musiała się stawić w urzędzie.

Zasadą jest, że organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez:
1) pocztę,
2) swoich pracowników.

Doręczenie jest czynnością faktyczną, niezwiązaną w jakikolwiek sposób z merytoryczną stroną postępowania, dlatego doręczający pracownik nie musi legitymować się żadnym upoważnieniem.

Pisma mogą być doręczane również przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy organem podatkowym jest wójt, burmistrz (prezydent miasta), pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem.

Pisma doręczane są za pokwitowaniem, na którym należy wpisać datę i podpisać się.

W przypadku doręczania pisma przez pocztę pokwitowanie następuje na specjalnym druku. Jednak w praktyce często dochodzi do sytuacji, że pismo jest przekazywane w siedzibie urzędu skarbowego przez pracownika, który prosi o potwierdzenie tego faktu na drugim egzemplarzu pisma wpinanego do akt sprawy. Działanie takie również jest prawidłowe.

Podstawa prawna: art. 144 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.

Leszek Syguła
Ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »