W jaki sposób organ podatkowy może doręczać pisma
REKLAMA
REKLAMA
W opisanym problemie działanie organu podatkowego należy uznać za prawidłowe i będzie Pani musiała się stawić w urzędzie.
REKLAMA
Zasadą jest, że organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez:
1) pocztę,
2) swoich pracowników.
Doręczenie jest czynnością faktyczną, niezwiązaną w jakikolwiek sposób z merytoryczną stroną postępowania, dlatego doręczający pracownik nie musi legitymować się żadnym upoważnieniem.
Pisma mogą być doręczane również przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. W przypadku gdy organem podatkowym jest wójt, burmistrz (prezydent miasta), pisma może doręczać sołtys za pokwitowaniem.
Pisma doręczane są za pokwitowaniem, na którym należy wpisać datę i podpisać się.
W przypadku doręczania pisma przez pocztę pokwitowanie następuje na specjalnym druku. Jednak w praktyce często dochodzi do sytuacji, że pismo jest przekazywane w siedzibie urzędu skarbowego przez pracownika, który prosi o potwierdzenie tego faktu na drugim egzemplarzu pisma wpinanego do akt sprawy. Działanie takie również jest prawidłowe.
Podstawa prawna: art. 144 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa – tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.
Leszek Syguła
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat