| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Ile teściowa może podarować zięciowi bez podatku

Teściowa obiecała mi darowiznę na budowę domu w wysokości 15 tys. złotych. Czy będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny ? Wcześniej nic od teściowej nie dostałem.

NIE.


Ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) przewiduje tu 2 limity kwot wolnych od podatku. Pierwsze zwolnienie dotyczy darowizn na cele mieszkaniowe. Do tego należy doliczyć zwykłą kwotę wolną od podatku.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 tej ustawy zwolniono z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn nabycie w drodze darowizny pieniędzy lub innych rzeczy przez osobę zaliczoną do I grupy podatkowej w wysokości nieprzekraczającej 9.637 zł od jednego darczyńcy, a od wielu darczyńców łącznie nie więcej niż 19.274 zł w okresie 5 lat od daty pierwszej darowizny, jeżeli pieniądze te lub rzeczy obdarowany przeznaczy w okresie 12 miesięcy od dnia ich otrzymania na następujące cele:

- wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni,

- budowę domu jednorodzinnego, - nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,

- spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami.

Do I grupy podatkowej zalicza się : małżonka, zstępnych (np.: dzieci, wnuki), wstępnych (np.: rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Ponadto ww. ustawa przewiduje standardową kwotę wolną od podatku (bez względu na cel darowizny). W przypadku osób zaliczanych do I grupy podatkowej kwota wolna wynosi 9.637 zł.

Trzeba jednaka pamiętać, iż jeżeli wcześniej (w ostatnich 5 latach) dostaliśmy coś od tej samej osoby darowizny te trzeba sumować.

Tak więc dodając obie kwoty wolne (9.637 zł + 9.637 zł) otrzymamy kwotę 19.274 zł, którą bez podatku może Pan otrzymać w drodze darowizny na budowę domu od teściowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK