REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Broniszewska
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?
Czy darowizna dla współmałżonka w separacji będzie zwolniona z podatku?

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie z podatku od darowizn i spadków ma miejsce, wtedy gdy darowizna dokonana jest na rzecz określonych osób- w tym na rzecz męża lub żony. Czy zatem zwolnienie będzie można zastosować wobec współmałżonka, z którym jest się w separacji? Okazuje się, że tak.

Darowizna

Ogólne przepisy dotyczące darowizny znajdują się w kodeksie cywilnym (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Darowizna jest rodzajem umowy polegającej na nieodpłatnym przekazaniu danego składnika majtku. Umowa dojdzie do skutku, jeżeli obie jej strony złożą zgodne oświadczenie woli w tym zakresie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), zwanej dalej ustawą).

Obowiązek podatkowy

Momentem powstania obowiązku odprowadzenia podatku jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  chwila złożenia oświadczenia woli przez dokonującego darowizny, jeżeli darowizna dokonywana jest w formie aktu notarialnego,

-  moment spełnienia świadczenia przez darczyńcę, gdy umowa nie jest zawarta w formie aktu notarialnego,

- chwila złożenia stosownych oświadczeń woli obu stron, jeżeli przepisy wymagają szczególnej formy (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Zasadą jest opodatkowanie darowizny. Wyjątkiem zaś sytuacja, gdy dana osoba należy do jednej z trzech grup podatkowych.

Zakwalifikowanie danej osoby do określonej grupy dokonywane jest na podstawie osobistego stosunku tej osoby - nabywcy do darczyńcy (osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe). Chodzi tu przede wszystkim o więzi o charakterze obiektywnym wyznaczonym przez stopień pokrewieństwa i powinowactwa.

W zależności od osobistego stosunku danej osoby do darczyńcy można (po spełnieniu kilku warunków) w ogóle nie płacić podatku lub odprowadzać go w mniejszej wysokości.

Do pierwszej grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów (art. 14 ust.3 pkt 1 ustawy).

Wspomniane warunki są następujące:

1. Opodatkowaniu nie  podlega nabycie (przez nabywcę zaliczonego do I grupy podatkowej) od jednej osoby własności rzeczy i praw majątkowych o ‘czystej wartości’, która nie przekracza kwoty wolnej od podatku w wysokości 9.637 zł (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy); z takiego zwolnienia podatkowego od powyższych kwot można skorzystać raz na 5 lat (dotyczy to każdej grupy podatkowej); przy obliczaniu podatku zlicza się wartość wszystkich darowizn z ostatnich 5 lat.

2. Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, będzie zwolnione od podatku, jeżeli:

a) dokonają oni zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, natomiast w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy a od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (art. 4a ust. 1 ustawy z zastrzeżeniem ust. 2 i 4),

b) udokumentują otrzymanie środków, dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo na jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym, jeżeli:                                                                                                                
-  otrzymane środki są środkami pieniężnymi nabytymi w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy,
-  wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł (art. 4a ust.4 ustawy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 14 kwietnia 2011 roku (III SA/Po 65/11), stwierdził, że "Na rachunek bankowy nabywcy" nie oznacza, że musi to być konto, jakie bank prowadzi dla obdarowanego.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Do grupy osób, którym przysługuje zwolnienie, o którym mowa w art. 4a ustawy, nie zalicza się zięcia, synowej i teściów, a także osób pozostających w nieformalnych związkach.

c)  w chwili nabycia nabywca posiadał:                                                                                               
- obywatelstwo polskie lub                                                                                                                       
- obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub                                                         
- obywatelstwo państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub
- miał miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium takiego państwa.

Niespełnienie powyższych warunków powoduje, że nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Sytuacja osób będących w separacji

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.)) wskazuje w art. 611 § 1, że każdy z małżonków może żądać, żeby sąd orzekł separację, pod warunkiem nastąpienia pomiędzy nimi zupełnego rozkładu pożycia.

Jeżeli przepisy nie przewidują nic innego, to orzeczenie separacji ma takie same skutki dla małżonków jak orzeczenie rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Separacja nie powoduje jednak, że małżeństwo przestaje istnieć. Małżonkowie cały czas pozostają w małżeństwie - pomimo separacji orzeczonej przez Sąd małżeństwo nadal trwa.

Separacja wywołuje jednak pewne skutki m.in. powstaje rozdzielność majątkowa pomiędzy małżonkami, małżonkowie nie dziedziczą  po sobie (chyba, że w drodze testamentu) i inne.

Przepisy podatkowe nie wprowadzają innego sposobu traktowania małżeństwa, dlatego mają tu zastosowanie regulacje kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ustawa o podatku od spadków i darowizn wśród osób należących do pierwszej grupy podatkowej nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy małżonkami a małżonkami będącymi w separacji.

Przepisy podatkowe, małżonków będących w separacji, traktują tak samo, jak małżonków trwających w małżeństwie. Nie można tak samo traktować skutków prawno-podatkowych rozwodu i separacji. Małżonkowie w trakcie trwania separacji nadal pozostają zakwalifikowani do pierwszej grupy podatkowej. Jeśli zatem jeden z małżonków będących w separacji, dokona darowizny na rzecz drugiego, to drugi może korzystać ze zwolnienia podatkowego przewidzianego dla osób zakwalifikowanych do pierwszej grupy podatkowej, o ile spełni wyżej opisane warunki.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 kwietnia 2008 roku (II FSK 373/07) orzekł, że wobec małżonków, wobec których orzeczono separację, należy przyjąć te same zasady opodatkowania darowizn pomiędzy nimi, jakie odnoszą się do małżonków. Dopóki nie ustaną skutki małżeństwa zawartego stosownie do przepisu art. 1 § 1 k.r.o., małżonkowie podlegają rozliczeniu z tytułu podatku od spadków i darowizn według zasad przewidzianych dla tej grupy podatkowej.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 9 września 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/436-295/11/MCZ).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA