REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

Katarzyna Broniszewska
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z podatku od darowizn i spadków ma miejsce, wtedy gdy darowizna dokonana jest na rzecz określonych osób- w tym na rzecz męża lub żony. Czy zatem zwolnienie będzie można zastosować wobec współmałżonka, z którym jest się w separacji? Okazuje się, że tak.

Darowizna

Ogólne przepisy dotyczące darowizny znajdują się w kodeksie cywilnym (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Darowizna jest rodzajem umowy polegającej na nieodpłatnym przekazaniu danego składnika majtku. Umowa dojdzie do skutku, jeżeli obie jej strony złożą zgodne oświadczenie woli w tym zakresie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), zwanej dalej ustawą).

Obowiązek podatkowy

Momentem powstania obowiązku odprowadzenia podatku jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  chwila złożenia oświadczenia woli przez dokonującego darowizny, jeżeli darowizna dokonywana jest w formie aktu notarialnego,

-  moment spełnienia świadczenia przez darczyńcę, gdy umowa nie jest zawarta w formie aktu notarialnego,

- chwila złożenia stosownych oświadczeń woli obu stron, jeżeli przepisy wymagają szczególnej formy (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Zasadą jest opodatkowanie darowizny. Wyjątkiem zaś sytuacja, gdy dana osoba należy do jednej z trzech grup podatkowych.

Zakwalifikowanie danej osoby do określonej grupy dokonywane jest na podstawie osobistego stosunku tej osoby - nabywcy do darczyńcy (osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe). Chodzi tu przede wszystkim o więzi o charakterze obiektywnym wyznaczonym przez stopień pokrewieństwa i powinowactwa.

W zależności od osobistego stosunku danej osoby do darczyńcy można (po spełnieniu kilku warunków) w ogóle nie płacić podatku lub odprowadzać go w mniejszej wysokości.

Do pierwszej grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów (art. 14 ust.3 pkt 1 ustawy).

Wspomniane warunki są następujące:

1. Opodatkowaniu nie  podlega nabycie (przez nabywcę zaliczonego do I grupy podatkowej) od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o ‘czystej wartości’, która nie przekracza kwoty wolnej od podatku w wysokości 9.637 zł (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy); z takiego zwolnienia podatkowego od powyższych kwot można skorzystać raz na 5 lat (dotyczy to każdej grupy podatkowej); przy obliczaniu podatku zlicza się wartość wszystkich darowizn z ostatnich 5 lat.

2. Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, będzie zwolnione od podatku, jeżeli:

a) dokonają oni zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, natomiast w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy a od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (art. 4a ust. 1 ustawy z zastrzeżeniem ust. 2 i 4),

b) udokumentują otrzymanie środków, dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo na jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jeżeli:                                                                                                                
-  otrzymane środki są środkami pieniężnymi nabytymi w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy,
-  wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł (art. 4a ust.4 ustawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 14 kwietnia 2011 roku (III SA/Po 65/11), stwierdził, że "Na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Do grupy osób, którym przysługuje zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie zalicza się zięcia, synowej i teściów, a także osób pozostających w nieformalnych związkach.

REKLAMA

c)  w chwili nabycia nabywca posiadał:                                                                                               
- obywatelstwo polskie lub                                                                                                                       
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub                                                         
- obywatelstwo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub
- miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

Niespełnienie powyższych warunków powoduje, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Sytuacja osób będących w separacji

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.)) wskazuje w art. 611 § 1, że każdy z małżonków może żądać, żeby sąd orzekł separację, pod warunkiem nastąpienia pomiędzy nimi zupełnego rozkładu pożycia.

Jeżeli przepisy nie przewidują nic innego, to orzeczenie separacji ma takie same skutki dla małżonków jak orzeczenie rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Separacja nie powoduje jednak, że małżeństwo przestaje istnieć. Małżonkowie cały czas pozostają w małżeństwie - pomimo separacji orzeczonej przez Sąd małżeństwo nadal trwa.

Separacja wywołuje jednak pewne skutki m.in. powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami, małżonkowie nie dziedziczą  po sobie (chyba, że w drodze testamentu) i inne.

Przepisy podatkowe nie wprowadzają innego sposobu traktowania małżeństwa, dlatego mają tu zastosowanie regulacje kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wśród osób należących do pierwszej grupy podatkowej nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy małżonkami a małżonkami będącymi w separacji.

Przepisy podatkowe, małżonków będących w separacji, traktują tak samo, jak małżonków trwających w małżeństwie. Nie można tak samo traktować skutków prawno-podatkowych rozwodu i separacji. Małżonkowie w trakcie trwania separacji nadal pozostają zakwalifikowani do pierwszej grupy podatkowej. Jeśli zatem jeden z małżonków będących w separacji, dokona darowizny na rzecz drugiego, to drugi może korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla osób zakwalifikowanych do pierwszej grupy podatkowej, o ile spełni wyżej opisane warunki.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 kwietnia 2008 roku (II FSK 373/07) orzekł, że wobec małżonków, wobec których orzeczono separację, należy przyjąć te same zasady opodatkowania darowizn pomiędzy nimi, jakie odnoszą się do małżonków. Dopóki nie ustaną skutki małżeństwa zawartego stosownie do przepisu art. 1 § 1 k.r.o., małżonkowie podlegają rozliczeniu z tytułu podatku od spadków i darowizn według zasad przewidzianych dla tej grupy podatkowej.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 9 września 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/436-295/11/MCZ).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA