reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Handel internetowy chętnie kontrolowany przez urzędy skarbowe

Handel internetowy chętnie kontrolowany przez urzędy skarbowe

Jednym z podstawowych obszarów kontroli podatkowej w 2009 roku (podobnie jak w latach poprzednich) jest handel internetowy.

Jest to popularna forma sprzedaży, stosowana zarówno przez przedsiębiorców, jak również osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Ta prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki generuje duże zyski.

Dla podmiotów z niektórych branż stał się on możliwością poszerzenia tradycyjnej działalności gospodarczej i obniżenia kosztów sprzedaży swoich towarów.

Powstało też szereg podmiotów zorientowanych na wyłącznie na sprzedawanie w sieci.

Handel elektroniczny stał się także dodatkowym, a często jedynym źródłem dochodów dla osób nieprowadzących formalnie działalności gospodarczej.

Zdarza się jednak, że podatnicy (w szczególności dotychczas nieprowadzący działalności gospodarczej) prowadząc sprzedaż poprzez Internet nie pamiętają, że z aktywnością w sieci wiążą się także określone obowiązki podatkowe, wynikające z przepisów w zakresie podatku od czynności cywilno-prawnych, podatku dochodowego, VAT, a czasami również akcyzy.

Obowiązki te będą zależały m.in. od rodzaju, wielkości, ciągłości oraz charakteru działalności.

Transakcje gospodarcze wykorzystujące Internet są więc dokonywane przez podmioty o różnych profilach. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości związanych z wykazywaniem nie zawsze rzeczywistej skali obrotów oraz nie ujawnianiem źródeł przychodów związanych z handlem elektronicznym stanowi dla administracji podatkowej duży problem.

Handel elektroniczny (e-handel, e-commerce) można zdefiniować jako transakcje gospodarcze wykorzystujące sieć elektroniczną typu Internet do zamawiania, płacenia
lub udostępniania towarów i usług.

Analizując sprzedaż towarów za pośrednictwem sieci elektronicznej, podobnie jak każdy inny rodzaj sprzedaży, należy rozpatrzyć czy osoba sprzedająca występuje w charakterze podatnika, tzn. czy samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą, pomijając przy tym cel i rezultat takiej działalności.

Zgodnie ze stworzoną dla celów VAT definicją działalności gospodarczej, czynność taka obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym w obrocie towarowym, szczególnie istotne jest rozróżnienie działalności handlowej bądź producenta od wyprzedaży własnego majątku przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, np. via Internet.

Jednocześnie niezbędnym staje się ustalenie częstotliwości dokonywanych dostaw lub świadczonych usług, a nawet zamiaru wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

Jeżeli podmiot prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o VAT, wówczas opłaca podatek od towarów i usług, a jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych.

W sytuacji, gdy nie prowadzi takiej działalności - jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a jego sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT.

Źródło: Ministerstwo Finansów

oprac. Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama